Menu
Citát
Ak smútime a trápime sa pre stratu majetku, pre chorobu alebo pre iné nešťastia, ktoré nás postihujú, od takéhoto smútku nielen že nedostávame nijakú úľavu, ale ešte zväčšujeme svoje nešťastie. Ak budeme smútiť a trápiť sa pre hriechy, vtedy zmenšujeme ich ťažobu: veľký hriech robíme malým a často ho takto (ľútosťou) i úplne vyhladzujeme...
sv. Ján Zlatoústy
Časopis SLOVO
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
PL-SK

Christos voskrese!

Christos voskrese!

V roku rodiny, v prebiehajúcom veľkonočnom čase, prehĺbme a zvrúcnime náš vzťah k vzkriesenému Spasiteľovi, nechajme sa presvietiť svetlom jeho milostí a klaňajme sa mu celým srdcom.

Nech radosť z Kristovho vzkriesenia prinesie do Vašich sŕdc pokoj, posilní vieru a nádej. Spolu so svätým Pavlom: „Uveril som, a preto som povedal“, aj my veríme, a preto hovoríme: CHRISTOS VOSKRESE!

Radosť a lásku vzkrieseného Pána Ježiša Krista Vám zo srdca vyprosuje 

vladyka Ján Babjak SJ

prešovský arcibiskup a metropolita


Správy

Archijerejská svätá liturgia na Veľký štvrtok v Prešove

Archijerejská svätá liturgia na Veľký štvrtok v Prešove

Takmer dvesto kňazov Prešovskej archieparchie sa na Veľký štvrtok 17. apríla zhromaždilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, aby spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ, jeho pomocným biskupom Milanom Lachom SJ a emeritným pražským pomocným biskupom Jánom Eugenom Kočišom slávili archijerejskú svätú liturgiu.
Vladyka Ján Babjak SJ najprv posvätil 17 antimenzionov. Ide o štvorcový kus plátna s ikonografickým znázornením mŕtveho Ježišovho tela. Je uložený na každom oltári a uchovávajú sa v ňom relikvie svätých – v tomto prípade blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka. Počas liturgie posvätil myro, vzácny voňavý olej na udeľovanie sviatosti myropomazania – birmovania, ktorú udeľujú gréckokatolícki kňazi hneď po udelení sviatosti krstu. Na konci slávenia vladyka umyl nohy dvanástim kňazom, tohto roku z radov neženatých kňazov – celebsov. Tento znak veľmi výrečne poukazuje na lásku Ježiša Krista k nám, ako to vystihuje aj tropár spievaný na konci tohto obradu: „Keď si umyl nohy učeníkom, Kriste Bože, očistil si ich na prijatie tvojich božských sviatostí a previedol si ich od Siona na Olivovú horu, aby sme ťa ospevovali, Milosrdný.“
V homílii prešovský arcibiskup a metropolita pripomenul, že si pripomíname ustanovenie sviatosti Eucharistie a kňazstva. Poprosil všetkých, aby... viac »

V Prešove sa konal pohreb Mons. Jána Hirku V Prešove sa konal pohreb Mons. Jána Hirku
15.04.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(757) | Photo
Množstvo veriacich sa v utorok 15. apríla prišlo do Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Prešove rozlúčiť s emeritným gréckokatolíckym prešovským... viac »
Výtvarná súťaž „Biblia očami detí a mládeže“ v školskom roku 2013/14 Výtvarná súťaž „Biblia očami detí a mládeže“ v školskom roku 2013/14
15.04.2014 | Peter Cap | Čítanosť(134)
Súťaž je zameraná na zobrazenie Biblie a jej miesta v živote človeka a v dejinách ľudstva z pohľadu spoznávania Svätého... viac »
Akcie
Program prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ Program prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ
14.04.2014 - 20.04.2014 | Čítanosť(531)
Veľký pondelok 14.04.2014 12.30 hod.: Prešov – Exercičný dom sv. Ignáca – zádušná svätá omša za zosnulého Jána Brajera Veľký... viac »
Program pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Milana Lacha SJ Program pomocného biskupa Prešovskej archieparchie Milana Lacha SJ
14.04.2014 - 21.04.2014 | Čítanosť(372)
Veľký pondelok 14.04.2014 18.00 hod.: Prešov – Katedrála sv. Jána Krstiteľa – parastas za zosnulého emeritného prešovského biskupa Mons. Jána... viac »
 
Nový schematizmus   Drevené chrámy
 
Naši blahoslavení   Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie
Dnes
20. apríl 2014 (nedeľa) Marcel
Liturgické čítania:
Ap. zač. 1. (Sk 1, 1 – 8); Jn zač. 1. (1, 1 – 17)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
688366 (35 %)
môže byť
646929 (33 %)
nepáči
649055 (33 %)
Hlasy: 1984350
Už ste hlasovali!