Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ani predčasná smrť, ani iné skutočnosti nás nebudú znepokojovať, ak sa budeme riadiť pravdami viery.
sv. Bazil Veľký
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

09.08.2010 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(7908) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Hora Zvir duchovne zviazaná s pápežskou bazilikou v Ríme

Hora Zvir duchovne zviazaná s pápežskou bazilikou v Ríme

Viac ako 25 000 pútnikov prišlo v nedeľu 8. augusta na Horu Zvir v Litmanovej pri príležitosti archieparchiálnej odpustovej slávnosti, na ktorej bol slávnostne zverejnený dekrét o ustanovení puta duchovného príbuzenstva tohto mariánskeho pútnického miesta s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je prvým a hlavným mariánskym chrámom.  

Najvzácnejším pútnikom bol kardinál Stanisław Dziwisz, krakovský arcibiskup a metropolita, ktorý predniesol slávnostnú homíliu, v ktorej zdôraznil, že sme tu preto, aby sme „ďakovali Presvätej Bohorodičke za to, že chráni Cirkev, naše národy a rodiny, každého jedného z nás.“ Otec kardinál naplnil očakávania pútnikov, keď v ďalšej časti homílie ako dlhoročný najbližší spolupracovník Božieho služobníka Jána Pavla II. vydal o ňom svoje osobné svedectvo. Povedal o ňom, že okrem iného práve jeho slovo a postoj spôsobili, že padla diktatúra v Poľsku a potom v ostatných krajinách našej časti Európy. Potom vyzdvihol hlbokú mariánsku úctu Jána Pavla II., ktorý už ako dieťa chodieval s pútnikmi na púte a aj ako pápež sa nikdy neprestal denne modliť ruženec. V kontexte mariánskej úcty hovoril o atentáte na Jána Pavla II. i o jeho smrti a všetkých pozval modliť sa za jeho blahorečenie a svätorečenie „s hlbokým presvedčením, že naďalej sprevádza dnešnú Cirkev a nás všetkých na cestách spásy.“ Spomenul aj jeho návštevu v Prešove medzi gréckokatolíkmi v roku 1995 a citoval z jeho príhovoru. Slávnostný kazateľ neobišiel ani skutočnosť, akú veľkú úctu má Gréckokatolícka cirkev na Slovensku k Bohorodičke a pútnikom zanechal tento odkaz: „Drahí pútnici na Hore Zvir, ktorú si obľúbila Matka Božia! Nech je aj našou Matkou. Nech stretnutie s ňou na tejto hore obnoví v nás priateľstvo s jej Synom a naším Pánom Ježišom Kristom. On bol s nami solidárny až do konca. Otvorme svoje srdcia. Nech žiaria hodnotami, ktoré tak veľmi potrebujeme. Nech deň čo deň vyžarujú dobrotu, lásku, horlivosť, odpustenie, dôveru, solidaritu.“ Na konci liturgickej slávnosti odovzdal pre toto mariánske pútnické miesto ako dar ruženec Jána Pavla II.  

Hlavným celebrantom archijerejskej svätej liturgie, ktorú v priamom prenose vysielala Slovenská televízia, bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Koncelebrovali ďalší biskupi zo Slovenska a zahraničia: vladyka Milan Šášik, mukačevský eparcha, vladyka Virgil Bercea, eparcha z Oradei v Rumunsku, vladyka Gerard Dino, eparcha z Phoenixu v USA, ktorý prišiel aj so skupinou veriacich zo svojej eparchie, pomocný biskup Spišskej diecézy Mons. Andrej Imrich, emeritný rožňavský biskup Eduard Kojnok a emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš. Na slávnosti bolo viac ako sto kňazov, z ktorých mnohí už od sobotňajšieho popoludnia vysluhovali sviatosť zmierenia a pokánia, ku ktorej pristúpilo veľké množstvo pútnikov. Na púti sa zúčastnil aj minister Ján Figeľ, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a viacerí ďalší vzácni hostia.

Puto duchovného príbuzenstva s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore znamená, že Chrám Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky na Hore Zvir v Litmanovej je zapísaný v zozname tejto pápežskej baziliky. Dekrét v Ríme podpísal kardinál Bernard Francis Law, archipresbyter pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore. Zároveň Apoštolská penitenciária v Ríme udelila tomuto pútnickému miestu výsadu plnomocných odpustkov, akým sa teší aj sama bazilika Santa Maria Maggiore. Pútnici ich môžu prijať za zvyčajných podmienok na chrámový sviatok zasvätenia baziliky 5. augusta, na sviatok Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky, na všetky slávnosti Bohorodičky Panny Márie, raz do roka v deň, ktorý si má slobodne zvoliť každý veriaci jednotlivo a vždy, keď sem prídu pútnici v skupine prejaviť náboženskú úctu.

Pútnici sa už teraz tešia na návštevu pani Myrny Nazzour z Damasku zo Sýrie, ktorá príde na Horu Zvir o mesiac, v nedeľu 5. septembra 2010.  

Hora Zvir v Litmanovej je pútnickým miestom Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie od 7. septembra 2008. Prešovský arcibiskup a metropolita vyhlásil dovtedajšie Miesto modlitby na Hore Zvir v Litmanovej za pútnické miesto na základe skutočnosti, že od roku 1990 do Litmanovej putuje „veľké množstvo veriacich zo Slovenska i zahraničia a mnohé svedectvá hovoria o tom, že pútnici v Litmanovej nachádzajú stratený pokoj duše, čerpajú Božiu pomoc a po sviatosti zmierenia začínajú novú etapu života“ (Dekrét). Za hlavnú púť ustanovil nedeľu po prvom piatku v mesiaci august.

Okrem hlavnej púte je na Hore Zvir v Litmanovej púť každý mesiac v nedeľu po prvom piatku, ale môžete tu prísť aj kedykoľvek inokedy a pookriať na duchu i na tele. So životom a aktivitami pútnického miesta sa môžete zoznámiť na internetovej stránke www.horazvir.sk.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
18. august 2022 (štvrtok) Elena, Helena
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1440298 (35 %)
môže byť
1316690 (32 %)
nepáči
1334024 (33 %)
Hlasy: 4091012
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX