Menu
Citát
Tečúcou riekou je náš život. Plynie bez zastavenia. Životné okamžiky plynú jeden za druhým. Časť už preplávala, časť pláva, časť vytryskne z prameňa a časť ešte vytečie. A tak do spoločného mora smrti ponáhľame sa všetci.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Národné stretnutie mládeže
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

16.11.2012 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3086)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku

Prvým kolokviom na tému Lumen Gentium a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku sa v stredu 14. novembra začal na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) realizovať projekt Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorý je naplánovaný na celé obdobie 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu, teda na roky 2012 – 2015. Každý semester v tomto období sa uskutoční minimálne jedno kolokvium k jednotlivým dokumentom Druhého vatikánskeho koncilu (DVK) ako reflexia nad ich uplatňovaním v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Prvé kolokvium pritiahlo do fakultnej auly veľký počet poslucháčov, medzi ktorými bolo veľa kňazov z farností, ktorí si najprv vypočuli skúsenosti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ z 13. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov na tému Nová evanjelizácia na odovzdávanie kresťanskej viery, ktorá sa v októbri uskutočnila vo Vatikáne. Vladyka Ján, hlava Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, sa jej zúčastnil ako stály člen Synody biskupov, ktorej vznik a pôsobenie je konkrétnym ovocím DVK. Poslucháčom predostrel svoj príhovor, ktorý predniesol na synode, zoznámil ich s jej priebehom a niektorými zaujímavosťami. V diskusii odpovedal na mnohé otázky. Hovoril aj o impulzoch, ktorými chce po synode v tomto Roku viery a Roku sv. Cyrila a Metoda povzbudiť Boží ľud – duchovenstvo, rehoľníkov a veriacich laikov k novej evanjelizácii, ktorú musíme začínať od seba. Do knižnice k dispozícii pedagógom a študentom priniesol mnohé vzácne publikácie.

Následne sa slova ujal doc. Marcel Mojzeš, hlavný riešiteľ projektu, ktorý auditóriu projekt bližšie predstavil. S prednáškou na tému kolokvia vystúpil ThDr. Štefan Paločko, PhD., odborný asistent dogmatickej teológie na GTF PU. Venoval sa ekleziológii Lumen Gentium. Výstižne vysvetlil 8. článok tejto dogmatickej konštitúcie DVK o Cirkvi, ktorá jasne, vychádzajúc už z predchádzajúceho učenia Magistéria Cirkvi proklamuje, že jediná Kristova cirkev „jestvuje v Katolíckej cirkvi, ktorú spravuje Petrov nástupca a biskupi, ktorí sú v spoločenstve s ním, hoci aj mimo jej organizmu jestvujú mnohé prvky posväcovania a pravdy, ktoré – ako dary vlastné Kristovej cirkvi – pobádajú do katolíckej jednoty.“ Prednáška vyvolala bohatú diskusiu, ktorej zďaleka nestačil čas vyhradený kolokviu. Riešiteľov projektu táto skutočnosť mohla iba potešiť. Zároveň ich privádza k myšlienke nájsť vhodnú príležitosť, ako by bolo možné v podobnej diskusii pokračovať.

Už toto prvé kolokvium dáva tušiť, že ide o veľmi zaujímavý projekt, ktorý môže byť Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi na Slovensku nápomocný aj v kontexte tak prepotrebnej novej evanjelizácie. Je v ňom veľmi úzko prepojená akademická pôda s každodenným životom a pôsobením miestnej cirkvi.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. marec 2018 (utorok) Víťazoslav
Liturgické čítania:
Ap. zač. 273 (1 Sol 5, 14 – 23); Mk zač. 36 (8, 30 – 34)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1079841 (36 %)
môže byť
977597 (32 %)
nepáči
984174 (32 %)
Hlasy: 3041612
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX