Menu
Citát
Akýsi brat sa pýtal otca Pimena (sv. Pimen Veľký, + 440): „Prečo stále súdim svojich bratov?“ A starec mu odpovedal: „Preto, že si doteraz nepoznal seba samého. Lebo kto poznal samého seba, už nevidí chyby svojich bratov.“
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Národné stretnutie mládeže
Úvod > Arcibiskupský úrad > Arcibiskup Ján Babjak SJ > Menovacia bula

MENOVACIA BULA NA PREŠOVSKÉHO ARCIBISKUPA A METROPOLITU

 

 

 

 

Benedikt, biskup, sluha sluhov Božích.

Ctihodnému bratovi, Jánovi Babjakovi, doterajšiemu prešovskému eparchiálnemu biskupovi, vymenovanému za prvého arcibiskupa a metropolitu práve založenej Prešovskej metropolitnej cirkvi, posielame pozdrav a apoštolské požehnanie.

S rovnakou pastierskou horlivosťou, s ktorou sme vzhľadom na vhodnosť pomerov ustanovili novú Metropolitnú cirkev byzantského obradu na Slovensku, ktorá sa má nazývať Prešovskou, a to apoštolskou konštitúciou Spiritali emolumento - Duchovný prospech, ponáhľame sa dať tejto Cirkvi vhodného pastiera, ktorý by vedel riadiť kroky tejto cirkvi svojím živým apoštolátom. Keďže Ty, ctihodný brat, si doteraz pracoval chvályhodne pre svoje prešovské stádo, bez najmenšieho váhania Ťa určujeme na toto dielo. Keď sme si teda vypočuli nášho ctihodného brata, kardinála prefekta Kongregácie pre východné cirkvi, z plnosti našej apoštolskej autority Ťa menujeme za arcibiskupa a metropolitu prešovského, pričom Ti udeľujeme všetky práva a povinnosti, ktoré sú podľa predpisu Kódexu kánonov východných cirkví spojené s týmto úradom. Primerane poučíš duchovenstvo a ľud novej Metropolitnej cirkvi o tejto našej vôli. Vo vedomí závažnosti úradu, ktorý Ti bol zverený, budeš každý deň vyprosovať pre seba v modlitbách potrebné osvietenie a posilu z neba, takže prešovské stádo sa bude môcť vždy radovať z Tvojej činorodej práce.

Dané pri Svätom Petrovi, dňa 30. januára roku Pána dvojtisíceho ôsmeho a v treťom roku nášho pontifikátu.

 

Benedikt XVI.

 

Brennus Chestle, apoštolský protonotár.

 

 

  

MENOVACIA BULA NA PREŠOVSKÉHO BISKUPA

 

 

Menovacia bula 

    JÁN PAVOL, BISKUP, SLUHA SLUHOV BOŽÍCH, posiela pozdrav a apoštolské požehnanie milovanému synovi Jánovi Babjakovi, členovi Spoločnosti Ježišovej, doterajšiemu profesorovi východnej spirituálnej teológie na Teologickej fakulte Trnavskej (univerzity) na Slovensku, zvolenému biskupovi eparchiálneho sídla byzantského obradu v Prešove.
    Svoju pastoračnú službu vykonával ako kaplán v Prešove od roku 1978 do roku 1983. V auguste 1983 začal pôsobiť ako správca farnosti Ľubica pri Kežmarku. 18. júna 1987 tajne vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Od roku 1989 do roku 1990 vykonával funkciu prefekta v Kňazskom seminári sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. V roku 1990 sa stal farárom gréckokatolíckej farnosti v Bratislave, kde pôsobil jeden rok. V rokoch 1991 až 1993 študoval na Pápežskom orientálnom inštitúte v Ríme, kde získal licenciát zo spirituality. Po návrate na Slovensko v rokoch 1993 a 1994 bol zodpovedný za exercičný dom Spoločnosti Ježišovej sv. Ignáca v Prešove. V roku 1994 sa opäť vrátil do Ríma, kde pracoval v slovenskom oddelení Vatikánskeho rozhlasu a popritom pokračoval v štúdiu spirituality, z ktorej v roku 1996 v Pápežskom orientálnom inštitúte obhájil doktorandskú prácu na tému: „P. Michal Lacko – učiteľ a formátor gréckokatolíkov“.
    Horíme túžbou, aby Evanjelium zasiahlo najrozmanitejšie kultúry pri zachovaní bratských medzikresťanských zväzkov v plnom spoločenstve viery, ktoré sa upevnili obeťou svätých mučeníkov a posilnili sa duchovnou náukou učiteľov (porov. Orientale lumen 18).
    Keďže teda v súčasnosti po odstúpení ctihodného brata Jána Hirku Prešovská eparchia nemá svojho zákonného správcu, rozhodli sme sa pre spomenuté sídlo zvoliť za najvyššieho predstaviteľa v duchovných záležitostiach Teba, milovaný syn, pretože vieme, že pestuješ duchovný život, múdro vyučuješ zdravú náuku Cirkvi, máš skúsenosti v náboženskej i svetskej oblasti a záleží Ti na dobre duší.
    Preto na radu štátneho sekretariátu, využívajúc svoju apoštolskú moc, ustanovujeme Ťa za biskupa PREŠOVSKÉHO eparchiálneho stolca byzantského rítu, pričom Ti dávame práva pre tento úrad vlastné a ukladáme Ti aj príslušné záväzky.
    Biskupské svätenie Ti radi udelíme my osobne ako znak našej láskavosti na najbližšiu slávnosť Zjavenia Pána. Ešte predtým však pravdaže budeš musieť zložiť vyznanie viery a sľub poslušnosti voči nám i našim nástupcom v zmysle zákonov a predpisov Cirkvi. Okrem toho tento náš list dáš na vedomie duchovenstvu a ľudu Tebe zvereného spoločenstva, aby svojho pastiera hneď od začiatku poznávali, dôstojne ho prijímali a ochotne ho počúvali.
    Napokon Ťa povzbudzujeme, milovaný syn, aby si aj vzhľadom na to, že začínaš svoju biskupskú službu v tomto Roku svätého ruženca, pod ochranou Bohorodičky Márie vyvíjal horlivé úsilie na prehĺbenie duchovného života svojich veriacich a učil ich pohotovo robiť všetko, čo im povie Pán Ježiš (porov. Ján 2,5).
    Dané v Ríme pri Svätom Petrovi dňa desiateho decembra roku Pána dvojtisíceho druhého, v dvadsiatom piatom roku nášho pontifikátu.

Ján Pavol II, pápež

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. január 2019 (štvrtok) Nataša
Liturgické čítania:
Ap. zač. 335. (Hebr 13, 17 – 21) Lk zač. 24. (6, 17 – 23) (prepodobnému)
Ap. zač. 326. (Hebr 10, 35 – 11, 7); Mk zač. 39. (9, 10 – 16) (z 30. týždňa)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1205748 (35 %)
môže byť
1093706 (32 %)
nepáči
1102101 (32 %)
Hlasy: 3401555
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX