Menu
Citát
Pôst zaháňa pokušenie, nabáda k zbožnosti, robí ťa priateľom rozvážnosti, vedie k zachovávaniu čistoty. Pôst je matka zdravia, vychovávateľ mládeže, okrasa staroby, dobrý spolucestujúci.
sv. Bazil Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.05.2013 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(2894) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Bazilka minor v Ľutine privítala v pondelok 13. mája kňazov Prešovskej archieparchie spolu s ich arcibiskupom a metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ na ich ďalšom kňazskom dni.
Najprv spolu slávili archijerejskú svätú liturgiu. V homílii sa Mons. Ľubomír Petrík, hovorca archieparchie a pedagóg na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity, vychádzajúc z Jánovho evanjelia venoval slovám Ježiša Krista: „Ja som vinič, vy ste ratolesti“ (Jn 15, 5), ktoré aplikoval na život a pôsobenie kňazov. „Každý z nás má skúsenosť svojich limitov a ohraničení, ako aj skúsenosť, že na nás vplýva sekularizmus, či kríza viery, že na nás útočí zlý. Aj preto potrebujeme byť v jednote s Kristom, nad ktorým diabol nemá moc, s Kristom, v ktorom je naše víťazstvo a naša radosť. My sme uverili, že sa nedá žiť bez Boha a bez Cirkvi.“
V hlavnej prednáške dňa MUDr. František Orlovský predstavil tému Gender ideológia a iné bioetické problémy dnešnej doby – hľadanie východísk z nich. Kňazov zoznámil s filozofiou rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí, ktorá je proti Božiemu zámeru s človekom. Klasickú rodinu podľa biblického vzoru vníma táto ideológia ako tradičný stereotyp, ktorý je nutné prekonať. Učenie Cirkvi vychádzajúce zo Svätého písma je vnímané ako nenávistná reč. Je tendencia prekonať prirodzené biologické rozdelenie ľudí na mužské a ženské pohlavie. Hľadajú sa iné, tzv. sociálne pohlavia a pod. Predstavil pyramídu hriechu, ktorú tvoria antikoncepcia, potraty, sterilizácia, umelé oplodnenie, homosexualita a eutanázia. Ako východiská ponúkol učenie Cirkvi, permanentnú katechézu, budovanie centier pre rodinu, sviatosť zmierenia, rôzne programy zamerané na deti a mládež, kurzy Billingsovej metódy a iné. Povedal, že aj v tejto oblasti je dôležitý postoj kňazov, ktorí môžu napomáhať šíreniu životného štýlu prolife. „Služba laikov sa rozvíja iba tam, kde ju motivuje kňaz.“ Prednáška bola skutočne fundovaná a zaujímavá, takže diskusia pokračovala ešte aj popoludní.
Arcibiskup a metropolita Ján predostrel kňazom niekoľko bodov, v ktorých ich povzbudil k horlivej kňazskej službe, aby aj kňazovi, aj veriacim prinášala radosť, lásku, pokoj, ktorý pochádza od Boha. Predovšetkým vyjadril radosť z tohto spoločného stretnutia na pútnickom mieste v Ľutine. Metaforicky sa vyjadril, že pravou komorou jeho srdca je Ľutina a ľavou Litmanová. Povedal však, že v jeho srdci majú svoje miesto aj ďalšie naše pútnické miesta. Vyjadril svoju radosť z toho, že Svätý Otec František vymenoval pre našu archieparchiu v osobe Mons. Milana Lacha SJ pomocného biskupa a všetkých, aj s veriacimi, pozval na jeho biskupskú vysviacku v sobotu 1. júna 2013 v bazilike v Ľutine. Táto slávnostná udalosť bude vysielaná v priamom prenose STV, TV Lux a Rádia Lumen. Pozval aj na ďalšie púte – do Krakova k Božiemu milosrdenstvu, na Velehrad, do Litmanovej, do Ľutiny a na ďalšie miesta. Poďakoval kňazom za ich pôsobenie, za stavbu chrámov. Pripomenul im, aby si všetci v tomto Roku viery nezabudli vykonať duchovné cvičenia. Hovoril o prebiehajúcom archieparchiálnom zhromaždení, ktoré potrebujeme podporiť modlitbami a obetami, pretože sa končí jeho prvá a začína ďalšia etapa.
Spoločná modlitba Molebenu k sv. Cyrilovi a Metodovi a archijerejské požehnanie ukončili kňazský deň. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
24. február 2020 (pondelok) Matej
Liturgické čítania:
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 129. (1 Kor 3, 18 – 23); Lk zač.105. (21, 8 – 9. 25 – 27. 33 – 36)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1371053 (35 %)
môže byť
1250856 (32 %)
nepáči
1263712 (33 %)
Hlasy: 3885621
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX