Menu
Citát
Beda ceste, po ktorej nikto nechodí, pretože sa stane príbytkom divej zveri. Beda domu, ak v ňom nežije hospodár! Beda roli, ak nemá roľníka, ktorý by ju obhospodaroval! Beda lodi, ak nemá kormidelníka, pretože hádzaná vlnami a morskou búrkou sa potopí. Beda duši, ak v nej nechodí Pán a svojím hlasom z nej nevyháňa duchovné šelmy neprávosti! Beda duši, ak nemá pri sebe pravého kormidelníka, Krista, pretože sa ocitne na mori temnosti a hádzané vlnami vášní, konečne zahynie.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.05.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3148) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

Odpustová slávnosť v gréckokatolíckom kňazskom seminári v Prešove

V Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove sa 20. mája, v Pondelok Svätého Ducha a na sviatok Najsvätejšej Trojice, konala odpustová slávnosť. Archijerejskej svätej liturgii predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Koncelebrovali predstavení kňazského seminára a viacerí ďalší kňazi. Košickú eparchiu zastupoval protosynkel Vladimír Tomko a Bratislavskú eparchiu protosynkel Vladimír Skyba.
Na začiatku slávnosti vladyka posvätil obnovenú Kaplnku Najsvätejšej Trojice, a v nej päť nových okien s vitrážami a novú mozaiku pred vstupom do kaplnky na chodbe seminára. Vitráže, ktorých autorom je Sergej Strjuk, zobrazujú Presvätú Bohorodičku Ochrankyňu, blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM, Vasiľa Hopka, Teodora Romžu a bl. rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku CSsR. Na mozaike, ktorej autorom je otec Kamil Drab CSsR, je vyobrazený erb blahoslaveného P. P. Gojdiča.
V homílii otec arcibiskup povedal, že Svätý Duch je zoslaný pre naše posvätenie, pre rozvoj Cirkvi. V Duchu Svätom je možné naše obrátenie. Seminaristom okrem iného ďalej povedal: „Tieto vitráže nie sú iba pre náš zrak, aby skrášlili túto kaplnku, ale je to neustála katechéza pre vašu formáciu ku kňazskej službe. Áno, máte spoznať, že Boh je láska. Biskupské heslo blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča Boh je láska, milujme ho! je stále aktuálne. Musíme sa stať svätými, lebo ináč naše kňazstvo bude iba trápením. Inej cesty niet! Márne by sme tu tratili čas, keby sme nechceli byť svätými. Dnes svet nepotrebuje vlažných kňazov. Dnes svet potrebuje horlivých a svätých kňazov naplnených Duchom Svätým.“
Počas obeda rektor seminára otec Miroslav Dancák a vicerektor otec Jozef Urvinitka odovzdali niektorým dobrodincom seminára v mene arcibiskupa a metropolitu Jána Medailu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, ďalším dobrodincom a tiež dlhoročným zamestnancom v seminári ďakovné listy a nedávno vydanú knihu o Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku s názvom Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda.
V prešovskom gréckokatolíckom seminári sa v súčasnosti na kňazstvo pripravuje 72 seminaristov, ktorí študujú na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Z toho je 58 seminaristov za Prešovskú archieparchiu, 13 za Košickú eparchiu a 1 za Bratislavskú eparchiu. Ďalších 8 seminaristov je medzi 3. a 4. ročníkom v pastoračnom ročníku v rôznych službách mimo seminára. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. október 2019 (nedeľa) Vendelín
Liturgické čítania:
Ap. zač. 215. (Gal 6, 11 – 18); Lk zač. 83. (16, 19 – 31)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1325078 (35 %)
môže byť
1206637 (32 %)
nepáči
1216467 (32 %)
Hlasy: 3748182
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX