Menu
Citát
Je človek, ktorý vyzerá akoby mlčal, a jeho srdce iných odsudzuje. Ono hovorí bez prestania. A je iný od rána do večera melie jazykom, a dodržuje mlčanlivosť. Lebo ten, ktorý neodsudzuje blížneho, je ako ten, ktorý mlčí.
sv. Pimen Veľký, + 440
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

29.01.2015 - 31.01.2015 | Čítanosť(33034)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V sobotu sa uskutoční Metropolitná púť zasvätených osôb v Prešove

V sobotu sa uskutoční Metropolitná púť zasvätených osôb v Prešove
V sobotu 31. januára 2015 sa v Prešove za účasti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ a ďalších gréckokatolíckych biskupov, členov Rady hierarchov, uskutoční Metropolitná púť zasvätených osôb. Archijerejská svätá liturgia, ktorou si Gréckokatolícka cirkev na Slovensku zároveň pripomenie 7. výročie od jej povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris, sa začne v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove o 9:00. Po jej skončení o 11:00 bude na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity nasledovať slávnostné otvorenie procesu blahorečenia otca Ivana Jána Mastiliaka CSsR.
Ján Mastiliak bol prvým gréckokatolíckym redemptoristom slovenského pôvodu. Študoval v Čechách a v Ríme. Po získaní doktorátu sa vrátil domov v čase prechodu frontu. Vďaka znalosti jazykov pomáhal sovietskym vojakom tlmočiť. To sa po nástupe komunistickej vlády stalo dôvodom na zaradenie medzi desiatich „najnebezpečnejších“ rehoľníkov, proti ktorým sa konal tzv. monsterproces v roku 1950. Dovtedy neznámy redemprotista bol obvinený z velezrady a špionáže v prospech Vatikánu a západných mocností. Pôvodne navrhnutý trest smrti bol zmiernený na doživotie, z ktorého si napokon odsedel 15 rokov. Sám o väzení nechcel rozprávať, ale pod poslušnosťou napísal knižku Za hrsť spomienok, v ktorých sa na väzniteľov pozeral ako na tých, „ktorí si len konali svoju prácu.“ Pred tromi rokmi ju vydalo vydavateľstvo Misionár. Po amnestovaní pracoval a žil v Prešove. V roku 1968 stál pri obnovení Gréckokatolíckej cirkvi. Pre nebo sa narodil 18. septembra 1989, dva mesiace pred pádom totality, ktorá ho obrala o slobodu, o rehoľu, o kariéru a takmer pripravila o život. Patrí k najvýznamnejším osobnostiam Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris povýšil 30. januára 2008 pápež Benedikt XVI. Jej sídlom je Prešov. Tvoria ju Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia. Radu hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku tvoria prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák a pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. február 2020 (pondelok) Matej
Liturgické čítania:
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 129. (1 Kor 3, 18 – 23); Lk zač.105. (21, 8 – 9. 25 – 27. 33 – 36)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1370815 (35 %)
môže byť
1250644 (32 %)
nepáči
1263470 (33 %)
Hlasy: 3884929
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX