Menu
Citát
Ako môžu niektorí kresťania hovoriť, že telo nie je schopné mať večný život, keď je živené telom a krvou Pána Ježiša... ako obilné zrnko, ktoré padlo do zeme, keď sa rozložilo, zase vyrazí, tak i naše telá, keď boli živené Eucharistiou, a potom sa uložia do zeme, až príde ich čas, zasa vstanú, pretože Božie slovo im dá vzkriesenie...
Ireneus
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.05.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2573)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Mons. Ján Babjak SJ prijal vo Varšave čestný doktorát

Mons. Ján Babjak SJ prijal vo Varšave čestný doktorát

Univerzita vo Varšave – Universytet kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) – udelila prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi SJ 25. apríla na akademickej slávnosti na pôde univerzity vo Varšave čestný doktorát (Doctor honoris causa), čím ocenila jeho pôsobenie na poli cirkevného, spoločenského a akademického života, jeho prácu na zviditeľňovaní Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vo svete, zviditeľňovaní jej spirituality, dejín i súčasného rozvoja, a to v kontexte univerzálnej Cirkvi, ako aj jeho úzke kontakty s Cirkvou v Poľsku.
Slávnosť otvoril rektor UKSW prof. Stanisław Dziekoński, ktorý vyjadril svoju radosť z toho, že popri iných známych osobnostiach z Poľska a zahraničia, zo spoločenského i cirkevného života, môže univerzita pod jeho vedením udeliť čestný doktorát prvýkrát predstaviteľovi Gréckokatolíckej cirkvi. Prof. Tadeusz Bąk predniesol laudatio, v ktorom predstavil život, pôsobenie a dielo vladyku Jána v jeho službe hlavy Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj na akademickom poli. Vladyka Ján bol na konci roku 2002 vymenovaný za prešovského eparchiálneho biskupa a v roku 2008 za prvého prešovského arcibiskupa a metropolitu. Je stálym členom Biskupskej synody v Ríme. Od roku 2009 je členom Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. V roku 2010 mu Prešovská univerzita v Prešove udelila čestný doktorát. Laudátor a promótor vyzdvihol aj jeho kontakty s Poľskom a predovšetkým edíciu kníh Zostali verní – Osudy gréckokatolíckych kňazov. Recenzentom pri udelení čestného doktorátu bol prof. Janusz Mierzwa. Diplom vladykovi Jánovi slávnostne odovzdal rektor UKSW.
Dr.h.c. Mons. Ján Babjak SJ v prednáške, ktorú predniesol peknou poľštinou, vyjadril skutočnosť, že vníma toto ocenenie ako prejav úcty voči Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, jej hrdinskej vernosti a súčasnému rozkvetu. Predstavil prítomným Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku. Zvýraznil jej utrpenie, oficiálnu likvidáciu komunistickým režimom, a to aj prostredníctvom svojho výskumu a práce na edícii Zostali verní, ako aj jej vzkriesenie a súčasnosť, kedy prijíma mnoho Božích darov. Vyzdvihol vernosť gréckokatolíckych kňazov, ich manželiek, zasvätených osôb a veriacich v päťdesiatych rokoch 20. storočia Bohu, Svätému Otcovi a svojmu svedomiu, čo by nebolo možné bez nesmiernej Božej milosti.
Na významnej slávnosti sa zúčastnil varšavský arcibiskup a metropolita kardinál Kazimierz Nycz, veľký kancelár UKSW, przemyslsko-varšavský arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak, generálny sekretár Konferencie biskupov Poľska biskup Wojciech Polak, veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľsku Vasil Grivna, viacero rektorov a profesorov univerzít a vysokých škôl z Poľska a rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeusz Zasępa, predstavitelia Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity, Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, kňazi z Arcibiskupskej kúrie v Prešove, najbližší príbuzní vladyku Jána a viacerí iní hostia. Nového doktora honoris causa listom pozdravila aj ministerka školstva Poľskej republiky prof. Barbara Kudrycka.
Po slávnosti Mons. Ján Babjak SJ odpovedal na otázky novinárov počas tlačovej besedy. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
02. apríl 2020 (štvrtok) Zita
Liturgické čítania:
Šiesta hodinka: Iz 65, 8 – 16a
Pôstna večiereň: Gn 46, 1 – 7; Prís 23, 15 – 24, 5
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 209. (Gal 4, 4 – 7); Lk zač. 91. (18, 18 – 27)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1374804 (35 %)
môže byť
1254134 (32 %)
nepáči
1268988 (33 %)
Hlasy: 3897926
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX