Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Diabol obyčajne napĺňa ľudské srdcia tajnými túžbami.
sv. Izidor
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.09.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3805) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Myrna navštívila Prešovskú archieparchiu

Myrna navštívila Prešovskú archieparchiu

V dňoch 11. až 15. septembra navštívila Prešovskú archieparchiu mystička Myrna zo Sýrie. Jej prvé stretnutie s veriacimi sa uskutočnilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, kde po archijerejskej svätej liturgii, ktorej predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, vydala svedectvo o Božej láske.
„Vidíte aj smútok na mojej tvári, lebo moja krajina veľmi trpí, teraz je v nej bieda a strach“, povedala, ale vzápätí pokračovala: „Ale ja dôverujem Bohu, že svetlo evanjelia, ktoré vychádza z Blízkeho východu, a svetlo sv. Pavla z Damasku sa znova obnoví. Stredný východ je dnes ukrižovaný, ale z celej duše verím, že znova vstane. Cez jednotu, odpustenie, lásku, aby sme boli deťmi svetla.“ Hovorila o tom, že konkrétne v Sýrii vždy žili moslimovia a kresťania v bratskom priateľstve, človek bol u nich rešpektovaný, a preto vníma konflikt, ktorý tam teraz je, že je rozdúchavaný zvonku. „A kresťania sú obyčajne vždy tí, ktorí «platia tú faktúru»“, povedala na margo prenasledovania kresťanov.
Na Slovensko však neprišla hovoriť o politickej situácii, ale o Božej láske, pretože dostala poslanie o nej všade hovoriť. „Choď a zvestuj celému svetu toto posolstvo a pracujte na jednote. Nevyberaj si cesty, lebo ja som ti ich už pripravil“, odpovedala slovami jedného zo zjavení na otázku, prečo navštívila Slovensko. „Pán od nás všetkých chce, aby sme boli svedkami jeho lásky.“
V roku 1982 mala Myrna 18 rokov, bola 6 mesiacov vydatá, keď sa začali v jej živote diať zvláštne udalosti. Najprv začala roniť olej. Odborníci neskôr zistili, že ide o stopercentný olivový olej. 27. novembra 1982 malý obrázok Kazaňskej Bohorodičky – reprodukcia na papieri v umelohmotnom ráme – tiež začal roniť takýto olej. 15. decembra 1982, keď sa modlili mariánske modlitby, zrazu pocítila akoby tlak ruky, aby išla na terasu na streche ich domu. Tam sa jej zjavila Panna Mária. Najprv však utiekla, až po povzbudení kňazom, že matky sa netreba báť, po troch dňoch pri ďalšom zjavení už neutiekla a počúvala ju. Podľa jej slov mala 5 zjavení Panny Márie, posledné 24. marca 1983. Mária ju výslovne nežiadala o modlitbu svätého ruženca, ale mala ho na svojich rukách, akoby chcela povedať, aká dôležitá je táto modlitba. Panna Mária, ktorá sa jej ukázala ako stredomorský typ ženy, jej hovorila o tom, že jej manželský život má ostať taký, aký bol. Povedala jej, že bude navštevovať rodiny. Najkrajšie posolstvo bolo pre ňu to, keď jej Panna Mária povedala, že sa jej narodí dieťa. Po štyroch rokoch mala dcéru Miriam, ktorá je už teraz vydatá a má svoje deti, a potom syna Emmanuela. Myrna (Mária) je gréckokatolíčka, jej manžel Nicholas je pravoslávny. Nebol však praktizujúci veriaci. Obrátil sa až pri týchto zjaveniach sprevádzaných znameniami, konkrétne po uzdravení jedného chlapca, ktorého mal práve na svojich rukách pri modlitbách v ich dome. Vtedy povedal: „Ľutujem každého dňa, kedy som Boha nepoznal. Myslel som si, že smrť je koniec človeka.“ Uveril, že Boh dáva život, večný život. Ich dom v Damasku je vždy pre všetkých otvorený k modlitbe. Obrázok, ktorý ronil olej, je už v chráme, ale aj ďalšia jeho kópia v ich dome začala roniť olej.
Po zjaveniach Panny Márie nastala etapa extáz, ktorých mala 37, posledná bola v roku 2004. „Keď sa modlíme, začnem strácať rovnováhu, pomôžu mi ľahnúť si. Roním olej z rúk a z tváre, vidím obrysy svetla v jasnom svetle a počujem Ježiša Krista. Keď mám uvidieť Ježiša, roním olej aj z očí.“
V roku 1984, keď katolíci a pravoslávni slávili Paschu spoločne, na Veľký štvrtok o 15-tej hodine sa jej zrazu ukázali a otvorili rany na rukách, na nohách a v boku. Ide o stigmy – rany podobné Ježišovým ranám. Toto sa opakovalo 5-krát – ešte v rokoch 1987, 1990, 2001, a 2004, stále na Veľkú noc, keď ju Východ a Západ slávili v ten istý dátum. Vždy prichádzali aj lekári, ktorí udalosti skúmali. V roku 2004 to bol tím lekárov z Nórska. Pri extázach cítila veľkú bolesť, ale zároveň hovorí: „Bol to pre mňa pokoj, láska, lebo som cítila, že Pán má ľúbi, lebo mi preukázal milosť sprevádzať ho v bolestiach.“ Ako veľmi dôležité pre jednotu Cirkvi vidí Myrna zjednotenie dátumu Veľkej noci. Cirkev je jedna, lebo jeden je Pán, iba ľudia ju rozdeľujú. Jednota Cirkvi príde z jednoty rodín, hovorí. Ježiš jej povedal aj to, že kto si uctieva jeho matku, uctieva si jeho, „lebo je to moja matka.“ Tiež jej povedal, aby zostala matkou, manželkou a sestrou a s úsmevom dodala: „Verím, že dnes by dodal, aby som zostala aj babkou, ktorou už som.“ Ďalej Myrna povedala, že „toto všetko – olej, zjavenia, rany sú iba znaky, ktoré však hovoria o Božej láske, milosti a jeho prítomnosti medzi nami. Znaky raz skončia, možno už aj skončili, ale Boh je stále medzi nami.“ Ako o najväčšom zázraku hovorí o premenení – o Eucharistii. A Božie slovo, hovorí, treba hľadať v evanjeliu.
Ako povedala, a tiež kňaz Georgios, ktorý ju sprevádzal, tieto udalosti Cirkev skúma. Otec Georgios vydal svedectvo o tom, ako počas seminára strácal kňazské povolanie, ale práve cez tieto udalosti, skrze posolstvo o Božej láske znova uveril a stal sa kňazom.
V ďalších dňoch jej stretnutia s veriacimi pokračovali v podobnom duchu. Vo štvrtok 12. septembra dopoludnia navštívila žiakov a študentov gréckokatolíckych cirkevných škôl v Prešove, kde im porozprávala svoje svedectvo a mala s nimi besedu. Potom si prezrela pútnické miesto v Ľutine, kde večer bola v miestnej bazilike archijerejská svätá liturgia a opäť stretnutie s veriacimi.
V piatok navštívila gréckokatolícke Centrum pre Rómov v Čičave a popoludní mala stretnutie s kňazmi v Gréckokatolíckom centre pre mládež v Juskovej Voli a večer bola na programe archijerejská svätá liturgia v Chráme Najsvätejšej Eucharistie vo Vranove nad Topľou a beseda s veriacimi.
V sobotu si prezrela niektoré staré a nové gréckokatolícke drevené chrámy v Bardejove a na okolí a opäť nasledovala archijerejská svätá liturgia v Chráme sv. apoštolov Petra a Pavla v Bardejove a stretnutie s veriacimi.
Návštevu Prešovskej archieparchie zakončila na hore Zvir v Litmanovej, kde bola dopoludnia archijerejská svätá liturgia a beseda.
„To, čo sa teraz deje na Blízkom východe, nám pomáha pochopiť to, čo hovoril Pán. Posolstvo v Sufánii je o pokoji.“ Sufánia je tá štvrť v Damasku, kde žije Myrna so svojou rodinou a kde sa to všetko udialo. „Potrebujeme sa modliť, aby sa Božia vôľa stala skutkom. Potrebujeme otvoriť naše srdcia a spoznať Božiu lásku“, povedala nakoniec a prosila veriacich o modlitby za predstaviteľov Cirkvi, za rodiny, za mládež, za ich dom, ktorý si Pán vybral. „A modlite sa aj za mňa, aj ja vás zahŕňam do svojich modlitieb“, povedala Myrna na záver stretnutí. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
02. marec 2021 (utorok) Anežka
Liturgické čítania:
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 241. (Flp 2, 12 – 16a); Mt zač. 38. (10, 31 – 11, 1)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1398373 (35 %)
môže byť
1275612 (32 %)
nepáči
1291139 (33 %)
Hlasy: 3965124
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX