Menu
Citát
Abba Poimen hovorí: „Duša nie je absolútne pokorná, ak nemá odmeraný prídel chleba.“
Abba Poimen
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Archív akcií

31.10.2011 - 13.11.2011 | Čítanosť(61145) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Festival duchovných piesní

Festival duchovných piesní

Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu pozývajú na jubilejný 20. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 13. novembra tohto roku v  Gréckokatolíckom katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa  v  Prešove na Hlav nej ulici.  

Program začína archijerejskou svätou liturgiou v piatok o 17:00 hod. Hlavný festivalový koncert bude v sobotu 12. novembra 2011 o 14:00 hod. Na koncerte vystúpi štrnásť speváckych zborov zo Slovenska, ktoré sa predstavia samostatnými vystúpeniami a budú sa prezentovať aj spoločným spevom spojených zborov. V nedeľu budú zbory svojím spevom sprevádzať sväté liturgie o 8:00 a 10:00 hod. Záštitu nad jubilejným ročníkom prijal Mons. Ján Babjak SJ, gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita. Festival sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Prijmite pozvanie na túto mimoriadnu kultúrnu udalosť a nechajte sa preniesť z každodennej všednosti do atmosféry, ktorá sa dotýka Nekonečna.

 

Z histórie festivalu

November 1990 sa niesol v znamení prvéh o výročia „nežnej revolúcie“ a v našej vlasti sa postupne začínali v ovzduší slobody realizovať podujatia, o ktorých sme počas rokov totality mohli iba tajne snívať. Pre Gréckokatolícku cirkev, ktorá musela mnoho rokov mlčať, bola zmena politickej situácie príležitosťou ukázať v plnej kráse bohatstvo svojich liturgických spevov. Zrodila sa myšlienka, ktorej autormi boli vtedajší minister kultúry Mgr. Ladislav Snopko a teraz už emeritný prešovský biskup Mons. Ján Hirka. Z ich podnetu sa zrealizoval prvý ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu a zrodila sa festivalová tradícia, ktorá v tomto roku slávi svoje jubileum. Prvé ročníky festivalu sa striedavo konali v Prešove aj v Košiciach. Postupne sa začali realizovať aj s účasťou zahraničných speváckych zborov. Posledné ročníky festivalu sa „udomácnili“ v Prešove a každý druhý ročník je s medzinárodnou účasťou.

Festival už dvadsať rokov plní svoje hlavné poslanie – ponúka širokej odbornej aj laickej verejnosti možnosť spoznávať krásu byzantských spevov, ktoré sú neoddeliteľne späté s misiou svätých Cyrila a Metoda na našom území. Každoročne sa na festivale prezentujú obrovské duchovné a umelecké hodnoty, ktoré zanechávajú v srdciach poslucháčov hlboké zážitky.

V priloženom dokumente nájdete podrobný program festivalu.


Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. január 2020 (pondelok) Dalibor
Liturgické čítania:
Ap. zač. 335. (Hebr 13, 17 – 21) Lk zač. 24. (6, 17 – 23) (prepodobnému)
Ap. zač. 53. (Jak 2, 14 – 26); Mk 48. (10, 46 – 52) (z 32. týždňa)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358212 (35 %)
môže byť
1238684 (32 %)
nepáči
1250142 (32 %)
Hlasy: 3847038
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX