Menu
Citát
A tak, dívaj sa nielen na ťažkosti, ale aj na odmenu za ne. Mnohé dobré skutky sa nám zdajú ťažkými len preto, že svoj záujem obraciame neustále na obtiažnosť ich vykonania, a neuvedomujeme si, aké odmeny máme za ne prihotovené.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.11.2012 | Valéria Hricovová | Čítanosť(4863) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

XXI. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu

XXI. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu

Tradičný festival byzantských zborových spevov prekročil prah dvoch desaťročí a úspešne vykročil do ďalších ročníkov. V dňoch 16. – 18. novembra 2012 sa uskutočnil už XXI. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu pod záštitou Mons. Ľubomíra Petríka, hovorcu Gréckokatolíckeho arcibiskupstva.

V piatok podvečer vstúpila do Gréckokatolíckeho katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove festivalová atmosféra v podobe otváracej svätej liturgie, ktorú svojím spevom sprevádzal domáci katedrálny zbor.

Program pokračoval festivalovým koncertom v sobotu 17. novembra o 14. 00 hod. Za prítomnosti Mons. Jána Babjaka SJ, prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu, pražského emeritného biskupa Mons. Jána Eugena Kočiša, prof. Oľgy Benč, generálnej konzulky Ukrajiny na Slovensku, a mnohých ďalších vzácnych hostí a veľkého počtu poslucháčov sa predstavilo celkom osem speváckych zborov.

V prvej časti koncertu vystúpili katedrálne zbory – Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa z Prešova (dirigent Valéria Hricovová), košický Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky (dirigent Lucia Lovašová) a bratislavské zbory Chrysostomos (dirigent Martin Škoviera) a Kyrillomethodeon (dirigent Ladislav Sabolčák), pôsobiace pri Gréckokatolíckom katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža.

Druhá časť koncertu patrila mužským zborom a zborom zo zahraničia. Predstavil sa mužský Zbor sv. Romana Sladkopevca, ktorého členmi sú bohoslovci – študenti Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove (dirigent Valéria Hricovová) a Kňazský zbor sv. Jakuba (dirigent o. Daniel Porubec). Miešaný chrámový zbor AXIOS pri Chráme sv. archanjela Michala studitského monastiera z ukrajinského Ľvova pod vedením Marty Karapinky si podmanil poslucháčov svojím umelecky vysoko hodnotným vystúpením. Ako posledný vystúpil srbský zbor ROZANOV z Djurdjeva. Je to zbor, ktorý pracuje pri farnosti Narodenia Presvätej Bohorodičky a jeho zvláštnosťou je, že medzi jeho členov patria príslušníci gréckokatolíkov aj pravoslávnych, ktorých spája spoločná láska k zborovému spevu. Pod vedením dirigentky Tatiany Barny si zaspievali aj duchovní otcovia, z ktorých hlavne o. Joachim Hološnjaj zaujal svojím krásnym sólovým spevom. Spevácky výkon tohto zboru bol krásnym vyvrcholením celého festivalového koncertu.

V úplnom závere koncertu zaznela v podaní účinkujúcich zborov spoločná pieseň Budi imja Hospodne, ktorá v tomto mohutnom prevedení zanechala v poslucháčoch silný dojem. Demonštrovala krásu a duchovnú hĺbku byzantských zborových spevov. Príhovor a požehnanie o. arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka a spoločný spev „mnoholitstvija“ všetkých prítomných umocnil krásne dojmy účinkujúcich aj poslucháčov.

Súčasťou programu bolo odovzdávanie ceny Emila Korbu. Udeľuje ju Redakcia časopisu SLOVO pod záštitou PETRY, n. o. a Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove. Cena sa udeľuje raz za tri roky v troch kategóriách: publikačná činnosť alebo prispievateľ v časopise Slovo, webová stránka alebo elektronické médium a vydané, či zrealizované dielo. Emil Korba bol gréckokatolícky kňaz a šéfredaktor časopisu Slovo od roku 1970 až do svojej predčasnej smrti v roku 1978. Svojím zanietením na ňom zanechal svoju pečať priamo a aj cez pôsobenie svojich priateľov.

Cenu z rúk o. arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka prijali za publikačná činnosť pani Mária Žarnayová, v kategórii webová stránka alebo elektronické médium pán Matúš Kipikaša, v kategórii vydané, či zrealizované dielo akademický maliar Mikuláš Klimčák, za prínos pre časopis Slovo ako jeho prvý šéfredaktor špeciálnu cenu in memoriam o. Ladislav Hučko.

V nedeľu bol naplnený duchovný rozmer festivalu spevom zborov z Bratislavy, Ukrajiny a Srbska na svätých liturgiách v katedrálnom chráme a v chrámoch na Sídlisku III a sídlisku Sekčov.

Organizátormi festivalu sú Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
31. marec 2020 (utorok) Benjamín
Liturgické čítania:
Šiesta hodinka: Iz 49, 6e – 10c
Pôstna večiereň: Gn 31, 3 – 16; Prís 21, 3 – 21
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 273. (1 Sol 5, 14 – 23); Mk zač. 36. (8, 30 – 34)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1374732 (35 %)
môže byť
1254100 (32 %)
nepáči
1268851 (33 %)
Hlasy: 3897683
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX