Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ponížili ťa? - Žehnaj im. Okradol si? - Vráť. Bol si opitý? - Daj sa na abstinenciu. Bol si hrdý? - Pokoruj sa. Závidel si? - Potešuj. Zabil si? - Priznaj sa a nalož svojmu telu utrpenie rovné mučeníctvu, chváľ Boha a káraj svoje telo.
sv. Bazil Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.08.2010 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(5993) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Bazilika v Ľutine duchovne zviazaná s pápežskou bazilikou v Ríme

Bazilika v Ľutine duchovne zviazaná s pápežskou bazilikou v Ríme

Podobne ako pútnické miesto na Hore Zvir v Litmanovej, aj najvýznamnejšie pútnické miesto Prešovskej archieparchie v Ľutine je od archieparchiálnej odpustovej slávnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorá sa uskutočnila v sobotu a v nedeľu 21. a 22. augusta, duchovne zviazané s pápežskou Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme.

Na začiatku hlavnej archijerejskej svätej liturgie v nedeľu, ktorou dvojdňová slávnosť vyvrcholila, arcikňaz pápežskej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme kardinál Bernard Francis Law slávnostne zverejnil dekrét o ustanovení tohto puta duchovného príbuzenstva medzi týmto prvým a zároveň hlavným mariánskym chrámom na svete a gréckokatolíckym mariánskym pútnickým miestom v Ľutine. Zároveň povedal, že si spomína na rok 1968, keď bol práve na jednom kongrese a tam sa dozvedel o invázii do vtedajšieho Československa. „Teraz som veľmi rád, že som medzi gréckokatolíkmi na Slovensku, spomedzi ktorých vzišli také osobnosti, ako sú blahoslavení mučeníci komunistického režimu biskupi Pavel Peter Gojdič a Vasiľ Hopko.“ Pripomenul aj úzku spojitosť Baziliky Santa Maria Maggiore s cyrilometodskou tradíciou, s ktorou je neodmysliteľne spätá Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Preklad dekrétu v slovenskom jazyku predstavil o. Ľudovít Melo OP, apoštolský penitenciár z Ríma.   

Hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Koncelebrovali viacerí ďalší biskupi zo Slovenska a zahraničia: ľvovský arcibiskup Igor Vozniak, apoštolský exarcha Srbska a Čiernej Hory Juraj Džudžar, košický eparcha Milan Chautur CSsR, bratislavský eparcha Peter Rusnák, emeritným prešovský biskup Ján Hirka a emeritný pomocný pražský biskup Ján Eugen Kočiš.  

Vladyka Juraj Džudžar v kázni pútnikom pripomenul skutočnosť, že každý, kto žije, raz zomrie. „Ale tento sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorá bola s telom a dušou vzatá do neba, nám hovorí, že ani my hriešni nezostaneme v zemi, ale budeme vzkriesení. To je viera našej Cirkvi, to je viera našich predkov, to je naša viera“, pokračoval slávnostný kazateľ. „Kráčame do večného života šťastní, lebo nás Ježiš Kristus nikdy neopustí a Matka Božia nás sprevádza. Ostáva nám skloniť hlavu pred jej obrazom a modliť sa Raduj sa, milostiplná!“  

Na konci slávnosti vladyka Ján Babjak poďakoval vzácnym hosťom a vyjadril svoje presvedčenie, že ustanovenie puta duchovného príbuzenstva medzi pápežskou bazilikou a bazilikou v Ľutine je iste výsledkom modlitieb našich blahoslavených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM, Vasiľa Hopka a Metoda Dominika Trčku CSsR, ktorí za nás v nebi mocne orodujú. „A toto modliace sa spoločenstvo veriacich to dokazuje“, dodal na záver.

Pútnici, ktorých sa v priebehu dvoch dní v Ľutine zišlo okolo 20 000, zaslali list Svätému Otcovi Benediktovi XVI., v ktorom uvádzajú: „V tomto roku si pripomíname už 155.  výročie, kedy Váš predchodca v blahej pamäti Pius IX. dekrétom o odpustkoch udelil tomuto mariánskemu pútnickému miestu zvláštne výsady. Našu radosť dnes umocňuje slávnostné vyhlásenie dekrétu o ustanovení puta duchovného príbuzenstva Baziliky minor v Ľutine s pápežskou Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorým toto miesto získava ďalšie milosti pre pútnikov.“ Zároveň Svätého Otca uistili o svojich každodenných modlitbách, ktorými prosia o Božie požehnanie pre jeho náročnú apoštolskú službu.

Medzi pútnikmi boli aj podpredseda a minister vlády SR Ivan Mikloš, predseda PSK Peter Chudík, primátor Prešova Pavel Hagyari a ďalší vzácni hostia. 

V sobotu večer bola súčasťou bohatého duchovného programu púte archijerejská svätá liturgia v Bazilike minor, už tradične vysielaná v priamom prenose Rádia Lumen. Hlavným slúžiteľom bol vladyka Ján Babjak a koncelebrovali kardinál Bernard Francis Law, ľvovský arcibiskup Igor Vozniak a košický eparcha Milan Chautur, ktorý predniesol homíliu. Zameral sa v nej na skutočnosť, že prírodné katastrofy, ktoré nás oberajú o životy a materiálne dobrá sú dôsledkom aj toho, že človek porušil harmóniu v prírode, nerešpektoval zákony Božej prírody. Ešte nebezpečnejšie je však to, že nezachovávanie mravného Božieho zákona ničí v nás večný život. Pannu Máriu, ktorá je nám svojou poslušnosťou a poníženosťou pred Bohom nádherným vzorom, nazval skutočným znamením pre náš život, aby sme aj my rešpektovali Božie zákony prírody i mravnosti.

Pútnici zo slnkom zaliatej Ľutiny odchádzali naplnení novou silou a odvahou podľa príkladu a pod ochranou Panny Márie dávať Bohu vo svojom živote prvé miesto.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
18. august 2022 (štvrtok) Elena, Helena
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1440298 (35 %)
môže byť
1316690 (32 %)
nepáči
1334024 (33 %)
Hlasy: 4091012
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX