Menu
Citát
Ak smútime a trápime sa pre stratu majetku, pre chorobu alebo pre iné nešťastia, ktoré nás postihujú, od takéhoto smútku nielen že nedostávame nijakú úľavu, ale ešte zväčšujeme svoje nešťastie. Ak budeme smútiť a trápiť sa pre hriechy, vtedy zmenšujeme ich ťažobu: veľký hriech robíme malým a často ho takto (ľútosťou) i úplne vyhladzujeme...
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

31.10.2011 - 13.11.2011 | Čítanosť(61149) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Festival duchovných piesní

Festival duchovných piesní

Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu pozývajú na jubilejný 20. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 13. novembra tohto roku v  Gréckokatolíckom katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa  v  Prešove na Hlav nej ulici.  

Program začína archijerejskou svätou liturgiou v piatok o 17:00 hod. Hlavný festivalový koncert bude v sobotu 12. novembra 2011 o 14:00 hod. Na koncerte vystúpi štrnásť speváckych zborov zo Slovenska, ktoré sa predstavia samostatnými vystúpeniami a budú sa prezentovať aj spoločným spevom spojených zborov. V nedeľu budú zbory svojím spevom sprevádzať sväté liturgie o 8:00 a 10:00 hod. Záštitu nad jubilejným ročníkom prijal Mons. Ján Babjak SJ, gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita. Festival sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Prijmite pozvanie na túto mimoriadnu kultúrnu udalosť a nechajte sa preniesť z každodennej všednosti do atmosféry, ktorá sa dotýka Nekonečna.

 

Z histórie festivalu

November 1990 sa niesol v znamení prvéh o výročia „nežnej revolúcie“ a v našej vlasti sa postupne začínali v ovzduší slobody realizovať podujatia, o ktorých sme počas rokov totality mohli iba tajne snívať. Pre Gréckokatolícku cirkev, ktorá musela mnoho rokov mlčať, bola zmena politickej situácie príležitosťou ukázať v plnej kráse bohatstvo svojich liturgických spevov. Zrodila sa myšlienka, ktorej autormi boli vtedajší minister kultúry Mgr. Ladislav Snopko a teraz už emeritný prešovský biskup Mons. Ján Hirka. Z ich podnetu sa zrealizoval prvý ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu a zrodila sa festivalová tradícia, ktorá v tomto roku slávi svoje jubileum. Prvé ročníky festivalu sa striedavo konali v Prešove aj v Košiciach. Postupne sa začali realizovať aj s účasťou zahraničných speváckych zborov. Posledné ročníky festivalu sa „udomácnili“ v Prešove a každý druhý ročník je s medzinárodnou účasťou.

Festival už dvadsať rokov plní svoje hlavné poslanie – ponúka širokej odbornej aj laickej verejnosti možnosť spoznávať krásu byzantských spevov, ktoré sú neoddeliteľne späté s misiou svätých Cyrila a Metoda na našom území. Každoročne sa na festivale prezentujú obrovské duchovné a umelecké hodnoty, ktoré zanechávajú v srdciach poslucháčov hlboké zážitky.

V priloženom dokumente nájdete podrobný program festivalu.


Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. január 2020 (nedeľa) Tamara
Liturgické čítania:
Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360389 (35 %)
môže byť
1240706 (32 %)
nepáči
1252398 (33 %)
Hlasy: 3853493
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX