Menu
Citát
Peklo je miesto večných muk. Jednou zo šikovností diabla je, že mnohých ľudí zamestnáva vymýšľaním teórií, že bude akýsi koniec trestu, aby tak mali viac smelosti hrešiť. Ale keby sa mal skončiť večný trest, potom by sa mala skončiť aj nebeská odmena. Lenže o konci večného života neuvažujeme. Ako je potom možné dávať i večným mukám koniec, keď pri obidvoch rovnako používame slovo „večné“. „A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života“(Mt 25, 46).
sv. Bazil Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.06.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2443) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konalo prvé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia

V Prešove sa konalo prvé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia

V piatok 30. mája sa v Prešove uskutočnilo prvé zo štyroch plánovaných stretnutí prvého Archieparchiálneho zhromaždenia Prešovskej archieparchie, ktoré sa počas celodenného rokovania zaoberalo problematikou evanjelizácie. Začalo svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove a pokračovalo pracovnou časťou zhromaždenia v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity.
V homílii prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ pozval delegovaných členov Archieparchiálneho zhromaždenia (AZ), aby zachytili ponúkané milosti pred dobro miestnej cirkvi, „aby sme nemlátili iba prázdnu slamu, ale aby sme boli otvorení pôsobeniu Svätého Ducha. Ide o to, aby sme sa odovzdali Bohu a celkom mu boli k dispozícii. Niekto by sa mohol nadchýňať v modlitbách, ale keď nevie podať ruku tomu, kto je vedľa neho, aká je to láska?“ Pozval účastníkov zhromaždenia k službe spoločnému dobru a odvolávajúc sa na proklamované Božie slovo zdôraznil, že apoštoli spočiatku mnohému nerozumeli, ale keď dostali Svätého Ducha, začali rozumieť súvislostiam a spoznali svoje poslanie, uverili v Ježiša a horlivo preňho žili a umierali. Nakoniec celé cirkevné zhromaždenie odovzdal pod mocný príhovor troch mučeníkov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku: „Vzývajme teda našich mučeníkov, aby nám pomáhali byť horlivými biskupmi, kňazmi, veriacimi.“ Pracovná časť začala modlitbou Molebenu vzývania Svätého Ducha pred začiatkom cirkevného zhromaždenia, pokračovala príhovorom vladyku Jána, ktorý sa opieral o posynodálnu apoštolskú exhortáciu Svätého Otca Františka Evangelii gaudium, predstavením témy a rozsiahlou diskusiou členov AZ. Zhromaždenie bolo zakončené tajným hlasovaním o jednotlivých návrhoch, modlitbou Akatistu požehnania rodín a archijerejským požehnaním.
Prvé stretnutie AZ sa zaoberalo materiálom, na ktorom pracovala Komisia AZ pre evanjelizáciu pod vedením pomocného prešovského biskupa a protosynkela Milana Lacha SJ. 91 účastníkov AZ, pozostávajúcich z arcibiskupa a pomocného biskupa, sekretára AZ otca Petra Tirpáka, tajomníka AZ otca Petra Kačura, zástupcov kňazov, rehoľníkov a laikov, sa vyjadrovalo k dvom podtémam témy evanjelizácie, a to k návrhu určenia kňaza – koordinátora pre novú evanjelizáciu v Prešovskej archieparchii a k náplni jeho činnosti a k viacerým podnetom pre prežívanie misijného rozmeru Prešovskej archieparchie. Tieto podnety komisia rozdelila na základe encykliky Jána Pavla II. Redemptoris missio do troch častí, ktoré sú súčasťou evanjelizácie ako hlavného poslania Cirkvi – misie ad gentes, riadna pastoračná činnosť a nová evanjelizácia. Zhromaždenie podporilo napr. myšlienku ustanovenia kňaza pre novú evanjelizáciu, častejšie duchovné cvičenia pre kňazov, permanentnú formáciu kňazov v jednotlivých protopresbyteriátoch venovať predovšetkým novým metódam kerygmatickej evanjelizácie, vznik animátorskej školy pre laikov ochotných pomáhať v evanjelizácii Rómov a viacero ďalších skutočností. Svoju záväznosť však nadobúdajú až schválením prešovským arcibiskupom a ich vyhlásením.
Vladyka Ján Babjak SJ ešte v júli minulého roka zriadil štyri komisie AZ – Komisiu AZ pre evanjelizáciu, Komisiu AZ pre špeciálnu pastoráciu mládeže, Rómov a rodín, Komisiu AZ pre pastoráciu a katechizáciu a Komisiu AZ pre správu hmotných dobier. Jednotlivé témy a podtémy vznikli na základe podnetov z radov kňazov a veriacich Prešovskej archieparchie. Nasledujúce tri stretnutia AZ sa budú venovať témam, na ktorých pracujú ďalšie tri komisie. Archieparchiálne zhromaždenie Prešovskej archieparchie, ako aj eparchiálne zhromaždenia Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, sú prvou etapou Metropolitného zhromaždenia Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.
Slávnostné otvorenie prvej etapy Metropolitného zhromaždenia, teda archieparchiálneho a eparchiálnych zhromaždení, sa uskutočnilo slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou v prešovskej katedrále už 7. januára 2013, na sviatok Zhromaždenia k sv. Jánovi Krstiteľovi, za účasti prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, košického eparchu Milana Chautura CSsR a bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Už od sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky 1. októbra 2012 sa na svätých liturgiách veriaci modlia za prípravu Metropolitného zhromaždenia, aby prinieslo požehnanie pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku.
Metropolitné zhromaždenie je poradné spoločenstvo Cirkvi, ktorému predsedá metropolita, a ktoré Rade hierarchov poskytuje pomoc v záležitostiach väčšieho významu, najmä na primerané usporiadanie foriem a prostriedkov apoštolátu a cirkevnej disciplíny, berúc do úvahy okolnosti súčasnej doby a spoločné dobro Cirkvi (porov. kán. 172, resp. kán. 140 – 145 Kódexu kánonov východných cirkví – CCEO). Rada hierarchov ho má zvolať aspoň raz za obdobie piatich rokov. 
 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. január 2020 (pondelok) Dalibor
Liturgické čítania:
Ap. zač. 335. (Hebr 13, 17 – 21) Lk zač. 24. (6, 17 – 23) (prepodobnému)
Ap. zač. 53. (Jak 2, 14 – 26); Mk 48. (10, 46 – 52) (z 32. týždňa)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358417 (35 %)
môže byť
1238884 (32 %)
nepáči
1250391 (32 %)
Hlasy: 3847692
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX