Menu
Citát
Pýcha nás obklopuje zo všetkých strán, a kto s ňou bojuje, stretne sa s ňou vo všetkom navôkol.
Ján Kasián
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

24.09.2013 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2547) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na 5. metropolitnej púti gréckokatolícki kňazi ďakovali za blahorečenie Vasiľa Hopka

Na 5. metropolitnej púti gréckokatolícki kňazi ďakovali za blahorečenie Vasiľa Hopka

Gréckokatolícki kňazi Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, spolu so svojimi biskupmi, sa v pondelok 23. septembra stretli na pútnickom mieste v Ľutine na 5. metropolitnej púti kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorej tradícia začala v roku 2009 počas Roka kňazov. Na tohtoročnej púti ďakovali Bohu za blahorečenie biskupa mučeníka Vasiľa Hopka, ktoré sa uskutočnilo pred desiatimi rokmi 14. septembra 2003 v Bratislave-Petržalke.
Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR a homíliu mal bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák. Pretože evanjelium poukázalo na kazateľskú službu Ježiša Krista, ktorý kázal po judejských synagógach, vladyka zdôraznil dôležité, ba najdôležitejšie poslanie biskupa a kňaza, ktorým je ohlasovanie evanjelia, a to predovšetkým v homílii. Jej sila nie je v krasorečnení, ale v Božom slove, ktoré treba odovzdávať kerygmaticky, aby sa homíliou ako červená niť tiahla dobrá zvesť. Pozval kňazov živo si uvedomiť, že „keď kážem, môžem plodiť veriacich. Ale veriacimi sa ľudia môžu stať iba vtedy, keď počujú Ježiša Krista, nie mňa, teba. Preto sme poslaní prepožičať hlas Ježišovi Kristovi.“ Keď kázali apoštoli Peter, Pavol a iní, vždy začínali históriou, anamnézou, aby tí, ktorí ich počúvali, videli Boha v udalostiach života, pokračoval vladyka Peter a pripomenul, že „v kerygme je stále obsiahnuté pozvanie k obráteniu.“ Povzbudil kňazov neúnavne kázať Ježiša Krista, ktorý vstal z mŕtvych, a to „s ohňom, mocou, so zápalom a s radosťou“, aj napriek tomu, že to mnohí nazvú bláznovstvom, lebo na prvom mieste podľa nich máme stavať železnice, nemocnice a pod. Na prvom mieste je však poslaním kňaza ohlasovať evanjelium a vydávať svedectvo pravde, nezanedbávajúc samozrejme aj všetko ostatné, uviedol kazateľ. Zároveň kňazom a ich rodinám poďakoval, že sa spolu s veriacimi zúčastnili Národného pochodu za život v Košiciach.
Koncelebroval aj prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a jeho pomocný biskup Milan Lach SJ.
Vladyka Ján Babjak SJ mal po svätej liturgii prednášku k 10. výročiu blahorečenia svätiaceho prešovského biskupa Vasiľa Hopka, v ktorej pozval všetkých k veľkej vďačnosti za dar blahoslavených gréckokatolíckych mučeníkov – biskupov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka, rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku CSsR, ale aj mukačevského biskupa mučeníka Teodora Romžu z Užhorodu. Povedal, že je potrebné stále umocňovať ich kult, aby mohli byť aj svätorečení a tak uctievaní nielen v miestnej cirkvi, ale aj na celom svete. Preto položil otázky: „Čo sme v tejto veci urobili za tých 10, resp. 12 rokov? Ako vedieme ľudí k tomu, aby sa k nim modlili? A aby tí, ktorí zakúsili dobrodenia na ich príhovor, vydali aj písomné svedectvo, aj s lekárskymi správami?“ Sú to velikáni, ktorých príklad má čo povedať aj ľuďom tejto doby, veď niektorí ich súčasníci sú ešte medzi nami, povedal vladyka Ján. V tomto kontexte pripomenul aj otca Michala Fedora SJ, ktorý mal hlboké vízie o živote gréckokatolíkov a jedna z nich bola aj tá, aby šírili kult svojich mučeníkov a svedkov viery, hoci ešte vtedy ani neboli blahorečení. Tiež pripomenul jeho hlboké myšlienky o živote a pôsobení Gréckokatolíckej cirkvi, ktoré uviedol v nultom čísle gréckokatolíckeho časopisu Slovo zo 14. februára 1969.
Nasledoval príhovor poslanca NR SR Branislava Škripeka, ktorý vydal veľmi silné svedectvo o svojom obrátení a vyzval kňazov, aby boli nekompromisne verní Božiemu slovu a k tomu viedli aj tých, ktorým slúžia. Pripomenul, že je veľmi dôležité modliť sa a postiť aj za spoločnosť, za verejné záležitosti a za tých, ktorí majú moc a schvaľujú zákony. Po diskusii a po obede, počas ktorého mohli kňazi celej Gréckokatolíckej metropolie zdieľať vzájomné spoločenstvo, bola zakončením púte modlitba Akatistu k Presvätej Bohorodičke.
Gréckokatolícki vladykovia sa potom stretli na 13. riadnom zasadaní Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
28. september 2020 (pondelok) Václav
Svätý dňa: Náš prepodobný otec a vyznávač Charitón. Svätý Václav, český knieža. V tento deň sa oslavuje zbor prepodobných pečerských otcov, ktorí odpočívajú v blízkych jaskyniach prepodobného Antona.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 176. (2 Kor 4, 6 – 15); Lk zač. 24. (6, 17 – 23a) (prepodobnému)
Ap. zač. 235 (Flp 1. 1 – 7); Lk zač. 16. (4, 38 – 44) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1387930 (35 %)
môže byť
1265905 (32 %)
nepáči
1281895 (33 %)
Hlasy: 3935730
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX