Menu
Citát
Čím sa ospravedlňujú, keď ich začneme obviňovať? Ja, hovoria, nie som mních, mám ženu a deti a starám sa o dom. Práve však od toho pochádza všetko zlo. Či si vari myslíte, že čítanie Svätého písma patrí iba mníchom? Veď vy ho potrebujete viac ako oni! Kto žije vo svete a každý deň dostáva nové a nové údery, pre toho je i najviac potrebný liek. Preto ak niekto z vás pokladá čítanie Svätého písma za zbytočné, je to omnoho nebezpečnejšie pre jeho spásu, ako keby ho len nečítal. Názor, že čítať Sväté písmo je zbytočné, je satanského pôvodu.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

14.05.2015 - 20.05.2015 | Čítanosť(32514) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Pozvánka na stretnutie s patriarchom Gregorom III. Lahamom

Pozvánka na stretnutie s patriarchom Gregorom III. Lahamom
V stredu 20. mája 2015 do Prešova pricestuje melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzalema so sídlom v Damasku Jeho Blaženosť Gregor III. Laham.
 
Program pre verejnosť:
14:00 – stretnutie spojené s besedou, určené pre študentov a verejnosť, v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
16:30 – bude sláviť, v spoločenstve s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a inými biskupmi, cirkevnoslovanskú archijerejskú svätú liturgiu v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove.
 
Návšteva patriarchu je príležitosťou, aby sme sa stali citlivejšími pre potreby tých, ktorí v Sýrii a v mnohých iných krajinách trpia pre svoju vieru.
V snahe zmierniť utrpenie našich bratov a sestier vo viere, v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a v solidarite s ťažko skúšanými cirkvami, vyhlásila Konferencia biskupov Slovenska celoslovenskú zbierku na pomoc prenasledovaným kresťanom, ktorá sa uskutočnila pri všetkých bohoslužbách na Kvetnú nedeľu 29. marca 2015. Veriaci Prešovskej archieparchie prispeli do zbierky sumou 17 000 eur.
Patriarcha Gregor III. navštívil gréckokatolíkov v Prešove na pozvanie vladyku Jána Babjaka SJ už aj v roku 2006. Do kroniky vtedy napísal: „Kristus medzi nami! Tieto slová hovorím svojmu bratovi biskupovi Jánovi Babjakovi a sprevádza ma pri tom silný pocit, že sme jedna východná cirkev. Jemu patrí naša vďaka za pohostenie a spolu sa modlíme o posilnenie našej viery na ceste do večnosti.“
V antiochijskej cirkvi nastal rozkol po Chalcedónskom sneme v roku 451. Pravoverní, ktorí prijali náuku snemu o dvojakej Kristovej prirodzenosti zostali v menšine a nazvali ich melchitmi, teda cisárskymi. Sú to gréckokatolíci, ktorí majú byzantský obrad a liturgiu podobnú ako gréckokatolíci na Slovensku, ale slávia ju v arabskom jazyku. Na Blízkom Východe je ich 700 000 a vo svete ďalších 1 300 000. 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. január 2020 (streda) Zora
Liturgické čítania:
Ap. zač. 55. (Jak 3, 11 – 4, 6); Mk 51. (11, 23 – 26)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358828 (35 %)
môže byť
1239224 (32 %)
nepáči
1250801 (32 %)
Hlasy: 3848853
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX