Menu
Citát
Ak chceš večnú pamiatku, nepíš svoje meno na budovy, ale prines trofeje dobrých skutkov! Chceš sa zvečniť? Konaj dobré skutky! Nič neurobí tvoje meno nesmrteľným natoľko ako meno dobrých skutkov. Lebo okrem nich nič nezvečňuje pamiatku: ani budovy, ani pamätníky, ani nič podobné.
sv. Ján Zlatoústy
Bazilika v Ľutine
PL-SK
GMC BARKA - Juskova Voľa

Christos voskrese!

Christos voskrese!

V roku rodiny, v prebiehajúcom veľkonočnom čase, prehĺbme a zvrúcnime náš vzťah k vzkriesenému Spasiteľovi, nechajme sa presvietiť svetlom jeho milostí a klaňajme sa mu celým srdcom.

Nech radosť z Kristovho vzkriesenia prinesie do Vašich sŕdc pokoj, posilní vieru a nádej. Spolu so svätým Pavlom: „Uveril som, a preto som povedal“, aj my veríme, a preto hovoríme: CHRISTOS VOSKRESE!

Radosť a lásku vzkrieseného Pána Ježiša Krista Vám zo srdca vyprosuje 

vladyka Ján Babjak SJ

prešovský arcibiskup a metropolita


Správy

Sviatky Paschy v Prešove

Sviatky Paschy v Prešove

Na Veľký štvrtok večer Liturgii sv. Bazila Veľkého s večierňou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove predsedal pomocný prešovský biskup vladyka Milan Lach SJ, ktorý v homílii hovoril o službe: „Nie je nám ľahko slúžiť. To je to tajomstvo, čo dáva život. Ak pochopíme, čo znamená slúžiť, pochopili sme, čo je kresťanstvo.“ Obrady Veľkého štvrtku pokračovali Strasťami nášho Pána Ježiša Krista – Utierňou Veľkého piatku, na ktorej zaznelo dvanásť evanjelií o odsúdení, utrpení, ukrižovaní a pochovaní Ježiša Krista. Prvé evanjelium čítal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a posledné vladyka Milan Lach SJ.
Na Veľký piatok ráno sa obaja vladykovia zúčastnili v prešovskej katedrále na modlitbe Kráľovských hodiniek a popoludní slávili Veľkú večiereň s uložením plaščenice do hrobu. Vladyka Milan predniesol nad hrobom Ježiša Krista homíliu, v ktorej povedal, že krv a voda, ktoré vyšli z Ježišovho prebodnutého boku, symbolizujú Najsvätejšiu Eucharistiu a krst. Teda sa tu začína rodiť Cirkev. „Začína nový život pre ľudstvo. Apoštol a evanjelista Ján to preto všetko opisuje, aby sme uverili, že z Kristovho kríža je náš život. Bez toho, aby si to niekto z nás zaslúžil, Kristus zomiera na kríži, aby nám dal večný život.“
Veľká sobota začala Jeruzalemskou nadhrobnou utierňou. Večer... viac »

Archijerejská svätá liturgia na Veľký štvrtok v Prešove Archijerejská svätá liturgia na Veľký štvrtok v Prešove
17.04.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(456)
Takmer dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 17. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby... viac »
V Prešove sa konal pohreb Mons. Jána Hirku V Prešove sa konal pohreb Mons. Jána Hirku
15.04.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(963) | Photo
Množstvo veriacich sa v utorok 15. apríla prišlo do Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove rozlúčiť s emeritným gréckokatolíckym prešovským... viac »
Akcie
 
Nový schematizmus   Drevené chrámy
 
Naši blahoslavení   Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie
Dnes
24. apríl 2014 (štvrtok) Juraj
Liturgické čítania:
Ap. zač. 6. (Sk 2, 38 – 43); Jn zač. 8. (3, 1 – 15)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
689194 (35 %)
môže byť
647710 (33 %)
nepáči
649744 (33 %)
Hlasy: 1986648
Už ste hlasovali!