Menu
Citát
Nebola to chudoba, vďaka ktorej sa Lazár dostal do neba, ale jeho pokora; a nebolo to bohatstvo, čo zabránilo boháčovi získať večný odpočinok, lež jeho egoizmus a nevernosť.
sv. Gregor Veľký
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

20.08.2012 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3224)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kardinál Meisner ponúkol pútnikom v Ľutine nádhernú mariológiu

Kardinál Meisner ponúkol pútnikom v Ľutine nádhernú mariológiu

Bohatý duchovný program archieparchiálnej odpustovej slávnosti k sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine prebiehal už od sobotného popoludnia, pokračoval celú noc a vyvrcholil slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou na ľutinskej hore v nedeľu 19. augusta, ktorú v priamom prenose vysielalo Rádio Lumen. Jej hlavným celebrantom bol vladyka Igor Voznyak CSsR, ľvovský arcibiskup a metropolita. V homílii sa veriacim prihovoril arcibiskup a metropolita z Kolína nad Rýnom kardinál Joachim Meisner. Vyjadril v nej hĺbku svojej synovskej oddanosti k Presvätej Bohorodičke. Jeho homília sa niesla v duchu nádhernej mariológie. Okrem iného o Panne Márii povedal: „Nikdy nechýbala tam, kde bola potrebná. Nikdy sa nepostavila pred svojho syna, ale vždy stála za ním v jeho tieni, aby mu bola nablízku, keď ju potreboval. Mária sa nikdy nepredierala do popredia, aby na seba pritiahla pozornosť, ale stála diskrétne v úzadí. Jej povolaním je «byť medzi», keď je to nebezpečné pre Krista a jeho dielo. Mária sa zaujímala o všetko, čo sa týkalo jej Syna a jeho poslania. Preto «bola neustále medzi», keď išlo o Pána a jeho poslanie vo svete. Teraz je jej miesto uprostred Cirkvi. To je zrejmé už v Skutkoch apoštolov, kde je podaný prvý opis Cirkvi: «Apoštoli boli zhromaždení vo večeradle s Máriou, Ježišovou matkou» (por. Sk 1, 14). To je zároveň charakteristika Kristovej cirkvi. Je spoločenstvom Ježišových apoštolov a učeníčok, ktorí sa zhromažďujú s Máriou, Ježišovou matkou. Bohorodička nie je žiadnou druhoradou témou v evanjeliu. Patrí do stredu Nového zákona, pretože stojí bezprostredne pri Ježišovi. Áno, pretože počas deviatich mesiacov bola jedinou nositeľkou Krista na tomto svete a pretože dnešným sviatkom jej Zosnutia sa nachádza navždy s Ježišom Kristom v nebi. Ona si ho nenechala pre seba, ale vniesla ho do ľudského spoločenstva a sprevádzala ho až po kríž. Nechala sa ním pozvať do služby pre jeho Cirkev, v ktorej on ďalej žije až do konca časov.“ A na konci homílie dodal: „Keď Európa má zostať Európou, musíme dnes Máriu, tu a teraz, vyhlásiť za prvú Európanku.“ Na konci slávnosti ešte povedal: Kto posilňuje Svätého Otca, nás biskupov? Nás posilňuje viera tohto ľudu. Vy si možno neuvedomujete, čo pre nás znamenáte. Odchádzam domov silnejší vo viere, ako som tu prišiel.“

Pri oltári koncelebrovali aj prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý v úvode liturgickej slávnosti všetkých pútnikov a hostí srdečne privítal, košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR, bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák, ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky Mons. František Rábek a emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš. Pútnici zaslali aj pozdravný list Svätému Otcovi Benediktovi XVI.

V sobotu 18. augusta večer po archijerejskej svätej liturgii v miestnej Bazilike minor jej hlavný celebrant vladyka Ján Babjak posvätil nový kríž pred bazilikou, ktorý stojí uprostred znázorneného pôdorysu pôvodného ľutinského dreveného chrámu, a v areáli baziliky posvätil nový formačný Dom Mikuláša Klimčáka, známeho akademického maliara, gréckokatolíckeho ikonopiscu, rytiera Rádu sv. Silvestra, pápeža. V homílii sa pri tejto večernej liturgickej slávnosti prihovoril Mons. František Rábek, ktorý povedal, že: „nebo sa začína tam, kde človek môže prijať do svojho srdca Boha. Teda začína v našom srdci. K tomu je potrebné počúvať tak, ako Lazárova sestra Mária, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo, ako Panna Mária, ktorá ho uskutočňovala vo svojom živote.“ Sv. Cyrila a Metoda nazval ľuďmi podobnými Panne Márii, i Lazárovej sestre Márii, lebo počúvali Boha.

Už tradične počas gréckokatolíckej púte v Ľutine nemohli chýbať rôzne bohoslužby, akatist, moleben, krížová cesta, program pre najmenších, videoprojekcia a pod., a to v réžii rôznych hnutí a spoločenstiev, ktoré pôsobia v Prešovskej archieparchii. Množstvo mládeže na odpuste bolo v sobotu v noci oslovené evanjelizačným koncertom gospelovej kapely Peter Milenky band.

Vladyka Igor Voznyak na konci odpustu povedal, že ho najviac oslovilo to, ako videl stáť dlhé rady ľudí k svätej spovedi. Aj tohto roku pútnici, ktorých sa počas víkendu v Ľutine zišlo okolo 20 000, odchádzali domov zasiahnutí Božou odpúšťajúcou láskou, s plnomocnými odpustkami, s obnovenou vierou, naplnení radosťou z toho, že patria Kristovi, ktorý ich miluje, a z toho, že sú jeho mystickým telom – Cirkvou, v ktorej sú zhromaždení spolu s Ježišovou matkou Máriou.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. január 2021 (štvrtok) Vincent
Liturgické čítania:
Ap. zač. 62. (1 Pt 4, 12 – 5, 5); Mk zač. 57. (12, 38 – 44)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1395482 (35 %)
môže byť
1273003 (32 %)
nepáči
1288529 (33 %)
Hlasy: 3957014
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX