Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Či nie je absurdné, keď pred blížiacimi sa sviatkami venuješ takú starostlivosť svojmu telu; dlho predtým si pripravuješ najlepší oblek, upravuješ sa a všemožne skrášľuješ a pritom úplne zabúdaš na svoju dušu, ktorá zostáva opustená, nečistá, biedna, vyhladnutá...
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

02.11.2022 - 22.11.2022 | Čítanosť(19879) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia o archívoch Pia XII.

V Prešove sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia o archívoch Pia XII.
Druhého marca 2020 boli pre bádateľov sprístupnené archívne materiály vatikánskych archívov viažucich sa k pontifikátu Pia XII. (1939 – 1958), do ktorého zasiahli významné medzníky 20. storočia, predovšetkým druhá svetová vojna a nástup komunistických režimov v strednej a vo východnej Európe.

Dejiny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sú v rámci tohto obdobia poznačené najmä vojnovými udalosťami, kedy eparchiu viedol dnes blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič OSBM, a nástupom komunizmu, ktorý mal za dôsledok zničenie rehoľného a mníšskeho života a následne aj likvidáciu celej Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá trvala až do roku 1968.

V tejto súvislosti organizuje Slovenský historický ústav v Ríme v spolupráci s Gréckokatolíckou teologickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove medzinárodnú vedeckú konferenciu, na ktorej budú odbornej aj laickej verejnosti prezentované výsledky bádania výskumníkov viažuce sa na historickú Prešovskú eparchiu, ktorá kedysi – teda v povojnovom období až do svojej likvidácie roku 1950 – pokrývala celé územie vtedajšieho Československa. S príspevkami vystúpia výskumníci zo Slovenska, Talianska, Maďarska i Ukrajiny a svoju účasť na podujatí potvrdil aj veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici JUDr. Marek Lisánsky.

Konferencia sa uskutoční v utorok 22. novembra 2022 v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove na ulici biskupa Gojdiča 2 so začiatkom o 9:00. Zabezpečený bude preklad príspevkov do slovenského jazyka.
 
Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme
Pre bližšie informácie ohľadom konferencie kontaktujte: tajomnik@shur.sk

Prílohy

Synoda 2021 - 2023
Dnes
23. júl 2024 (utorok) Oľga
Liturgické čítania:
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1554028 (35 %)
môže byť
1427062 (32 %)
nepáči
1444606 (33 %)
Hlasy: 4425696
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX