Menu
Citát
Ukáž svojej žene, ako veľmi rád si s ňou a že dávaš prednosť jej spoločnosti pred ulicou. Preukazuj jej prednosť pred všetkými priateľmi, dokonca aj pred deťmi, ktoré ti porodila; miluj ich kvôli nej... Spolu sa modlite... Učte sa bázni pred Bohom; všetko ostatné sa vám pridá a váš dom sa naplní nespočetnými dobrami.
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.05.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2571)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Mons. Ján Babjak SJ prijal vo Varšave čestný doktorát

Mons. Ján Babjak SJ prijal vo Varšave čestný doktorát

Univerzita vo Varšave – Universytet kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) – udelila prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi SJ 25. apríla na akademickej slávnosti na pôde univerzity vo Varšave čestný doktorát (Doctor honoris causa), čím ocenila jeho pôsobenie na poli cirkevného, spoločenského a akademického života, jeho prácu na zviditeľňovaní Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vo svete, zviditeľňovaní jej spirituality, dejín i súčasného rozvoja, a to v kontexte univerzálnej Cirkvi, ako aj jeho úzke kontakty s Cirkvou v Poľsku.
Slávnosť otvoril rektor UKSW prof. Stanisław Dziekoński, ktorý vyjadril svoju radosť z toho, že popri iných známych osobnostiach z Poľska a zahraničia, zo spoločenského i cirkevného života, môže univerzita pod jeho vedením udeliť čestný doktorát prvýkrát predstaviteľovi Gréckokatolíckej cirkvi. Prof. Tadeusz Bąk predniesol laudatio, v ktorom predstavil život, pôsobenie a dielo vladyku Jána v jeho službe hlavy Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj na akademickom poli. Vladyka Ján bol na konci roku 2002 vymenovaný za prešovského eparchiálneho biskupa a v roku 2008 za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu. Je stálym členom Biskupskej synody v Ríme. Od roku 2009 je členom Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. V roku 2010 mu Prešovská univerzita v Prešove udelila čestný doktorát. Laudátor a promótor vyzdvihol aj jeho kontakty s Poľskom a predovšetkým edíciu kníh Zostali verní – Osudy gréckokatolíckych kňazov. Recenzentom pri udelení čestného doktorátu bol prof. Janusz Mierzwa. Diplom vladykovi Jánovi slávnostne odovzdal rektor UKSW.
Dr.h.c. Mons. Ján Babjak SJ v prednáške, ktorú predniesol peknou poľštinou, vyjadril skutočnosť, že vníma toto ocenenie ako prejav úcty voči Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, jej hrdinskej vernosti a súčasnému rozkvetu. Predstavil prítomným Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku. Zvýraznil jej utrpenie, oficiálnu likvidáciu komunistickým režimom, a to aj prostredníctvom svojho výskumu a práce na edícii Zostali verní, ako aj jej vzkriesenie a súčasnosť, kedy prijíma mnoho Božích darov. Vyzdvihol vernosť gréckokatolíckych kňazov, ich manželiek, zasvätených osôb a veriacich v päťdesiatych rokoch 20. storočia Bohu, Svätému Otcovi a svojmu svedomiu, čo by nebolo možné bez nesmiernej Božej milosti.
Na významnej slávnosti sa zúčastnil varšavský arcibiskup a metropolita kardinál Kazimierz Nycz, veľký kancelár UKSW, przemyslsko-varšavský arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak, generálny sekretár Konferencie biskupov Poľska biskup Wojciech Polak, veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľsku Vasil Grivna, viacero rektorov a profesorov univerzít a vysokých škôl z Poľska a rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeusz Zasępa, predstavitelia Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity, Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, kňazi z Arcibiskupskej kúrie v Prešove, najbližší príbuzní vladyku Jána a viacerí iní hostia. Nového doktora honoris causa listom pozdravila aj ministerka školstva Poľskej republiky prof. Barbara Kudrycka.
Po slávnosti Mons. Ján Babjak SJ odpovedal na otázky novinárov počas tlačovej besedy. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. február 2020 (nedeľa) Ida
Liturgické čítania:
Ap. zač. 140. (1 Kor 8, 8 – 9, 2); Mt zač. 106. (25, 31 – 46)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1367490 (35 %)
môže byť
1247271 (32 %)
nepáči
1259789 (33 %)
Hlasy: 3874550
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX