Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Odpusť urážky! Keď si raz, dvakrát i tretíkrát odpustil tomu, kto ťa urazil, ak je divší od diabla, nebude takým hrubým, aby zopakoval svoje urážky.
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Rok > Návšteva Svätého Otca v Prešove > Prosba do suhubej ekténie

Prosba do suhubej ekténie

Slovenský text: 
Pane Ježišu Kriste, Bože náš, ty si poveril apoštola Petra, aby posilňoval bratov a sestry vo viere. Otvor naše srdcia pre slová jeho nástupcu pápeža Františka a pomôž nám aj v dnešnej dobe vydať svedectvo vernosti, lásky a jednoty s tebou i so Svätým Otcom, prosíme ťa, vypočuj nás a zmiluj sa.
 
Cirkevnoslovanský text:
Hóspodi Isuse Christe, Bože náš, poveľínije apóstolu tvojemu Petru dávyj vo jéže bratov i sestry vo víri utverždáti: otverzí sérdca náša slovesém Francíska, pápy rímskaho vnémľuščyja, pómošč tvoju podavája nám i vo vrémja sije sviďíteľstvovati virojátije, ľubov i sojedinénije s tobóju, tákožde i so svjaťíjšym vselénskym archijeréjem, mólimtisja uslýši i pomíluj.
 
Rusínsky text:
Hospodi Isuse Christe, Bože naš, ty jes poviriv sv. apostola Petra, žeby pidkripľav braťiv i sestry vo viri. Otvor našy serdcja pro slova joho nasľidnika papu Františka a pomož nam i v dnešňij dobi vydati svidoctvo virnosti, ľubvi i zjednaňa s Tobov i zo svjatym otcjom, prosime ťa vysluchaj nas i rozmiluj sja nad nami.
 
Maďarský text:
Urunk, Jézus Krisztus, Istenünk, te megbíztad Péter apostolt, hogy testvéreit megerősítse a hitben. Nyisd meg szívünket utóda, Ferenc pápa szavainak befogadására és segíts meg minket, hogy a mai korban is tanúságot tehessünk a hozzád és a Szentatyához való hűségünkről, szeretetünkről és egységünkről, kérünk téged hallgass meg minket és könyörülj!
 
 
Vysvetlenie obsahu prosby:
 
- Zdôraznenie posilňovania vo viere zo strany Svätého Otca je zvlášť aktuálne v dnešnej dobe. Po pastierskom liste v nedeľu sa napríklad skupinka veriacich v jednej farnosti na Slovensku rozprávala, či vôbec potrebujeme posilňovanie viery práve od pápeža. Preto prosba začína tým, že to sám Kristus poslal Petra posilňovať vo viere. Hoci biblické „bratov“ zahŕňa aj sestry, v prosbe, ktorá nemusí byť doslovným citátom Písma, sa zdá vhodné vyjadriť to spojením „bratov a sestry“.
 
- Naša Gréckokatolícka cirkev už vydala svedectvo vernosti, lásky a jednoty so Svätým Otcom v dobe prenasledovania. O to isté prosíme aj v tejto prosbe. Je dôležité vyjadriť, že jednota s pápežom je vlastne jednotou s Kristom. 

 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
18. máj 2022 (streda) Viola
Liturgické čítania:
Ap. zač. 32. (Sk 13, 13 – 24); Jn zač. 18. (6, 5 – 14)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433795 (35 %)
môže byť
1309360 (32 %)
nepáči
1327193 (33 %)
Hlasy: 4070348
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX