Menu
Citát
Píšeš, že často prebývaš v spoločnosti, ktorá dáva popud na zlé myšlienky, ale ty nikdy nepociťuješ, aby sa to na tebe prejavilo. Nech bude aj tak. Ale ja chcem, aby každému bolo zrejmé to, že od vody sa stenčujú kamene a kvapky dažďa, ktoré často padajú na kameň, prebíjajú ho. Posúď sám, čo hovorím. Čo je tvrdšie ako kameň, a čo je mäkšie ako voda, a ešte ako kvapka vody? Keď kameň sa zdoláva kvapkami vody, teda ako vôľa človeka, ktorá je mäkšia a kolísavá, častou príležitosťou k hriechu by nebola premožená?
sv. Izidor Peluzský, + 4. st., odpoveď na list biskupa Palládia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Národné stretnutie mládeže
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.11.2012 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3260)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Prvým kolokviom na tému Lumen Gentium a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku sa v stredu 14. novembra začal na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) realizovať projekt Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorý je naplánovaný na celé obdobie 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu, teda na roky 2012 – 2015. Každý semester v tomto období sa uskutoční minimálne jedno kolokvium k jednotlivým dokumentom Druhého vatikánskeho koncilu (DVK) ako reflexia nad ich uplatňovaním v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Prvé kolokvium pritiahlo do fakultnej auly veľký počet poslucháčov, medzi ktorými bolo veľa kňazov z farností, ktorí si najprv vypočuli skúsenosti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ z 13. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov na tému Nová evanjelizácia na odovzdávanie kresťanskej viery, ktorá sa v októbri uskutočnila vo Vatikáne. Vladyka Ján, hlava Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, sa jej zúčastnil ako stály člen Synody biskupov, ktorej vznik a pôsobenie je konkrétnym ovocím DVK. Poslucháčom predostrel svoj príhovor, ktorý predniesol na synode, zoznámil ich s jej priebehom a niektorými zaujímavosťami. V diskusii odpovedal na mnohé otázky. Hovoril aj o impulzoch, ktorými chce po synode v tomto Roku viery a Roku sv. Cyrila a Metoda povzbudiť Boží ľud – duchovenstvo, rehoľníkov a veriacich laikov k novej evanjelizácii, ktorú musíme začínať od seba. Do knižnice k dispozícii pedagógom a študentom priniesol mnohé vzácne publikácie.

Následne sa slova ujal doc. Marcel Mojzeš, hlavný riešiteľ projektu, ktorý auditóriu projekt bližšie predstavil. S prednáškou na tému kolokvia vystúpil ThDr. Štefan Paločko, PhD., odborný asistent dogmatickej teológie na GTF PU. Venoval sa ekleziológii Lumen Gentium. Výstižne vysvetlil 8. článok tejto dogmatickej konštitúcie DVK o Cirkvi, ktorá jasne, vychádzajúc už z predchádzajúceho učenia Magistéria Cirkvi proklamuje, že jediná Kristova cirkev „jestvuje v Katolíckej cirkvi, ktorú spravuje Petrov nástupca a biskupi, ktorí sú v spoločenstve s ním, hoci aj mimo jej organizmu jestvujú mnohé prvky posväcovania a pravdy, ktoré – ako dary vlastné Kristovej cirkvi – pobádajú do katolíckej jednoty.“ Prednáška vyvolala bohatú diskusiu, ktorej zďaleka nestačil čas vyhradený kolokviu. Riešiteľov projektu táto skutočnosť mohla iba potešiť. Zároveň ich privádza k myšlienke nájsť vhodnú príležitosť, ako by bolo možné v podobnej diskusii pokračovať.

Už toto prvé kolokvium dáva tušiť, že ide o veľmi zaujímavý projekt, ktorý môže byť Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi na Slovensku nápomocný aj v kontexte tak prepotrebnej novej evanjelizácie. Je v ňom veľmi úzko prepojená akademická pôda s každodenným životom a pôsobením miestnej cirkvi.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
15. december 2018 (sobota) Ivica
Liturgické čítania:
Ap. zač. 228. (Ef 5, 1 – 8); Lk zač. 74. (14, 1 – 11)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1193633 (35 %)
môže byť
1082466 (32 %)
nepáči
1090492 (32 %)
Hlasy: 3366591
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX