Menu
Citát
Beda ceste, po ktorej nikto nechodí, pretože sa stane príbytkom divej zveri. Beda domu, ak v ňom nežije hospodár! Beda roli, ak nemá roľníka, ktorý by ju obhospodaroval! Beda lodi, ak nemá kormidelníka, pretože hádzaná vlnami a morskou búrkou sa potopí. Beda duši, ak v nej nechodí Pán a svojím hlasom z nej nevyháňa duchovné šelmy neprávosti! Beda duši, ak nemá pri sebe pravého kormidelníka, Krista, pretože sa ocitne na mori temnosti a hádzané vlnami vášní, konečne zahynie.
sv. Makar Egyptský, pustovník, +390
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

27.09.2013 | PaedDr. Silvia Nováková | Čítanosť(2901)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte PU v Prešove začal nový akademický rok

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte PU v Prešove začal nový akademický rok

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove sa v stredu 25. septembra 2013 začal nový akademický rok 2013/2014. Slávnostnú archijerejskú svätú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho v Katedrále sv. Jána Krstiteľa celebroval Mons. SEODr. Milan Lach SJ, pomocný biskup Prešovskej archieparchie, koncelebrovali kňazi – pedagógovia Gréckokatolíckej teologickej fakulty a predstavení Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča.
V úvode homílie sa vladyka Milan Lach SJ prihovoril samotným študentom – prvákom, spomínal na svoje študentské časy. Každý študent má z nového očakávania strach. Povzbudil nielen prvákov, ale všetkých študentov, aby rozvíjali svoje kritické myslenie a kreativitu. Študent dnešnej modernej doby má byť „dotieravý“, má využívať svoj čas, pretože nikdy nevieme, kam nás Boh vyšle. „Cieľ je stále ten istý, aby ste viac poznali Boha. Aby ste cez študijné programy prišli na to, čo je zmyslom života a ako ho preniesť do života. Ako do života vniesť novosť evanjelia. Neuspokojte sa s priemernosťou v živote, aby ste sa naučili rozlišovať nielen medzi dobrým a zlým, ale aj medzi dobrým a lepším. Teologická fakulta má byť miestom sesterského a bratského zdieľania sa, kde sa budeme cítiť dobre. Teologická fakulta a seminár sa nesmú stať skleníkom, kde je optimálna teplota. Lebo prídu mrazy, ktoré nás potom spália.“ Pokračoval tým, že všetci máme jedno poslanie – ísť do celého sveta. Táto misia nestojí na nás, ale na Ježišovi Kristovi. My sme len jeho spolupracovníkmi. Pedagógov vyzval, aby boli na svojich študentov nároční, ale nezabúdali na ľudskosť a na fakt, že oni sami boli študentmi. Svedectvo života každého jedného z nás je pre dnešnú dobu dôležité. Na záver homílie citoval slová slovenskej populárnej skupiny Elán a vyzval všetkých .... „oblečme si dresy, aby bolo jasné, kto za koho kope.“
Slávnosť otvorenia akademického roka pokračovala imatrikuláciou prvákov, ktorá sa rovnako uskutočnila v katedrálnom chráme. Prvákov privítal prodekan pre doktorandské štúdium a rozvoj doc. ThDr. PaedDr. Ing. Gabriel Paľa, PhD. Vyzval študenta 1. ročníka Katolíckej teológie Martina Tokára, aby zložil slávnostný sľub. Nasledoval príhovor dekana Gréckokatolíckej teologickej fakulty Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. Prodekan pre vzdelávaciu činnosť a akreditáciu PhDr. Jaroslav Coranič, PhD. predstavil študijné programy, ktoré sa vyučujú na fakulte v akademickom roku 2013/2014 a zverejnil počty študentov. Na záver celej slávnosti boli odovzdané diplomy študentom, ktorí ukončili doktorandské štúdium v odbore Katolícka teológia.
Slávnostný deň pokračoval obedom v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča, kde boli všetci zamestnanci fakulty spolu s Mons. Milanom Lachom SJ pozvaní na obed. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
10. december 2019 (utorok) Radúz
Liturgické čítania:
Ap. zač. 321. (Hebr 9, 8 – 10. 15 – 23); Mk zač. 34. (8, 22 – 26)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1343905 (35 %)
môže byť
1224800 (32 %)
nepáči
1235105 (32 %)
Hlasy: 3803810
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX