Menu
Citát
Nemôžeme byť ako loď, ktorá už absolvovala veľa ciest, vyviazla z mnohých búrok, ale v prístave narazila na skalu a potopiac sa prišla o všetky poklady na palube; kto po mnohej námahe neodmietne pokušenie pochvaly, rozbíja sa v samotnom prístave.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Národný pochod za život
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.08.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3204) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Hlavná púť na hore Zvir v Litmanovej

Hlavná púť na hore Zvir v Litmanovej

Na hore Zvir v Litmanovej sa počas prvého augustového víkendu uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť – hlavná púť. Začala v sobotu 2. augusta popoludní svätením vody, pokračovala liturgickými sláveniami a ľudovými pobožnosťami. Večer prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ slávil archijerejskú svätú liturgiu, na ktorej sa v homílii prihovoril vladyka Virgil Bercea, eparchiálny biskup z Oradey v Rumunsku. Zdôraznil v nej podobnosť medzi Cirkvou a Pannou Máriou. Povzbudil veriacich byť v Cirkvi a poďakoval im za ich putovanie.
Po liturgii bol moderovaný večerný program, ktorého súčasťou bol aj rozhovor s hosťami. Otec František Lízna SJ, diakon Max Kašparů a režisér úspešného filmu Ivetka a hora Vít Janeček hovorili predovšetkým o zmysle putovania. Celonočná eucharistická adorácia skončila v nedeľu 3. augusta skoro ráno a nasledoval Akatist požehnania rodín, ktorý vznikol pri príležitosti prebiehajúceho Roku rodiny v Prešovskej archieparchii.
Po katechéze Maxa Kašparů o rodine, o ktorej hovoril na základe Desatora, a po modlitbe posvätného ruženca, ktorý sa predmodlievali vizionárky Iveta a Katarína, púť vyvrcholila slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorej predsedal vladyka Ján Babjak SJ a koncelebrovali vladyka Kurt Richard Burnette, eparchiálny biskup z Passaic v USA, vladyka Virgil Bercea z Oradey v Rumunsku, vladyka Ján Eugen Kočiš, emeritný pražský pomocný biskup, a viacerí kňazi. Ostatní kňazi vysluhovali sviatosť zmierenia a pokánia.
V homílii Božie slovo tisíckam pútnikov ponúkol vladyka Kurt Burnette, ktorý prostredníctvom Hymnu lásky od sv. Pavla z jeho Prvého listu Korinťanom zvýraznil skutočnosť, že Rodina je školou lásky. Hlboko rozobral trpezlivosť lásky, jej dobrotivosť, aj to, že nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé. „Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa. Láska nikdy nezanikne.“
Povedal aj tieto myšlienky: „Dobrý učiteľ je trpezlivý a našimi prvými učiteľmi sú naši rodičia, starí rodičia alebo bratia a sestry. Učia nás vstávať, kráčať, urobiť prvý neistý krok od stoličky do ich náručia. «Poď ku mne,» hovoria s otvorenou náručou. «Poď, dokážeš to!» Pokračoval: „Trpezlivosť našej rodiny je našou prvou školou lásky. Práve v detstve môžeme uzrieť záblesk nekonečnej Božej trpezlivosti. Bez ohľadu na to, ako ďaleko zídeme z pravej cesty, bez ohľadu na počet našich padnutí, bez ohľadu na množstvo chýb, ktoré urobíme, Boh čaká s bezhraničnou trpezlivosťou, aby nás zdvihol, očistil, dotkol sa našich rán, držal nás vo svojom náručí a zaniesol nás späť do svojej milujúcej rodiny.“ Vysvetlil, že Boh nás dáva do rodiny preto, aby sme sa naučili navzájom milovať, aby sme si navzájom odpúšťali a aby sme sa modlili jeden za druhého. Ba aj rany, ktoré prípadne zažívame v rodine, môžu byť súčasťou školy lásky, lebo sú záverečnými lekciami tejto školy. Sú príležitosťou milovať niekoho, kto si to nezaslúži a odpustiť niekomu spôsobom, akým Boh odpúšťa nám. „Ak Božia Matka stojí uprostred našej rodiny tak, ako stála pod krížom, učí brata odpustiť bratovi, sestru odpustiť sestre, generácie odpustiť generáciám, «obrátiť srdcia otcov k ich synom a srdcia synov k ich otcom». Božia Matka je Matkou lásky.“
V závere slávnosti, ktorú v priamom televíznom prenose vysielala RTVS, vladyka Ján vyhlásil, že spoločenskú miestnosť v Spovednom dome blahoslaveného Metoda Dominika Trčku CSsR, ktorá je umiestnená nad spovednicami, pomenoval za Aulu sv. Jána Pavla II. a prezradil, že chce zabezpečiť, aby v nej boli aj nejaké predmety zo života svätého slovanského pápeža. Tiež poďakoval biskupom, kňazom, organizátorom a pútnikom za veľmi peknú púť.
Pod lúčmi teplého slnka nádhernú slávnosť pútnici zakončili modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. september 2019 (sobota) Matúš
Liturgické čítania:
Ap. zač. 125b. (1 Kor 1, 26 – 29); Jn zač. 30. (8, 21 – 30) (sob. po Povýšení)
Ap. zač. 162. (1 Kor 15, 39 – 45); Lk zač. 15. (4, 31 – 36) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1314307 (35 %)
môže byť
1196351 (32 %)
nepáči
1205906 (32 %)
Hlasy: 3716564
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX