Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Diabol nemá moc prinútiť nás, ale iba hádže zlé myšlienky, ako rybár návnadu. A keď my súhlasíme a prijímame ich, vtedy diabli nad nami vládnu, keď ich však odháňame modlitbou a vzývaním slávneho mena pána nášho Ježiša Krista, vtedy zranený nepriateľ od nás uteká.
sv. Teodor Studita
Facebook grkatpo
Banner TV Lgos
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Rok > Návšteva Svätého Otca v Prešove > Prosba do suhubej ekténie

Prosba do suhubej ekténie

Slovenský text: 
Pane Ježišu Kriste, Bože náš, ty si poveril apoštola Petra, aby posilňoval bratov a sestry vo viere. Otvor naše srdcia pre slová jeho nástupcu pápeža Františka a pomôž nám aj v dnešnej dobe vydať svedectvo vernosti, lásky a jednoty s tebou i so Svätým Otcom, prosíme ťa, vypočuj nás a zmiluj sa.
 
Cirkevnoslovanský text:
Hóspodi Isuse Christe, Bože náš, poveľínije apóstolu tvojemu Petru dávyj vo jéže bratov i sestry vo víri utverždáti: otverzí sérdca náša slovesém Francíska, pápy rímskaho vnémľuščyja, pómošč tvoju podavája nám i vo vrémja sije sviďíteľstvovati virojátije, ľubov i sojedinénije s tobóju, tákožde i so svjaťíjšym vselénskym archijeréjem, mólimtisja uslýši i pomíluj.
 
Rusínsky text:
Hospodi Isuse Christe, Bože naš, ty jes poviriv sv. apostola Petra, žeby pidkripľav braťiv i sestry vo viri. Otvor našy serdcja pro slova joho nasľidnika papu Františka a pomož nam i v dnešňij dobi vydati svidoctvo virnosti, ľubvi i zjednaňa s Tobov i zo svjatym otcjom, prosime ťa vysluchaj nas i rozmiluj sja nad nami.
 
Maďarský text:
Urunk, Jézus Krisztus, Istenünk, te megbíztad Péter apostolt, hogy testvéreit megerősítse a hitben. Nyisd meg szívünket utóda, Ferenc pápa szavainak befogadására és segíts meg minket, hogy a mai korban is tanúságot tehessünk a hozzád és a Szentatyához való hűségünkről, szeretetünkről és egységünkről, kérünk téged hallgass meg minket és könyörülj!
 
 
Vysvetlenie obsahu prosby:
 
- Zdôraznenie posilňovania vo viere zo strany Svätého Otca je zvlášť aktuálne v dnešnej dobe. Po pastierskom liste v nedeľu sa napríklad skupinka veriacich v jednej farnosti na Slovensku rozprávala, či vôbec potrebujeme posilňovanie viery práve od pápeža. Preto prosba začína tým, že to sám Kristus poslal Petra posilňovať vo viere. Hoci biblické „bratov“ zahŕňa aj sestry, v prosbe, ktorá nemusí byť doslovným citátom Písma, sa zdá vhodné vyjadriť to spojením „bratov a sestry“.
 
- Naša Gréckokatolícka cirkev už vydala svedectvo vernosti, lásky a jednoty so Svätým Otcom v dobe prenasledovania. O to isté prosíme aj v tejto prosbe. Je dôležité vyjadriť, že jednota s pápežom je vlastne jednotou s Kristom. 

 

Návšteva pápeža v Prešove
Dnes
20. október 2021 (streda) Vendelín
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1420412 (35 %)
môže byť
1296168 (32 %)
nepáči
1312728 (33 %)
Hlasy: 4029308
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX