Menu
Citát
Charakteristickým znakom pyšnej a zbabelej duše, ktorá nemá silu dúfať v splnenie Božích prisľúbení, je byť nadmerne znechutená a klesať na duchu pred ťažkosťami.
sv. Bazil Veľký
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

08.02.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3365)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki bohoslovci v Prešove odštartovali Projekt Viera

Gréckokatolícki bohoslovci v Prešove odštartovali Projekt Viera

Bohoslovecká gospelová hudobná skupina Anastasis pripravila prvý hudobný večer na tému Viera v rámci začínajúceho Projektu Viera. Uskutočnil sa za veľkej účasti divákov, hlavne z radov mladých ľudí, ktorí v utorok večer 5. februára zaplnili celé hľadisko Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.
Hlavným hosťom bol gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý mal katechézu o viere. Podal ju v dvoch častiach. Vysvetlil, čo treba rozumieť pod pojmom viera, ako o ňu Ježiša Krista prosili apoštoli, ako nám viera pomáha a k čomu nás pozýva. Ďalším hosťom bol spevák skupiny Komajota Martin Husovský, ktorý ponúkol osobné svedectvo o viere v bežnom živote a zaspieval jednu zo svojich piesni s názvom Utópia. Nasledovala zaujímavá diskusia o otázkach viery.
Hudobne tento večer sprevádzala kapela Anastasis, ktorú tvoria bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove študujúci na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity. Začiatok a koniec večera patril aj skupine mužského Zboru sv. Romana Sladkopevca, ktorej členovia – bohoslovci – spievali spolu s kapelou Ananstasis, čo bolo veľmi pôsobivé. Slovo pravdy, podané s láskou, živé svedectvo, príjemná hudba a spev na oslavu Boha, pôsobivo pripravená scéna a hra svetiel prispeli k tomu, že sa prvý večer skutočne vydaril. Ukázal, že ide o zaujímavý projekt, ktorý veľmi konkrétne zapadá do kontextu novej evanjelizácie a do kontextu Roka viery a Jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda, ktorých spoločným menovateľom je práve viera.
Projekt Viera pozostáva predovšetkým z hudobných večerov na tému spojenú s vierou. Katechézu, ktorá je hlavnou myšlienkou večera, bude vždy sprevádzať gospelová hudba. Katechézu bude mať vždy nejaký kňaz, ktorý danú tému „rozmení na drobné“ a priblíži ju tak, aby bola zrozumiteľná pre súčasného, obzvlášť mladého človeka. Pozývaní sú nielen veriaci ľudia, ale aj ľudia hľadajúci a neveriaci. Nová evanjelizácia sa týka najprv tých, ktorí už uverili Ježišovi Kristovi a jeho Cirkvi, ale ich viera je dnes atakovaná z každej strany. Nová evanjelizácia je tu však aj pre ľudí, ktorí dar viery zatiaľ nemajú, alebo ho stratili. Súčasťou bude vždy aj diskusia, lebo je veľmi dôležité viesť dialóg, a tak pomôcť zodpovedať konkrétne otázky.
Ako hostia budú oslovovaní aj známi veriaci laici, ktorí môžu podať svedectvo o tom, že viera sa dá žiť aj v bežnom živote. Hudobné večery sa budú konať približne raz do mesiaca v Prešove v Divadle Alexandra Duchnoviča.
Rok viery, ktorý Svätý Otec Benedikt XVI. vyhlásil pre celú Cirkev dokumentom Porta Fidei (Brána viery). V jeho úvode čítame: „Dvere viery (Sk 14, 27), ktoré vedú do života spoločenstva s Bohom a umožňujú vstúpiť do jeho Cirkvi, sú pre nás stále otvorené. Ich prah je možné prekročiť, keď sa ohlasuje Božie slovo a srdce sa nechá formovať premieňajúcou milosťou” (Porta Fidei 1). Svätý Otec dáva jasný dôraz na ohlasovanie Božieho slova, ktoré otvára dvere do spoločenstva Cirkvi. Druhým významným rokom, ktorý osobitne slávi Katolícka cirkev na Slovensku, je Jubilejný rok sv. Cyrila a Metoda z príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Aj dnes je potrebné pozývať k viere podobne, ako to robili svätí vierozvestcovia – v reči a spôsobom, ktoré sú zrozumiteľné pre človeka 21. storočia. Jedným zo spôsobov je zaiste hudba, konkrétne aj gospelová hudba, ktorá je vynikajúcou súčasťou novej evanjelizácie.

 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. jún 2018 (štvrtok) Alojz
Svätý dňa: Svätý mučeník Julián Tarzský.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 118 (Rim 15, 17 – 29); Mt zač. 49 (12, 46 – 13, 3a) (rad.)
Ap. zač. 233 (Ef 6, 10 – 17); Lk zač. 106 (21, 12 – 19) (muč.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1115976 (35 %)
môže byť
1010867 (32 %)
nepáči
1017934 (32 %)
Hlasy: 3144777
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX