Menu
Citát
Človek má žiť tak, aby celý život nebol ničím iným, ako slúžením Pánu Bohu.
sv. Pimen Veľký, + 440
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Národné stretnutie mládeže
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.11.2012 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3225)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

20. výročie Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku

20. výročie Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku

Gréckokatolícka Cirkevná základná škola sv. Juraja vo Svidníku si v tomto roku pripomína 20. výročie od svojho vzniku. Slávnosť k tomuto okrúhlemu výročiu sa uskutočnila vo štvrtok 15. novembra. Začala slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou v Chráme Božej múdrosti vo Svidníku. Hlavným celebrantom bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý sa Božiemu ľudu prihovoril v homílii. Vyjadril poďakovanie za 20 rokov existencie tejto cirkevnej základnej školy a podelil sa aj so svojou skúsenosťou zo Synody biskupov v Ríme o novej evanjelizácii na odovzdávanie kresťanskej viery, na ktorej sa zúčastnil.

Popoludní program pokračoval v Mestskom kultúrnom stredisku slávnostnou akadémiou, ktorú pripravili pedagógovia a žiaci CZŠ sv. Juraja. Bolo to hodnotné predstavenie talentovanosti a šikovnosti chlapcov a dievčat, ktorí navštevujú túto školu. Akadémia, ktorá bola nápaditá, pestrá pre oči, uši, myseľ i srdce človeka, zároveň potvrdila vysokú úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu na škole. Na jej konci sa prihovorila riaditeľka školy RNDr. Katarína Hrižová, ktorá poďakovala všetkým, ktorí stáli pri zrode školy, zriaďovateľovi, riaditeľkám, pedagógom a ostatným zamestnancom, ktorí v nej pôsobili a pôsobia, rodičom a žiakom, ako aj mestu a školskému úradu.

Na slávnosti sa zúčastnil aj primátor mesta Svidník Ing. Ján Holodňák, ktorý túto príležitosť využil, aby odovzdal prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi Babjakovi Cenu primátora mesta Svidník. Vyjadril tak poďakovanie otcovi arcibiskupovi a Gréckokatolíckej cirkvi za túto školu, ale aj za všetko, čo táto cirkev pod vedením otca arcibiskupa robí pre občanov mesta. Zároveň odovzdal pamätné listy CZŠ sv. Juraja v osobe pani riaditeľky a otcovi Marekovi Pulščákovi, farárovi a protopresbyterovi vo Svidníku, ktorý je aj duchovným správcom školy.

V priebehu dvadsiatich rokov si CZŠ sv. Juraja získala svoje dôstojné miesto medzi školami v meste, regióne a v Cirkvi, čo permanentne dokazuje svojimi výsledkami v súťažiach a olympiádach, mimoškolskou činnosťou, ako aj výsledkami hodnotenia štátnou školskou inšpekciou. Jej zriaďovateľom je Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove. Prvým školským dňom bol 1. september 1992. Od roku 1994 sa nachádza v nových priestoroch s pekným areálom. Súčasťou školy je napr. Kaplnka sv. Juraja, školská jedáleň, školský klub detí, Školské stredisko záujmovej činnosti, či Eko trieda. Škola sa úspešne zapája do rôznych, aj medzinárodných projektov. Je typická rodinnou atmosférou a kvalitným pedagogickým zborom. Kto vstúpi do jej priestorov, zaujme ho ich pôsobivá úprava oživená napr. mnohými zaujímavými nástenkami. Absolventi školy sa do nej radi vracajú, pretože veľmi prispela k ich plnohodnotnému a zmysluplnému životu.

Na milej slávnosti sa zúčastnili aj bývalé riaditeľky, bývalí pedagógovia a zamestnanci, žiaci a ich rodičia. Škola k výročiu vydala aj príležitostnú publikáciu – pamätnicu.
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. marec 2018 (štvrtok) Beňadik
Liturgické čítania:
Ap. zač. 209 (Gal 4, 4 – 7); Lk zač. 91 (18, 18 – 27)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1080475 (36 %)
môže byť
978163 (32 %)
nepáči
984743 (32 %)
Hlasy: 3043381
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX