Menu
Citát
Ako pšeničné zrno alebo iné nie hneď púšťa korene, len čo bolo zasiate do pôdy, ale prechádzajú cez neho dažde, búrky a vetry a až potom dozrieva v klasy a ako ten, čo zasadil ovocný strom, nie odrazu zbiera ovocie, - podobne i človek vo veciach duchovných len postupne dozrieva v dokonalého kresťana.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

07.06.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(4403) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Piati noví diakoni v Prešovskej archieparchii

Piati noví diakoni v Prešovskej archieparchii

V piatok 7. júna, na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, prijali v Prešove v Katedrále sv. Jána Krstiteľa z rúk prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ diakonát piati poddiakoni: Michal Galmus, Mikuláš Jančuš, Tomáš Metýľ, Metod Zorvan a Ján Zubko. Spolu so svätiteľom archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval aj novovysvätený pomocný biskup Prešovskej archieparchie vladyka Milan Lach SJ, rektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove Miroslav Dancák a viacerí kňazi.
Vladyka Ján Babjak SJ v homílii zdôraznil: „Chcel by som vám do duše natrvalo vtlačiť poznanie, že ste Bohom milovaní. Platí to pre každého z nás. Na túto Božiu lásku máme denne odpovedať svojou horúcou láskou.“ Vložil slávnosť diakonskej vysviacky do kontextu sláveného sviatku: „Verím, že budete čerpať silu z prameňa, ktorým je Božské Srdce. Tento prameň je najlepšie znázornený na obraze, ktorý máme tu v katedrále a ktorý je namaľovaný podľa zjavenia Božieho milosrdenstva svätej sestre Faustíne.“ Ďalej povedal, že je to vlastne obraz Zmŕtvychvstalého Pána. Pozval poddiakonov, kandidátov diakonátu, spolu s ich manželkami, aby brali službu Bohu a Cirkvi vážne a zodpovedne.
Samotná diakonská vysviacka sa uskutočnila v liturgii po premenení chleba na telo a vína na krv Ježiša Krista, pred prositeľnou ekténiou a modlitbou Otčenáš. Po predstavení svätencov svätiteľovi trikrát v sprievode svojich duchovných otcov obchádzali prestol a bozkali jeho štyri rohy, pretože odteraz budú v jeho blízkosti konať diakonskú službu. Potom na nich otec arcibiskup a metropolita vložil ruky a modlil sa modlitbu: „Božia milosť, ktorá chorých vždy uzdravuje a to, čo im chýba, dopĺňa, ustanovuje bohabojného poddiakona na diakona. Prosme, aby naň zostúpila milosť Presvätého Ducha a všetci volajme: Pane, zmiluj sa.“ Potom si diakoni ľahli do prachu zeme a znela ekténia – prosby za nich. Po následnej modlitbe vladyku, aby svoju službu vykonávali plní Svätého Ducha, prijali orár, časť diakonského rúcha, ktorým sa prepásali, evanjeliár, z ktorého budú pri liturgiách ohlasovať radostnú zvesť a nakoniec kadidlo – všetko za spevu Axios – Je hodný. Po pozdrave so svojím arcibiskupom a jeho pomocným biskupom sa už ako diakoni zapojili do liturgického slávenia.
Na konci za všetkých poďakoval novoustanovený otec diakon Metod Zorvan. Kňazské svätenie príjmu v nedeľu 16. júna 2013 v bazilike minor v Ľutine.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. november 2019 (nedeľa) Klaudia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 229. (Ef 5, 8b – 19); Lk zač. 66. (12, 16 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1335566 (35 %)
môže byť
1216519 (32 %)
nepáči
1226378 (32 %)
Hlasy: 3778463
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX