Menu
Citát
Kto prelieva veľa sĺz nad hriechmi brata, lieči seba samého.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

18.08.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3610) | Foto | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Archieparchiálna odpustová slávnosť v Ľutine v Roku rodiny

Archieparchiálna odpustová slávnosť v Ľutine v Roku rodiny

Tri dni trvala tohtoročná archieparchiálna odpustová slávnosť na najväčšom pútnickom mieste Prešovskej archieparchie v Ľutine a bola tematicky zameraná na rodinu v rámci Roka rodiny, ktorý prebieha z iniciatívy prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ. Pútnici sa zišli už v piatok 15. augusta na samotný sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky. V ten deň prešovský arcibiskup a metropolita slávil v obnovenej Kaplnke Zosnutia Presvätej Bohorodičky na ľutinskej hore archijerejskú svätú liturgiu, po ktorej posvätil nielen túto kaplnku, ale aj obnovenú Kaplnku sv. Anny.
V sobotu 16. augusta púť pokračovala ďalšími sláveniami a modlitbami, medzi ktorými nemohla chýbať tradičná posviacka vody na ľutinskej hore. Súčasťou celodenného bohatého duchovného programu bolo napríklad Mariánske večeradlo, ale aj Akatist k sv. Mikulášovi, pretože práve tento svätec sa v roku 1851 niekoľkokrát zjavil na ľutinskej hore chudobnej žene Zuzane Fekete. Pútnici sa modlili aj panychídu či krížovú cestu. Sobotňajšie popoludnie a nočný program na ľutinskej hore aj tohto roku pripravovali niektoré hnutia a spoločenstvá. Metropolita Ján Babjak SJ sa v homílii počas večernej archijerejskej svätej liturgie v Bazilike minor venoval kresťanskej rodine, o ktorej povedal, že jej prototypom má byť Svätá nazaretská rodina. „Práve rodina je privilegovaným miestom, kde sa zjavuje Boh.“ Zamyslel sa nad stavom rodín na Slovensku a apeloval na potrebu obnovy rodiny. Upozornil na viacero nešvárov v dnešnej spoločnosti a ako východisko z nich ponúkol vykupiteľské dielo Ježiša Krista. Homíliu zakončil modlitbou k Presvätej Bohorodičke za pokoj vo svete, v krajinách, kde trpia kresťania a kde sú vojnové konflikty, a za pokoj v rodinách. Spolu s ním koncelebrovali aj jeho pomocný biskup Milan Lach SJ a pomocný biskup Mukačevskej eparchie Nil Luschak OFM. Po liturgii vladyka Ján posvätil Krížovú cestu v areáli baziliky a prvú dvoj kaplnku Cesty svetla, ktorá povedie novým chodníkom ponad areál baziliky popod les na ľutinskú horu. Vladyka Milan Lach SJ potom slávil celonočné bdenie v bazilike a v homílii sa okrem iného vyjadril k utrpeniu kresťanov v Iraku, odkiaľ má priame správy od tamojšieho pomocného biskupa.
V nedeľu 17. augusta púť veriacim ponúkla ďalší duchovný pokrm. Nasýtenie zástupov Božím slovom a Eucharistiou priniesla predovšetkým archijerejská svätá liturgia na ľutinskej hore, ktorou slávnosť vyvrcholila. Pri oltári boli dvaja arcibiskupi metropoliti a ďalší siedmi biskupi, medzi nimi aj košický eparcha Milan Chautur CSsR a bratislavský eparcha Peter Rusnák. Metropolita Ján bol hlavným slúžiacim a niekoľkým tisícom veriacich sa prihovoril przemyšliansko-varšavský arcibiskup a metropolita Ivan Martyniak. Jeho homília sa niesla v duchu Roka rodiny. Ako príjemný refrén v nej kazateľ zakaždým z iného uhla pohľadu poukázal na Bohorodičku, ktorú slovami pápeža Pia XII. nazval „Všemohúcou prosbou Boha na kolenách“. A pokračoval: „Jej neustála starosť a starostlivosť o ľudskú rodinu nám hovorí, že hoci je nebo nad zemou, nie je od nás ďaleko, lebo tam je naša Matka. Aj tu pri slávení Eucharistie sa nám sprítomňuje nebo. Po Ježišovi Kristovi je Mária prvým človekom, ktorý nám sľubuje plné šťastie v súlade s prísľubom nášho vzkriesenia.“ Vyjadril aj niektoré príčiny krízy rodín – napr. sťahovanie sa, nezamestnanosť, nedostatok možností na bývanie, ľahostajnosť voči potrebám viacdetných rodín zo strany štátu a spoločnosti, ale predovšetkým príliš málo modlitby a Božieho slova v našich rodinách. „Máme si sadnúť Pánovi k nohám, počúvať Božie slovo a zachovávať ho, lebo v našich rodinách je primnoho televízie, internetu, farebných periodík a príliš málo modlitby a Božieho slova.“
Slávnosť bola zakončená modlitbou k Svätej rodine a modlitbou k Presvätej Bohorodičke za pokoj vo svete a v rodinách, myrovaním a liturgickým sprievodom z hory k bazilike s čítaním štyroch evanjelií. Pútnici zaslali aj telegram Svätému Otcovi Františkovi. 
 
 
 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
22. január 2020 (streda) Zora
Liturgické čítania:
Ap. zač. 55. (Jak 3, 11 – 4, 6); Mk 51. (11, 23 – 26)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358842 (35 %)
môže byť
1239235 (32 %)
nepáči
1250816 (32 %)
Hlasy: 3848893
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX