Menu
Citát
Nezanedbávaj čítanie a to predovšetkým Nového zákona, lebo čítanie Starého zákona často škodí. Nie preto, že by tam boli škodlivé veci, ale preto, lebo je často prislabí rozum čítajúcich.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.05.2013 | Informačné stredisko Prešovskej archieparchie | Čítanosť(2866) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Bazilka minor v Ľutine privítala v pondelok 13. mája kňazov Prešovskej archieparchie spolu s ich arcibiskupom a metropolitom Mons. Jánom Babjakom SJ na ich ďalšom kňazskom dni.
Najprv spolu slávili archijerejskú svätú liturgiu. V homílii sa Mons. Ľubomír Petrík, hovorca archieparchie a pedagóg na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity, vychádzajúc z Jánovho evanjelia venoval slovám Ježiša Krista: „Ja som vinič, vy ste ratolesti“ (Jn 15, 5), ktoré aplikoval na život a pôsobenie kňazov. „Každý z nás má skúsenosť svojich limitov a ohraničení, ako aj skúsenosť, že na nás vplýva sekularizmus, či kríza viery, že na nás útočí zlý. Aj preto potrebujeme byť v jednote s Kristom, nad ktorým diabol nemá moc, s Kristom, v ktorom je naše víťazstvo a naša radosť. My sme uverili, že sa nedá žiť bez Boha a bez Cirkvi.“
V hlavnej prednáške dňa MUDr. František Orlovský predstavil tému Gender ideológia a iné bioetické problémy dnešnej doby – hľadanie východísk z nich. Kňazov zoznámil s filozofiou rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí, ktorá je proti Božiemu zámeru s človekom. Klasickú rodinu podľa biblického vzoru vníma táto ideológia ako tradičný stereotyp, ktorý je nutné prekonať. Učenie Cirkvi vychádzajúce zo Svätého písma je vnímané ako nenávistná reč. Je tendencia prekonať prirodzené biologické rozdelenie ľudí na mužské a ženské pohlavie. Hľadajú sa iné, tzv. sociálne pohlavia a pod. Predstavil pyramídu hriechu, ktorú tvoria antikoncepcia, potraty, sterilizácia, umelé oplodnenie, homosexualita a eutanázia. Ako východiská ponúkol učenie Cirkvi, permanentnú katechézu, budovanie centier pre rodinu, sviatosť zmierenia, rôzne programy zamerané na deti a mládež, kurzy Billingsovej metódy a iné. Povedal, že aj v tejto oblasti je dôležitý postoj kňazov, ktorí môžu napomáhať šíreniu životného štýlu prolife. „Služba laikov sa rozvíja iba tam, kde ju motivuje kňaz.“ Prednáška bola skutočne fundovaná a zaujímavá, takže diskusia pokračovala ešte aj popoludní.
Arcibiskup a metropolita Ján predostrel kňazom niekoľko bodov, v ktorých ich povzbudil k horlivej kňazskej službe, aby aj kňazovi, aj veriacim prinášala radosť, lásku, pokoj, ktorý pochádza od Boha. Predovšetkým vyjadril radosť z tohto spoločného stretnutia na pútnickom mieste v Ľutine. Metaforicky sa vyjadril, že pravou komorou jeho srdca je Ľutina a ľavou Litmanová. Povedal však, že v jeho srdci majú svoje miesto aj ďalšie naše pútnické miesta. Vyjadril svoju radosť z toho, že Svätý Otec František vymenoval pre našu archieparchiu v osobe Mons. Milana Lacha SJ pomocného biskupa a všetkých, aj s veriacimi, pozval na jeho biskupskú vysviacku v sobotu 1. júna 2013 v bazilike v Ľutine. Táto slávnostná udalosť bude vysielaná v priamom prenose STV, TV Lux a Rádia Lumen. Pozval aj na ďalšie púte – do Krakova k Božiemu milosrdenstvu, na Velehrad, do Litmanovej, do Ľutiny a na ďalšie miesta. Poďakoval kňazom za ich pôsobenie, za stavbu chrámov. Pripomenul im, aby si všetci v tomto Roku viery nezabudli vykonať duchovné cvičenia. Hovoril o prebiehajúcom archieparchiálnom zhromaždení, ktoré potrebujeme podporiť modlitbami a obetami, pretože sa končí jeho prvá a začína ďalšia etapa.
Spoločná modlitba Molebenu k sv. Cyrilovi a Metodovi a archijerejské požehnanie ukončili kňazský deň. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. november 2019 (pondelok) Martin, Maroš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 278. (1 Tim 1, 1 – 7); Lk zač. 75. (14, 12 – 15) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1333496 (35 %)
môže byť
1214513 (32 %)
nepáči
1224322 (32 %)
Hlasy: 3772331
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX