Menu
Citát
Keď ťa páli oheň zmyselných žiadostí, postav proti nemu oheň pekelný a oheň tvojej žiadostivosti naraz zhasne.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

22.01.2013 - 05.02.2013 | Čítanosť(39546) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

The FAITH project – Projekt VIERA

The FAITH project – Projekt VIERA

Prvý hudobný večer na tému VIERA sa bude konať 5.2.2013 o 18:00 v Divadle Alexandra Duchnoviča. Hlavným hosťom bude gréckokatolícky prešovský otec arcibiskup a metropolita Ján BABJAK SJ, ktorý bude mať katechézu o VIERE. Druhým hosťom bude spevák skupiny Komajota – Martin Husovský, ktorý bude mať osobné svedectvo o viere v bežnom živote. Spoločne budeme diskutovať o otázkach viery a hudobne bude tento večer sprevádzať bohoslovecká gospelová skupina Anastasis.

 
 
 

ÚVOD A NOSNÁ MYŠLIENKA
V súčasnosti sa stretáme vo svete s tým, že to, čo je spojené s náboženstvom, Cirkvou alebo vierou je veľmi odsudzované. Masmédia, celebrity, politika a vôbec všetko, čo určitým spôsobom formuje mienku v spoločnosti je namierené proti týmto vyššie uvedeným skutočnostiam. To v nás, veriacich ľuďoch vytvára mnohé otázky, či naozaj to, v čo verím, je pravé. Zvlášť je týmto tlakom zasiahnutá generácia mladých, ktorá práve v období svojho dospievania formuje svoj svetonázor a hľadá miesto, ktoré prinesie do ich životov radosť, šťastie a pochopenie.
V roku 2012/2013 prežíva Katolícka cirkev na Slovensku dva významné roky. Prvým je Rok viery, ktorý bol vyhlásený Svätým Otcom Benediktom XVI. pre celú všeobecnú cirkev. Tento rok bol vyhlásený pápežským dokumentom Porta Fidei (Dvere/ Brána viery), kde hneď v úvode Svätý Otec píše, že: „Dvere viery (Sk 14,27), ktoré vedú do života spoločenstva s Bohom a umožňujú vstúpiť do jeho Cirkvi, sú pre nás stále otvorené. Ich prah je možné prekročiť, keď sa ohlasuje Božie slovo a srdce sa nechá formovať premieňajúcou milosťou.” (Porta Fidei 1). Svätý Otec dáva jasný dôraz na ohlasovanie Božieho slova, ktoré otvára dvere do spoločenstva Cirkvi.
Druhým významným rokom, ktorý osobitne slávi Katolícka cirkev na Slovensku, je Jubilejný rok sv. Cyrila a Metoda z príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Svätí Cyril a Metod v roku 863 prišli na Veľkú Moravu s dôležitou misiou – ohlásiť Božie slovo, a tak priniesť vieru v reči zrozumiteľnej ľudu.
Na základe súčasného stavu na Slovensku vnímame, že je potrebné ohlasovať a utvrdzovať vieru presne tým istým spôsobom, ako to robili svätí vierozvestcovia – v reči a spôsobom, ktoré sú zrozumiteľné pre človeka 21. storočia.
Je pravdou, že práve umenie, konkrétne aj hudba je dobrým médiom, ktoré nesie určité posolstvo. Hudba a texty svetových interpretov ponúkajú pohľad na svet z mnohých uhlov pohľadu. Ponúkajú aj dobré hodnoty, poukazujú na zmysel života v láske a porozumení, hľadajú niečo vyššie, čo prinesie pokoj v duši a povzbudí človeka v ťažkých chvíľach života.
Jedným zo spôsobov, ako skrze hudbu formovať človeka – nielen veriaceho, ale aj neveriaceho – je gospelová hudba. Aj keď gospelová hudba je často krát neuvážene podcenená a odsunutá na okraj spoločnosti. Pre nás však znamená priestor vyjadriť jej podstatu, ktorou je viac než hudba, ktorú máme radi. Ukrýva v sebe to, čo dnes tak veľmi chýba vo svete, ktorý nevie čo s ním bude zajtra. Gospel je pre nás evanjeliom, čo je radostná zvesť, alebo v modernom jazyku výborná správa, ktorú všetci radi počujeme a ešte radšej ak sa týkajú nášho života. A tak preto sa snažíme prinášať dobré správy pre človeka.
Sme presvedčení, že gospelová hudba je jedným z dobrých prvkov novej evanjelizácie. Práve touto cestou sa chceme my – gréckokatolícka gospelová skupina Anastasis – vydať v pripravovanom projekte.

O PROJEKTE
Projekt VIERA znamená ohlásiť radostnú zvesť o Kristovej láske a ponúknuť odpovede na mnohé otázky, ktoré sú spojené s vierou. Projekt je zameraný skôr pre mladú generáciu. Ale to neznamená, že nie je určený pre všetky generácie. Zameranie odvodzujeme od charakteru hudby, ktorú produkujeme. Ide o moderný pop-rockový žáner, kde však náplňou textov je radosť z Kristovej lásky a ponúkanie zmyslu života, ktorý nachádzame vo viere v Boha.
Projekt sa skladá z niekoľkých zložiek. V prvom rade ide o hudobné večery na nejakú danú tému spojenú s vierou. Obsahom takéhoto večera by mala byť gospelová hudba, ktorá je však sprievodnou skutočnosťou ku katechéze, ktorá je hlavnou myšlienkou večera. Keďže viera prináša aj mnoho nezodpovedaných otázok, je potrebné jasne a zrozumiteľne rozobrať niektoré črty viery. Katechézu by preto mal vždy nejaký kňaz, ktorý by danú tému rozmenil na drobné a priblížil ju tak, aby bola zrozumiteľná pre mladú generáciu. Kvôli tomu, aby nešlo len o jednostrannú katechézu, bola by vždy prítomná aj diskusia s prítomnými mladými, lebo je veľmi dôležité viesť dialóg, a tak pomôcť zodpovedať konkrétne otázky.
Je pravdou, že mnohí majú averziu a určitý odstup voči Cirkvi a kňazom. Chceli by sme ukázať, že náš gréckokatolícky obrad má jedno veľké bohatstvo - kňazi, ktorí sa priamo venujú pastorácii mladých a vedia dobre pracovať s mladou generáciou, majú rodiny, a tak z prvej ruky vedia, aké sú úskalia v prežívaní viery mladými.
Aby sme ponúkli aj názor ľudí, ktorí nepatria priamo do duchovenstva, chceli by sme osloviť známych veriacich ľudí, ktorí môžu podať svedectvo o tom, že viera sa dá žiť aj v bežnom živote.

Tieto hudobné večery sa budú konať približne raz do mesiaca v Prešove v Divadle Alexandra Duchnoviča.
 


Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
07. júl 2020 (utorok) Oliver
Svätý dňa: Naši prepodobní otcovia Tomáš z Maley a Akakios, ktorý sa spomína v spise Rebrík.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 122. (1 Kor 1, 1 - 9); Mt zač. 52. (13, 24 - 30)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1379902 (35 %)
môže byť
1258371 (32 %)
nepáči
1274814 (33 %)
Hlasy: 3913087
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX