Menu
Citát
Ako poznať a liečiť pyšného? - Poznať ho podľa toho, že sa snaží o povýšenie. Pýcha sa lieči vierou v túto pravdu: Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť (Jak 4, 6). K tomu treba poznamenať, že nikto sa nemôže vyliečiť z tejto náruživosti i keby sa ako bál, že bude odsúdený s pyšnými, kým sa celkom nezriekne túžby po sláve, podobne ako sa niekto nemôže odnaučiť od nejakého dialektu alebo spôsobu rozprávania alebo i od nejakého iného prejavu, kým neprestane nielen podľa toho robiť, ale aj zaujímať sa o to.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka charita Prešov
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

10.04.2013 | Slavomír Zahorjan | Čítanosť(2186)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Happy (week) end v Prešovskej archieparchii

Happy (week) end v Prešovskej archieparchii

V dňoch 5. – 7. apríla sa mladí z Prešovskej archieparchie stretli v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli na podujatí s názvom Happy (week) end. Toto podujatie, konajúce sa v radostnom čase, týždeň po slávnom Kristovom vzkriesení nahradilo Kvetný víkend. Mottom tohtoročného stretnutia mládeže bolo: „Choďte a získavajte učeníkov zo všetkých národov!“ (porov. Mt 28, 19). O program v Bárke sa starali naši hostia z komunity Nový Jeruzalem zo Žiliny. 118 mladých účastníkov malo možnosť vypočuť si niekoľko prednášok na tému: Ako sa môžeme stať Ježišovými učeníkmi, Čo nám v tom bráni a Nové stvorenie je božím dielom. Prednášky striedali osobné svedectvá členov už spomenutej komunity, workshopy, práca v skupinkách, modlitby chvál, adorácia a slávenie Eucharistie. Nechýbala ani možnosť prijať sviatosť zmierenia, či duchovný rozhovor. Hudobne nás víkendom doprevádzala gospelová kapela Jonah z Dlhého Klčova.
Na konci víkendu na samotnú Tomášovu nedeľu sme sa všetci presunuli do Prešova, kde sme spolu s ostatnými mladými Prešovskej archieparchie vytvorili spoločenstvo vyše 700 mladých ľudí s otcom arcibiskupom Jánom Babjakom SJ uprostred. Poobedňajší program mali v réžií animátori na čele s Ivetkou Sejnovou. Obsahovú náplň programu sprevádzalo už vyššie spomenuté motto, ktoré bolo skombinované s Rokom viery a 1150. výročím príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Táto historická udalosť bola v programe podčiarknutá tým, že účinkujúci a moderátori boli oblečení v krojoch. Hneď po úvodnom privítaní vladyku Jána starým slovanským zvykom chlebom a soľou sa vladyka k prítomným prihovoril opierajúc sa o posolstvo mladým na tému: „Choďte a získavajte učeníkov zo všetkých národov.“ Otec arcibiskup a metropolita okrem iného povedal: „Horlivé rozprávanie (svedectvo) druhým o Bohu závisí od nášho rozprávania sa s Bohom, teda od modlitby.“ Na tohtoročnom stretnutí mladých s vladykom Jánom nechýbali ani mladí z pastoračného centra pre Rómov v Čičave s ich hudobnou skupinou F6 a divadelným zoskupením DIK. Niekoľko krát odznela aj nová hymna mladých, ktorá vzišla z dielne Janky Demčákovej a jej tímu. Celé popoludnie bolo popretkávané modlitbami, spevom, workshopmi v podaní otca Františka Sochoviča, Richarda Vašečku, poslanca Národnej rady SR, prezentáciami a odovzdávaním certifikátov novým animátorom. Záver patril poďakovaniu všetkým zúčastneným, účinkujúcim a organizátorom podujatia. Po spoločnej modlitbe a výzve skrze evanjelizáciu získavať nových učeníkov pre Pána Ježiša, sme sa v podvečer rozišli do svojich domovov. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
12. november 2019 (utorok) Svätopluk
Liturgické čítania:
Ap. zač. 311. (Hebr 4, 14 – 5, 10); Jn zač. 36. (10, 9 – 16) (Jozafátovi)
Ap. zač. 279. (1 Tim 1, 8 – 14); Lk zač. 77. (14, 25 – 35) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1333928 (35 %)
môže byť
1214984 (32 %)
nepáči
1224774 (32 %)
Hlasy: 3773686
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX