Menu
Citát
Najviac škodíš sebe, ak nepriateľa nemiluješ.
sv. Bernard
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.08.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3125) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine si pútnici pripomenuli 25. výročie baziliky minor

V Ľutine si pútnici pripomenuli 25. výročie baziliky minor

Na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie v Ľutine sa cez víkend 17. a 18. augusta zišlo niekoľko tisíc pútnikov, aby oslávili sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky.
Program púte začal už v sobotu popoludní posvätením vody na Ľutinskej hore a pokračoval paralelne na hore a v bazilike minor v obci. Tohtoročná púť bola spojená so slávením 25. výročia vyhlásenia miestneho chrámu pápežom Jánom Pavlom II. za baziliku minor. Pri tejto príležitosti po večernej archijerejskej svätej liturgii posvätil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ nové rozmerné nástenné mozaiky v jej interiéri, ktoré znázorňujú blahoslaveného Jána Pavla II., blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM, Vasiľa Hopka, Teodora Romžu, rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku CSsR, Božie milosrdenstvo, svadbu v Káne Galilejskej, milosrdného Samaritána a sv. Faustínu Kowalskú. Ich autorom je otec Kamil Dráb CSsR.
Vladyka Ján Babjak SJ bol aj hlavným celebrantom tejto večernej svätej liturgie, pred ktorou v areáli baziliky požehnal druhú etapu výstavby miniskanzenu drevených chrámov, ktorá pozostáva z ďalších desiatich miniatúr týchto skvostov sakrálnej architektúry. Ide o projekt realizovaný v rámci cezhraničnej spolupráce s Poľskom. V homílii sa prihovoril košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR. Okrem iného v nej povedal, že hriech zostáva hriechom, aj keby sme mu dali akékoľvek pomenovanie. Preto si musíme dávať pozor, aby sme nepodľahli kultúre smrti. Aj na našich odpustoch preto nejde o nejaké folklórne slávnosti, ale o vieru.
Prešovský arcibiskup a metropolita v závere liturgie ocenil siedmich kňazov Prešovskej archieparchie zlatými krížmi za ich službu Cirkvi a povýšil ich tak do stavu protojerejov.
Nočný program pokračoval ďalšími liturgiami a pobožnosťami. Na hore za účasti mnohých mladých ľudí bohoslovecká gospelová kapela Anastasis odohrala ďalší z koncertov pod názvom Projekt Viera, počas ktorého katechézu predniesol pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ. Zameral sa na Máriinu vieru a pekne predstavil tajomstvo jej zosnutia a nanebovzatia. Povedal, že Božie slovo, hymnografia Cirkvi a ikonografia sú plné dôvodov pre mariánsku úctu, ktorá má veľký význam pre budovanie nášho vzťahu s Bohom.
Nočný program púte v Ľutine už tradične patrí evanjelizácii skrze hnutia a spoločenstvá, ktoré pôsobia v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
V nedeľu púť vyvrcholila slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorej hlavným slúžiacim bol bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák a slávnostným kazateľom kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. V homílii ponúkol prierez tajomstvom Zosnutia Presvätej Bohorodičky a predostrel tri posolstvá, ktoré nám prináša tento sviatok. Prvé posolstvo hovorí, že existuje život po smrti, že smrťou nie je našej bytosti koniec, lebo sme určení pre večnosť. Ďalšie posolstvo sa tiež týka nášho šťastia. Panna Mária bola oslávená v nebi. Aj my sme pozvaní do neba, ale „existuje jedna prekážka, ktorá môže zabrániť našu spásu – hriech. Na nás je voľba, lebo naším postojom k hriechu my rozhodujeme o svojej večnosti.“ A tretie posolstvo sa týka nášho tela, lebo aj naše telo je určené k tomu, aby vstalo z mŕtvych. „Naše telo má veľkú hodnotu a hodnosť. Nie je na to, aby sme z neho spravili prostriedok hriechu a nášho zatratenia. Musíme rešpektovať svoje telo i telo iných. Nesmieme ustúpiť pred tlakom falošnej kultúry, ktorá zneužíva ľudské telo necudnými obrazmi a inými prostriedkami, ktoré kazia už aj nevinné detské duše a zmýšľanie ľudí, a to všetko pre hanebný zisk.“ V tomto duchu apeloval aj na výchovu mladej generácie.
Liturgiu koncelebrovali aj vladyka Ján Babjak SJ, vladyka Milan Chautur CSsR, vladyka John Pazak CSsR, eparchiálny biskup v Toronte pre slovenských gréckokatolíkov v Kanade, a vladyka Milan Lach SJ. Pútnici zaslali pozdravný list Svätému Otcovi Františkovi a prijali jeho požehnanie, ktoré im udelil kardinál Jozef Tomko.
Prihovoril sa aj vladyka Ján Babjak, ktorý poďakoval všetkým pútnikom, „lebo čím by bolo toto pútnické miesto bez vás?“ Vladyka John Pazak vyjadril radosť z púte na toto miesto a všetkých srdečne pozdravil.
V závere boli pútnici pozvaní na Národný pochod za život 22. septembra 2013 v Košiciach, o ktorom sa prešovský arcibiskup a metropolita vyjadril, že ide o najväčšiu udalosť tohto roka. Nasledovalo myrovanie. Mnohí pútnici prijali počas dvoch dní sviatosť zmierenia a pokánia. Slávnosť bola vysielaná v priamom prenose RTVS – Slovenskej televízie.
Nádherné počasie umocnilo atmosféru jednotlivých slávení a prispelo k oslave nebeskej Matky, ktorá nás neustále pozýva k svojmu synovi Ježišovi Kristovi.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. september 2020 (utorok) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 230 (Ef 5, 20 – 26); Lk zač. 11 (3, 23 – 4, 1)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387640 (35 %)
môže byť
1265666 (32 %)
nepáči
1281659 (33 %)
Hlasy: 3934965
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX