Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ako je to nerozumné, zhromažďovať tu majetok a potom ho zanechať a nestarať sa poslať ho tam, kde čoskoro odídeme: Tam si zhromažďujme poklady, kde márne večný život.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.02.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3437) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Zádušné sväté liturgie a pohrebné obrady za zomrelú Máriu Babjakovú

Zádušné sväté liturgie a pohrebné obrady za zomrelú Máriu Babjakovú

Vo štvrtok 6. februára nad ránom v Prešove vo veku nedožitých 89 rokov života zomrela, zaopatrená sviatosťami, Mária Babjaková, matka prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ.
Pochovaná bola v nedeľu 9. februára na cintoríne v Hažíne nad Cirochou. Pohrebným obradom predchádzala zádušná svätá liturgia v sobotu 8. februára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove a v nedeľu v Chráme sv. Archanjela Michala v Hažíne nad Cirochou.
V prešovskej katedrále, v ktorej sa zišlo množstvo veriacich, zádušnú svätú liturgiu slávilo 9 arcibiskupov a biskupov a viac ako 150 kňazov. Svätej liturgii predsedal arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Homíliu predniesol vladyka Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup. Povedal, že stredom nášho ohlasovania nie je smrť, ale vzkriesenie. „Vzkriesený Kristus nám dáva návod ako dôjsť do večného života. On ako prvý prešiel momentom vzkriesenia, keď na sebe ukázal, že nie smrť je konečné slovo.“ O mamke otca arcibiskupa vydal osobné svedectvo: „Bola to žena modlitby a práce. Žasol som, koľko lásky sa dá vložiť aj do jednoduchej každodennej činnosti. Tam, kde bola, pôsobila skryto, ale zanechala niečo, čo ostalo.“ V kontexte sviatku Stretnutia Pána povedal, že mu zomrelá Mária pripomínala prorokyňu Annu, ktorá ako vdova bola stále v chráme a očakávala Spasiteľa. V súvislosti s Rokom rodiny pripomenul, ako ho majú rodiny prežívať, aby aj z nich vzišli duchovné povolania.
V nedeľu popoludní sa v Hažíne nad Cirochou zišlo 5 arcibiskupov a biskupov, viac ako 60 kňazov a veľa veriacich. V homílii sa prihovoril vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup. Svoj príhovor zameral na nebeskú Matku Máriu, ktorú Ježiš visiac na kríži odovzdal svojmu učeníkovi Jánovi so slovami: „Hľa, tvoja matka!“ A Ján si ju vzal k sebe. Podobne, povedal vladyka, aj otec arcibiskup Ján si vzal svoju matku k sebe do Prešova, kde bola jeho duchovnou oporou. Bola to žena modlitby. Kto ju poznal, vedel, aká bola pohostinná a pracovitá. Nikto nemohol odísť, aby ho nepohostila. Okrem iného povedal aj slová, že matka je tá, ktorá má v našom živote nezastupiteľné miesto a keď odíde, akoby odišlo niečo z nás.
Nebohá Mária Babjaková sa narodila 20. júna 1925 v Modrej nad Cirochou v chudobnej roľníckej rodine. V roku 1944 uzavrela sviatosť manželstva s Andrejom Babjakom, maloroľníkom z Hažína nad Cirochou. Pán Boh im zo svojej dobroty a lásky požehnal šesť detí, z ktorých dvakrát dvojičky zomreli. Dcéra Irena si založila rodinu a žije vo Vyšných Ladičkovciach. Syn Ján sa stal kňazom a arcibiskupom. Mamku, ktorá už v roku 1979 ovdovela, dochoval do smrti v Arcibiskupskej rezidencii v Prešove, kde strávila posledných 10 rokov života. Jej denný program bol síce stereotypný, ale naplnený prácou v domácnosti a modlitbou. Každý deň začínala svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a potom udržovala domácnosť v dokonalej čistote. Aspoň pol dňa sa modlila a bola pre syna duchovným zázemím v jeho neľahkej arcibiskupskej službe. Večná jej pamiatka! 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. február 2021 (piatok) Viktor
Svätý dňa: Náš otec svätý Porfyrios, gazský biskup.
Liturgické čítania:
Služba VPD: parémije: Gn 5, 32 – 6, 8; Prís 6, 20 – 7, 1
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1398088 (35 %)
môže byť
1275405 (32 %)
nepáči
1290922 (33 %)
Hlasy: 3964415
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX