Menu
Citát
Ak smútime a trápime sa pre stratu majetku, pre chorobu alebo pre iné nešťastia, ktoré nás postihujú, od takéhoto smútku nielen že nedostávame nijakú úľavu, ale ešte zväčšujeme svoje nešťastie. Ak budeme smútiť a trápiť sa pre hriechy, vtedy zmenšujeme ich ťažobu: veľký hriech robíme malým a často ho takto (ľútosťou) i úplne vyhladzujeme...
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

13.05.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2889)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

V Ľutine sa konal Kňazský deň Prešovskej archieparchie

Svätou liturgiou sa v pondelok 12. mája začal v Bazilike minor v Ľutine Kňazský deň Prešovskej archieparchie. Hlavným slúžiacim bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, koncelebroval pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ a kňazi Prešovskej archieparchie. Na konci liturgie sa kňazom prihovoril gréckokatolícky kňaz eparchie Phoenix v USA otec James Barrand, ktorý predstavil program „Poďte a viďte“. Ide o ponuku pre gréckokatolíckych kňazov aspoň na niekoľko rokov pomôcť kňazskou službou tejto eparchii v USA, ktorá má rozlohu takmer tretiny územia USA, pretože sa rozprestiera „od Mississippi až po Aljašku“. Pretože v Gréckokatolíckej cirkvi v Spojených štátoch amerických majú veľmi dobrú skúsenosť s gréckokatolíckymi kňazmi zo Slovenska, rozhodli sa realizovať takýto program.
Po svätej liturgii sa kňazom prihovoril poslanec NR SR Ján Hudacký, ktorý predostrel predovšetkým myšlienku rodinného podnikania, a to v kontexte zlej sociálnej situácie, ale aj v kontexte budovania rodinnej súdržnosti. JUDr. Peter Straka požiadal kňazov, aby neváhali pomôcť ľuďom, ktorí sú často obeťami úverov a pôžičiek. Riaditeľ Centra pre rodinu na Sigorde otec Peter Jakub a otec Jozef Greško predstavili v kontexte Roka rodiny v Prešovskej archieparchii pôsobenie Centra pre rodinu, ktoré ponúka veľa hodnotných aktivít pre snúbencov, manželov a rodiny.
Po obede sa prihovoril otec arcibiskup Ján, ktorý sa tiež zameral na prebiehajúci Rok rodiny, ktorý nazval milostivým časom pre obnovu našich rodín a farností. „Všetko má korene v obnove rodín. Myslím na všetky rodiny, ale v tejto chvíli zvlášť na vaše kňazské rodiny. Musí nám ísť bytostne o súdržnú kňazskú rodinu, ktorou môžete a máte svedčiť pred týmto svetom.“ Ďalej povedal, že Rok rodiny vyhlásil predovšetkým s úmyslom pomôcť rodinám obnoviť kedysi bežnú spoločnú modlitbu v rodinách. „Dnes sa zabúda na modlitbu, a to je dôvodom mnohých problémov a trápení.“ Zároveň poďakoval kňazom, že s ikonou Svätej rodiny, ktorá putuje v každej farnosti po rodinách, aj oni ako duchovní otcovia prichádzajú do rodín, aby im ponúkli katechézu a duchovný rozhovor. Všetkých pozval na Púť rodín, ktorá sa v Ľutine uskutoční 5. júla 2014 za účasti kardinála Stanisława Dziwisza z Krakova. Kňazský deň ukončila spoločná modlitba Molebenu k Presvätej Bohorodičke. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
05. august 2020 (streda) Hortenzia
Svätý dňa: Predprazdenstvo Premenenia nášho Pána Ježiša Krista. Svätý mučeník Eusignios.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 165. (1 Kor 16, 4 – 12); Mt zač. 86. (21, 28b – 32) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1382801 (35 %)
môže byť
1260987 (32 %)
nepáči
1277240 (33 %)
Hlasy: 3921028
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX