Menu
Citát
Sviatok nerobí množstvo prítomných, ani veľká hostina, ale starostlivosť o dušu. Najväčší sviatok – čisté svedomie. ten, kto má čisté svedomie a robí dobré skutky, má sviatok i bez sviatku.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

11.09.2012 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2499) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V rámci Jubilejného roka 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie sa v pondelok 10. septembra v Bazilike minor v Ľutine uskutočnil Kňazský deň Prešovskej archieparchie. Bol to od roku 2003, kedy bol do služby eparchiálneho biskupa vtedajšej Prešovskej eparchie uvedený vladyka Ján Babjak SJ, v súčasnosti prešovský arcibiskup a metropolita, jubilejný 20. kňazský deň. Približne 200 kňazov ho začalo slávením archijerejskej svätej liturgie, ktorej predsedal vladyka Ján. Koncelebroval aj vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný pražský biskup. V homílii sa spolubratom v kňazskej službe prihovoril ľutinský farár Jozef Novický. Povedal, že k tomu, aby sme v Pánovej vinici mohli zakúšať ovocie vzťahu s Bohom, potrebujeme mať víziu a odvahu: „Mať víziu znamená vidieť veci tak, ako by mali byť, nie ako sú. A mať odvahu znamená vykročiť ich meniť.“ Pokračoval tým, že sa potrebujeme pustiť našich istôt, našich predstáv a postaviť na prvé miesto vo svojom živote Ježiša. Potrebujeme sa naučiť stáť za Kristom, nie pred ním. Potom bude môcť premieňať náš život, aby sme mohli zakúšať ovocie nášho vzťahu s ním.

Stretnutie kňazov pokračovalo prednáškou jedného z nich, doc. Marcela Mojzeša, pedagóga na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity, ktorý hovoril na tému Sv. Cyril a Metod a obnova Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku (GTF PU). Položil otázku: „Ako čo najlepšie prežívať tento rok? Nemusíme vymýšľať niečo nové, len žiť to, čo tu už máme.“ Ponúkol kňazskému spoločenstvu tri aspekty obnovy Gréckokatolíckej cirkvi v cyrilo-metodskom duchu. Prvý aspekt sa týka obnovy prvenstva Božej činnosti v živote kňaza, čo vidíme aj v pôsobení sv. Cyrila a Metoda. Priviedol kňazov k zamysleniu sa nad tým, koľko priestoru vo svojom kňazskom živote a službe, vo svojich kňazských aktivitách venujú Božej aktivite. Poukázal na príklad pri slávení svätej liturgie, „kde v prvom rade ide o aktivitu Boha a naša aktívna účasť na slávení znamená mať účasť na Božej aktivite.“ Pri druhom aspekte hovoril o obnove skúsenosti byť bratom, kde predstavil bratskú dvojicu sv. Cyrila a Metoda a pútavo aktualizoval niekoľko biblických príkladov spolunažívania bratov. Tretí aspekt nazval obnovou poznania Ježiša Krista. Povedal, „že slovanským vierozvestcom, keď ohlasovali Božie slovo v reči ľudu išlo o to, aby naši predkovia mohli lepšie a bližšie poznať Ježiša Krista. Aj nám ide o to, aby sme sa priblížili ku Kristovi. Radostnou zvesťou je, že sám Ježiš Kristus sa chce priblížiť k nám ako sa priblížil k emauzským učeníkom.“ Potom dal každému kňazovi možnosť vytiahnuť si meno niektorého spolubrata kňaza, za ktorého sa bude v Roku sv. Cyrila a Metoda a v blížiacom sa Roku viery modliť.

Na základe kňazského návrhu, ktorý zaznel počas diskusie a získal podporu všetkých zídených kňazov, bolo vypracované Vyhlásenie na ochranu manželstva muža a ženy a prirodzenej rodiny, ktoré bude zaslané kompetentným autoritám Slovenskej republiky.

Popoludní nasledoval príhovor vladyku Jána Babjaka, v ktorom oznámil zriadenie dvoch personálnych protoresbyteriátov Prešovskej archieparchie. Jeden z nich bude zahŕňať kňazov pôsobiacich na GTF PU a druhý kňazov v špeciálnej pastorácii. Tiež požiadal kňazov, aby si v Roku sv. Cyrila a Metoda a Roku viery každý z nich vykonal duchovné cvičenia. Hovoril aj o viacerých ďalších záležitostiach týkajúcich sa kňazského života a pôsobenia. Predovšetkým im kládol na srdce, aby nezostali vlažní, ale aby boli horlivými kňazmi.

Vladyka Ján na tomto Kňazskom dni zároveň oficiálne vyhlásil, že ešte k Sviatku sv. Petra a Pavla, teda k 29. júnu 2012 zriadil Gréckokatolícky spolok sv. Jozefa, s ktorým kňazov zoznámil jeho prvý predseda, kňaz Prešovskej archieparchie Miroslav Mrug.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
09. december 2019 (pondelok) Izabela
Svätý dňa: Náš prepodobný otec Patapios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 319. (Hebr 8, 7 – 13); Mk zač. 33. (8, 11 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1343309 (35 %)
môže byť
1224205 (32 %)
nepáči
1234473 (32 %)
Hlasy: 3801987
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX