Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ak niekto miluje, tak buď nepociťuje ťažkosti, alebo miluje aj samotnú ťažkosť... Práce tých, ktorí milujú, nikdy nie sú ťažké.
sv. Augustín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Projekty a zmluvy > Mariánske svätyne PL-SK pohraničia > Základné informácie o projekte

  


Projekt: MARIÁNSKE SVÄTYNE POĽSKO-SLOVENSKÉHO POHRANIČIA


Európsky fond regionálneho rozvoja
Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013
Prioritná os 3: Podpora miestnych iniciatív (mikroprojekty)

Číslo projektu: PL-SK/PO/IPP/III/068
Začiatok projektu: apríl 2013
Ukončenie projektu: október 2013
Celkové náklady projektu: 38 238,04 Eur
Spolufinancovanie z prostriedkov ERDF: 30 877,21 Eur
Národné spolufinancovanie: 5 448,92 Eur
Vedúci partner: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Cezhraničný partner: Obec Limanowa, Poľsko
Domáci partneri: Pútnické centrum Baziliky minor v Ľutine, Pútnické centrum Hory Zvir v Litmanovej

Stručný popis projektu:
Cieľom projektu je zbližovanie poľských a slovenských komunít prostredníctvom zlepšenia informačnej základne o mariánskych pútnických miestach na slovensko-poľskom pohraničí. Skvalitnením a prepojením poskytovaných informácií o historickom a náboženskom dedičstve pútnických miest sa dosiahne skvalitnenie turistických služieb.
Projekt rieši nedostatok propagačných materiálov založením informačného centra, kde návštevník získa na jednom mieste ucelenú informáciu o daných pútnických miestach na poľsko-slovenskom pohraničí a ďalších zaujímavých lokalitách, čím prispeje k zlepšeniu dostupnosti informácií a prepojeniu týchto pútnických miest.
Ďalšími aktivitami k naplneniu cieľov projektu sú vydanie brožúrok o pútnických miestach, natočenie dokumentárneho filmu a 3D prezentácie týchto miest. Pre efektívnu implementáciu projektu, ale aj ďalšiu budúcu spoluprácu zúčastnených subjektov má slúžiť aktivita Pracovný workshop a záverečná aktivita Otvorenie infocentra so stálou expozíciou spojná s konferenciou. V infocentre budú okrem výstupov projektu k dispozícii aj ďalšie printové informačné materiály a aktuálne informácie o týchto mariánskych svätyniach.

Hlavný cieľ projektu:
Posilnenie priamych kontaktov a komparácia kultúrnych, historických a religióznych súvislostí medzi komunitami na prihraničnom území.

Špecifické ciele:
1. Posilnenie priamych kontaktov medzi poľskými a slovenskými komunitami organizovaním spoločných podujatí, vydaním propagačných materiálov a otvorením infocentra
2. Rozšírenie ponuky a zvýšenie kvality poskytovaných turistických služieb a náboženského turizmu v cezhraničnej oblasti

Hlavné aktivity projektu:

1. Riadenie projektu

Aktivitu bude vykonávať projektový tím, ktorý bude zodpovedný za realizáciu všetkých aktivít projektu v súlade so schváleným harmonogramom a rozpočtom projektu, bude taktiež vypracovávať monitorovacie správy a komunikovať s riadiacim orgánom programu. Taktiež bude zodpovedný za publicitu projektu, v rámci ktorej budú zverejnené dve tlačové správy a budú umiestnené informačnej tabule v sídle žiadateľa a na miestach realizácie jednotlivých aktivít projektu. Rovnako všetky tlačené materiály budú obsahovať požadované logá a informácie.

2. Zriadenie infocentra so stálou expozíciou v Prešove
Aktivita zahŕňa vykonanie drobných stavebných úprav, nákup a inštaláciu technického vybavenia na prezentáciu pútnických miest Ľutina, Litmanová a Limanowa (PL), nákup, grafické spracovanie a inštalácia stálej expozície v priestoroch infocentra.

3. Pracovný workshop v Limanowej, Poľsko
Pracovný workshop sa uskutoční na poľskej strane v Limanowej. Na tomto pracovnom stretnutí sa partneri oboznámia s cieľom, aktivitami a časovým harmonogramom projektu, zadefinuje sa zodpovednosť jednotlivých partnerov na projekte a dohodnú sa ďalšie kroky v realizácii projektu.

4. Tvorba propagačných materiálov - brožúrky
Aktivita zahŕňa prípravu textov o jednotlivých svätyniach, prípravu fotografického materiálu, preklad do poľského, anglického a nemeckého jazyka, grafické spracovanie, sadzba a tlač brožúr, ktoré sú určené pre širokú verejnosť s cieľom propagácie projektu i jednotlivých pútnických miest.

5. Tvorba dokumentárneho filmu
Výroba filmuotroch pútnických mariánskych miestach zahŕňa prípravu materiálov, spracovanie a finalizáciu filmového materiálu. Dokumentárny film bude širokej verejnosti premietaný v priestoroch infocentra.

6. Vytvorenie 3D prezentácií pútnických miest
Aktivita zahŕňa prípravu panoramatických 3D snímok a spracovanie prezentácií a ich sprístupnenie širokej verejnosti s cieľom ich prezentácie.

7. Otvorenie infocentra s konferenciou
Aktivita zahŕňa slávnostne otvorenie infocentra so stálou expozíciou svätýň poľsko-slovenského pohraničia za účasti partnerov, zástupcov PSK a ďalších zainteresovaných inštitúcií spojené s konferenciou. Z tejto konferencie bude vytlačený zborník príspevkov.

Kontakt:
Ing. Denisa Janovčíková, koordinátor projektu
Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Hlavná 1, 080 01 Prešov
e-mail: projekty@greckokat.sk
tel.: 051/75 62 695


Projekt spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
23. júl 2024 (utorok) Oľga
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1554004 (35 %)
môže byť
1427034 (32 %)
nepáči
1444585 (33 %)
Hlasy: 4425623
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX