Menu
Citát
Či nevieš zo Svätého písma, že je krásnou vecou pracovať, a že kto nepracuje, nech ani neje? Sväté písmo poukazuje na včelu a vyzýva lenivca, aby nasledoval jej príklad. Toho malého tvora Boh obdaroval takou podivnou pracovitosťou! Uč sa od nej pracovitosti, čistote, usilovnosti a láske! Lebo včela pracuje pre iných viac ako pre seba. Svojou prácou buď užitočný pre celok!
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

03.05.2013 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(2738)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove bola slávnostne prezentovaná kniha Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda

V Prešove bola slávnostne prezentovaná kniha Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda

V rámci dvojdňovej medzinárodnej vedeckej konferencie Gréckokatolícka cirkev na Slovensku vo svetle výročí III. na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove sa 29. apríla uskutočnila slávnostná prezentácia knihy Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda. Vy ste chrám živého Boha. Ide o 1. diel edície Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorá začína vychádzať pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia zriadenia Prešovskej gréckokatolíckej eparchie, ktoré nás čaká v roku 2018. Edíciu bude tvoriť spolu 10 kníh. Nasledujúce budú viac vedecko-odbornými publikáciami a posledná, ktorá má vyjsť v roku 2018, bude prvá encyklopédia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Najprv sa prihovoril prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý je autorom myšlienky spracovať takúto edíciu. Vyjadril presvedčenie, že prinesie aj nové poznatky a prehĺbi poznanie histórie i súčasnosti tejto miestnej cirkvi a ešte viac ju priblíži jej veriacim, ale aj všetkým, ktorú o ňu majú záujem.
Predseda komisie pre prípravu edície ThDr. Peter Borza prítomných zoznámil s obsahom a zameraním jej nasledujúcich dielov. Editor prvého dielu Mons. Ľubomír Petrík predstavil prvú publikáciu a poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej príprave, predovšetkým redaktorom Mgr. Danielovi Dzurovčinovi a Thlic. Jurajovi Gradošovi, sedemnástim autorom textov, autorom fotografií, autorom grafického návrhu Ing. Dušane Guziovej a Ing. Dušanovi Guzimu, akademickému maliarovi Mikulášovi Klimčákovi za povolenie použiť reprodukcie jeho diel, ako aj viacerým ďalším za ich vklad pri vzniku knihy.
Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda je farebnou reprezentačnou publikáciou, ktorá má 383 strán. Vydala ju Nezisková organizácia Petra s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Prostredníctvom výstižných textov a množstva fotografií a obrázkov mapuje históriu a súčasnosť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku ku koncu roku 2012. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorá bola v roku 2008 pápežom Benediktom XVI. povýšená na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, je dedičkou cyrilo-metodskej misie na našom území v plnej miere: je dedičkou katolíckej viery, spirituality Východu a byzantského obradu. Kniha vyšla v rámci Jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na naše územie a Roka viery. Má jedenásť kapitol, ktoré sa venujú dejinám gréckokatolíkov na našom území pred vznikom Prešovskej eparchie v roku 1818, pôsobeniu biskupov, prenasledovaniu tejto cirkvi v rokoch 1950 – 1968 a jej následnému vzkrieseniu, jej rozkvetu po roku 1989, novej etape jej života po povýšení na metropolitnú cirkev sui iuris, predstaveniu rehoľných spoločenstiev. Nechýba v nej kapitola s názvom V duchu novej evanjelizácie, ktorá ponúka pohľad na prácu s deťmi a mládežou, cirkevné školstvo a katechizáciu v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, predstavuje pastoračné centrá Prešovskej archieparchie, cirkevné hnutia a nové spoločenstvá pôsobiace medzi gréckokatolíkmi. Čitateľa zoznamuje aj s jej pôsobením na poli charity, teologického vzdelávania a formácie budúcich kňazov. Hovorí aj o Spolku sv. Cyrila a Metoda, o časopise Slovo a iných médiách. Ďalšia kapitola je o pútnických miestach Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, potom kapitola predstavujúca osobnosti blahoslavených mučeníkov a Spravodlivých medzi národmi. Posledná kapitola s názvom Krása na Božiu oslavu pútavým spôsobom hovorí o byzantskom chráme a jeho architektúre, ikonografii, či byzantskom speve.
Grafickým leitmotívom celej edície je vinič – strapec hrozna, ktorý je častým motívom na ikonostasoch gréckokatolíckych chrámov, pretože pripomína Pánovu vinicu, do ktorej sme povolaní ísť pracovať, hovorí aj o eucharistickom tajomstve, ale je v ňom ukrytý aj obraz krstu, ktorým sme boli zaštepení do viničného kmeňa, ktorým je Ježiš Kristus. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. november 2019 (utorok) Alžbeta
Liturgické čítania:
Ap. zač. 286. (1 Tim 5, 11 – 21); Lk zač. 87. (17, 26 – 37)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1336145 (35 %)
môže byť
1217090 (32 %)
nepáči
1226969 (32 %)
Hlasy: 3780204
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX