Menu
Citát
Ako obdivujeme najlepších umelcov, ktorí ukazujú svoje umenie nie iba v drahocenných hmotách. Ale berú nezriedka i bezcenné blato a nesúvislú zem, ukazujúc silu vo svojom obore, oveľa viac sú chválení; tak najlepší umelec zo všetkých, Slovo Božie, prišiel k nám neberúc nejakú vzácnu hmotu nebeského tela, ale v blate ukázal veľkosť svojho umenia.
sv. Teofil
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.09.2010 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(6613) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Myrna Nazzour navštívila Prešovskú archieparchiu

Myrna Nazzour navštívila Prešovskú archieparchiu

Septembrovú púť na Hore Zvir v Litmanovej sprevádzalo daždivé počasie, ktoré však pútnikov neodradilo. V nedeľu 5. septembra sa v hojnom počte zúčastnili duchovného programu archieparchiálnej odpustovej slávnosti. Pred archijerejskou svätou liturgiou si pozorne vypočuli svedectvo pani Myrny Nazzour z Damasku zo Sýrie, ktorá pricestovala na návštevu Prešovskej archieparchie spolu so svojím manželom Nikolasom na pozvanie vladyku Jána Babjaka SJ. Rozprávala o svojej duchovnej skúsenosti, o potrebe modlitby, o kresťanskej rodine a jednote. Povzbudila pútnikov, aby vo svojom blížnom spoznávali Krista. Aby aj ťažkosti, ktoré život prináša, vnímali ako mosty, ktoré nás približujú k Bohu. Prosila tiež o modlitby za Stredný východ, kde sú kresťania ohrození.

Vladyka Ján bol hlavným celebrantom archijerejskej svätej liturgie. Koncelebroval aj vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pražský pomocný biskup. V homílii prešovský arcibiskup a metropolita povedal, že úcta k Najsvätejšej Eucharistii a úcta k Panne Márii sú tak úzko spojené ako sú si blízki Matka Mária a jej Syn Ježiš Kristus. Panna Mária je počas účinkovania Ježiša Krista vždy v úzadí, aby bol v popredí Ježiš Kristus. To je pravá mariánska úcta – privádza mariánskych ctiteľov k jednote s Kristom, povedal vladyka.

Slávnosť v Litmanovej bola zakončená myrovaním, pri ktorom boli veriaci pomazaní olejom, ktorý so sebou priniesla pani Myrna. Aj v piatok a v sobotu boli liturgické slávenia zakončené myrovaním s týmto olejom.

V piatok 3. septembra Myrna Nazzour navštívila Svidník, kde vydala svoje svedectvo v Chráme Božej múdrosti. Potom bola účastná archijerejskej svätej liturgie, ktorú so šestnástimi kňazmi v preplnenom chráme slávil vladyka Ján Babjak. Homíliu predniesol domáci farár a protopresbyter Marek Pulščák. V sobotu 4. septembra vzácni hostia spolu s vladykom navštívili Červený kláštor a večer Myrna vydala svedectvo v Chráme sv. Michala Archanjela vo Veľkom Lipníku, kde potom vladyka slávil svätú liturgiu.

Myrna (Mária) Nazzour je gréckokatolíčka – patrí do melchitskej cirkvi. V antiochijskej cirkvi nastal rozkol po Chalcedónskom sneme v roku 451. Pravoverní, ktorí prijali náuku snemu o dvojakej Kristovej prirodzenosti, zostali v menšine a nazvali ich melchitmi, teda cisárskymi. Je to východná katolícka cirkev. Majú byzantský obrad a liturgiu ako gréckokatolíci na Slovensku. Ich liturgický jazyk je však arabčina. S manželom Nikolasom, ktorý je pravoslávny, majú dve deti. 22. novembra 1982 v starej štvrti Damasku (Soufanieh) sa Myrna, ktorá práve prekročila osemnásty rok a bola 6 mesiacov vydatá, modlila pri chorej sesternici Loyle. Prítomné boli ešte dve ženy – kresťanka a moslimka. Po chvíli z jej rúk vychádzalo svetlo a olej. Keď na pokyn jednej z týchto žien položila ruky na Loylu, táto ozdravela. O niekoľko dní bola takto uzdravená aj Myrnina matka. Tým sa začínajú znamenia v Damasku. 27. novembra 1982 z maličkej ikony (6x8 cm) Kazaňskej Bohorodičky v ich dome (priniesol ju z Bulharska pre svoju manželku Myrnu jej manžel) začal vytekať olej. Potom začala Myrna, podľa jej slov, dostávať posolstvá od Ježiša Krista a Panny Márie a začali prichádzať extázy. Olej vytekajúci z jej rúk a tváre a tiež z ikony bol na základe vedeckého zisťovania klasifikovaný ako stopercentný olivový olej. Od určitého času sa Myrne začali objavovať stigmy – fenomén, cez ktorý osoba nesie rany Ježiša Krista na svojom vlastnom tele. Objavujú sa jej vždy vtedy, keď pravoslávni a katolíci slávia Veľkú noc v spoločnom termíne. Dom Myrny a Nikolasa je po celých 24 hodín otvorený pútnikom, ktorí sa modlia pred ikonou v kaplnke v ich dome.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
23. január 2020 (štvrtok) Miloš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 56. (Jak 4, 7 – 5, 9); Mk 52. (11, 27 – 33)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1359082 (35 %)
môže byť
1239455 (32 %)
nepáči
1251059 (32 %)
Hlasy: 3849596
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX