Menu
Citát
Hoc aj nerobíš zlo (nepriateľovi) jednako, ak sa od neho odvraciaš a dívaš sa na neho s nechuťou a udržuješ vo svojej duši ranu, ktorú si utŕžil od neho nezacelenú, potom si ešte nesplnil prikázanie, ktoré ti dal Ježíš Kristus. Akože ty prosíš Boha, aby bol k tebe milosrdný, keď sám nie si milosrdný k tým, čo urazili teba?
sv. Ján Zlatoústy
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

10.09.2014 | Erik Hrabčák | Čítanosť(2057)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Na hore Zvir otvorili stálu výstavu bielej reverendy a štóly sv. Jána Pavla II.

Na hore Zvir otvorili stálu výstavu bielej reverendy a štóly sv. Jána Pavla II.

V sobotu 6. septembra sa na hore Zvir konala Fatimská sobota. Už tradične sa v tento deň konala aj púť starostov a primátorov. Program začal modlitbou rozjímavého radostného ruženca, po ktorom nasledovala svätá liturgia. V homílii sa pútnikom prihovoril duchovný správca hory otec Marcel Pisio. V nej zameral svoju pozornosť na starostov a na dôležitosť vykonávania tejto ich služby. Pripomenul, že táto služba im bola zverená od Boha a že má slúžiť pre dobro človeka. Po skončení svätej liturgie nasledovala modlitba Korunky Božieho milosrdenstva a tiež modlitba zverenia sa pod ochranu našej Matky, Presvätej Bohorodičky.
V nedeľu 7. septembra sa konala Malá púť na ktorej si pútnici pripomenuli 6. výročie vyhlásenia hory Zvir za gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie. Program začal uctením si ikony Matky Božej, po ktorom nasledovala modlitba Akatistu k Presvätej Bohorodičke a modlitba rozjímavého ruženca. Po ruženci nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorej hlavným celebrantom bol vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, ktorý sa aj prihovoril pútnikom v homílii. Svoju kázeň zameral na rodinu a na to ako jej pomôcť v dnešnej dobe. S vladykom Jánom spoluslúžili don Luka Jogy Vadakara a otec Miroslav Medviď z Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, prof. Tadeusz Zasȩpa a ďalší kňazi. Liturgiu sprevádzal svojím spevom domáci zbor z Litmanovej. Po skončení liturgie nasledoval príhovor apoštolského nuncia v Slovenskej republike arcibiskupa Mons. Mário Giordana, ktorý predniesol otec Miroslav Medviď CSsR, modlitba k Svätej rodine a korunka Božieho milosrdenstva.
Zavŕšením púte bolo otvorenie výstavy spojenej s uctením si relikvií svätého Jána Pavla II. Pútnici môžu od tohto dňa zhliadnuť a uctiť si v Aule sv. Jána Pavla II., nad spovednicami v Spovednom dome bl. Metoda Dominika Trčku, bielu pápežskú reverendu a štólu, ktorú nosil tento svätý slovanský pápež a priateľ cirkvi na Slovensku. Tieto relikvie daroval kardinál Stanisław Dziwisz z Krakova.
 
Pozdravný príhovor apoštolského nuncia
Vysokopreosvietený vladyka Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita, vážený pán profesor Tadeusz Zasȩpa, dôstojní otcovia: súdny vikár a rektor seminára, správcovia tohto mariánskeho pútnickeho miesta i farnosti, kňazi, bohoslovci, milovaní bratia a sestry v Kristovi, drahí pútnici.
Veľmi rád by som bol dnes medzi vami na mariánskej hore Zvir v Litmanovej a spolu s otcom arcibiskupom a metropolitom Jánom i ostatnými zídenými spoluslúžiteľmi sa zúčastnil eucharistickej slávnosti, avšak keďže iné okolnosti mi to nedovolili, rád by som vás pozdravil aspoň takýmto spôsobom.
Chcem vás pozdraviť predovšetkým v mene Svätého Otca, voči ktorému si vaša Cirkev v nie tak dávnej minulosti zachovala vernosť, hoci ju to stálo veľa. Bolo za cenu jej zrušenia štátnou mocou, 18–ročnej oficiálnej neexistencie, väznenia kňazov, ale aj veriacich a mnohých iných spôsobov prenasledovania zo strany totalitného komunistickho režimu. Pápeži sa vždy s láskou dívali na vašu miestnu Cirkev a obdivovali Božiu moc, ktorá napriek ľudskej slabosti dokáže dať silu tým, ktorí sa k nemu obracajú a v neho skladajú svoju dôveru. Vaši biskupi mučeníci z tohto obdobia, blahoslavení Pavel Peter Gojdič a Vasiľ Hopko, ako aj blahoslavený kňaz redemptorista Metod Dominik Trčka, sú toho dôkazom.
Dobrý príklad vašich predkov nech je pre vás povzbudením vo vašom živote viery. Iste, dnes už nie ste nútení žiť v totalitnom štáte, akým bol ten predchádzajúci, avšak dnešný život nás stavia pred nové výzvy, iné, ktorým treba čeliť, ak ako veriaci ľudia chceme zostať verní svojmu ľudskému a kresťanskému povolaniu.
Jedná sa predovšetkým o spochybňovanie hodnôt, ktoré sú základom ľudskej spoločnosti a bez ktorých táto spoločnosť, skôr či neskôr, je odsúdená k zániku. Tak sa spochybňuje rodina, rod ľudskej osoby a dáva sa priestor takým formám života, ktoré sú v ostrom protiklade s Božím zámerom.
My však nesmieme zničiť spoločnosť, do ktorej nás Boh povolal žiť. Práve naopak, máme ju zveľaďovať a takto s plnou vážnosťou a zodpovednosťou spolupracovať na Božom tvoriteľskom diele, pre naše dobro i dobro tých, ktorí prídu po nás.
Aby sme však dokázali vnímať svet okolo seba i svoj život Božími očami, je potrebné otvárať sa na Božiu milosť. Veď to predsa Božia milosť nám dáva svetlo, ktoré nedovolí, aby sme spadli do priepasti klamstva, ktoré sa často a rado ukrýva za pekné a vznešené slová. Je to Božia milosť, ktorá – keď sme už spoznali pravdu – nám dáva silu zostať jej verní a zniesť pre ňu hoc aj nepohodlie, odsúdenie, výsmech, ba i väzenie, ako to bolo v prípade aj vašich predchodcov. Tieto veci totiž svedčia o hĺbke našej viery.
Túto Božiu milosť, drahí bratia a sestry, ste si od Pána prostredníctvom Presvätej Bohorodičky prišli na toto mariánske pútnicke miesto vyprosovať aj vy. Všetkým je dobre známa vaša úcta k Matke Božej. V ťažkých časoch v minulosti mnohí sa k nej s dôverou obracali a história ukazuje, koľké milosti, koľko pomoci, svetla a sily im ona vyprosila u svojho Syna.
S tou istou dôverou si aj vy vyprosujte jej materinskú ochranu pre seba samých, pre vaše rodiny, pre vašu Cirkev, pre vašich duchovných pastierov i pre celú spoločnosť.
Želám vám, drahí pútnici, aby s pomocou tejto Božej milosti, na príhovor Presvätej Bohorodičky, vašich blahoslavených – Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopka a Metoda Dominika Trčku – sa stále viac a viac prehlbovala vaša viera, a tak aby ste mohli zostať verní svojmu povolaniu, verní pravde, Cirkvi a Kristovmu námestníkovi, a prežívať plnosť radosti, ktorú Duch Svätý udeľuje ako ovocie všetkým, ktorí sa otvárajú na jeho silu, lásku a pomoc.
Mons. Mario Giordana, apoštolský nuncius v SR
 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
04. apríl 2020 (sobota) Izidor
Liturgické čítania:
Ap. zač. 333b. (Hebr 12, 28 – 13, 8); Jn zač. 39. (11, 1 – 45)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1374881 (35 %)
môže byť
1254176 (32 %)
nepáči
1269159 (33 %)
Hlasy: 3898216
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX