Menu
Citát
Vaše deti poznajú mená športovcov, umelcov, vedia mená koní, ktoré vystupujú na dostihoch, ba aj celú ich genealógiu, ale nepoznajú nič z Listov sv. apoštola Pavla...
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

17.08.2012 - 18.08.2012 | Čítanosť(34783)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Rádio Lumen odvysiela priame prenosy bohoslužieb z púte v Ľutine

Rádio Lumen odvysiela priame prenosy bohoslužieb z púte v Ľutine

Rádio Lumen odvysiela dva priame prenosy bohoslužieb z archieparchiálnej odpustovej slávnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine, ktorá sa uskutoční v sobotu a v nedeľu 18. a 19. augusta 2012.

Prvý priamy prenos Rádio Lumen odvysiela v sobotu 18. augusta 2012 so začiatkom o 18:00 z Baziliky minor v Ľutine. Hlavným celebrantom archijerejskej svätej liturgie bude vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, a slávnostným kazateľom bude Mons. František Rábek, vojenský ordinár. Súčasťou slávnosti bude aj posviacka nového kríža pred Bazilikou minor a nového formačného Domu Mikuláša Klimčáka v areáli Baziliky minor. Spevom bude svätú liturgiu sprevádzať Gréckokatolícky chrámový zbor bl. Pavla Petra Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného.

Druhý priamy prenos Rádia Lumen bude v nedeľu 19. augusta 2012 o 10:00 z ľutinskej hory. Hlavným celebrantom archijerejskej svätej liturgie, ktorou dvojdňová púť vyvrcholí, bude vladyka Igor Voznyak, ľvovský arcibiskup a metropolita, a slávnostným kazateľom bude kardinál Joachim Meisner, arcibiskup a metropolita v Kolíne nad Rýnom. Spevom bude svätú liturgiu sprevádzať skupina Zboru sv. Romana Sladkopevca.

Pútnická tradícia v Ľutine sa začala zjaveniami sv. Mikuláša, čo je nielen na Slovensku, ale aj v širšom priestore výnimočné. Prvýkrát sa zjavil 19. augusta 1851. Chudobnej vdove Zuzane Fekete hovoril o dôležitosti slávenia nedele a sviatkov. Zjavenia sa opakovali niekoľkokrát, a to aj v nasledujúcich dňoch. Sv. Mikuláš dal Zuzane ikonu Presvätej Bohorodičky, aby ju odovzdala miestnemu duchovnému otcovi. Zázračné udalosti boli pozorne preskúmané a pápež Pius IX. v roku 1855 vydal apoštolské breve o plnomocných odpustkoch pre toto pútnické miesto.

V roku 1988 bl. Ján Pavol II. povýšil miestny chrám na Baziliku minor, ktorá bola v roku 2009 rozšírená o dve nové bočné lode. V roku 2010 bolo toto pútnické miesto duchovne zviazané s Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, s čím je spojené ďalšie privilégium plnomocných odpustkov pre pútnikov v Ľutine. V roku 2011 boli v Ľutine posvätené nové spovednice a dve nové kaplnky, aj s umeleckým reliéfom, ktorý pripomína vernosť gréckokatolíckych biskupov, kňazov, rehoľníkov, rehoľníc a veriacich v utrpení počas komunizmu, ale aj vzkriesenie Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968. V areáli Baziliky minor bola v roku 2011 otvorená a požehnaná prvá časť miniskanzenu drevených gréckokatolíckych chrámov. V Ľutine je k verejnej úcte vystavená relikvia sv. Mikuláša a vonná manna vytekajúca z jeho sarkofágu v Bari a relikvia krvi bl. Jána Pavla II.


Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
08. júl 2020 (streda) Ivan
Svätý dňa: Svätý veľkomučeník Prokop.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 127. (1 Kor 2, 9b - 3, 8); Mt zač. 53. (13, 31 - 36a)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1379995 (35 %)
môže byť
1258448 (32 %)
nepáči
1274886 (33 %)
Hlasy: 3913329
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX