Menu
Citát
Kto ostatné čnosti zhromažďuje bez pokory, akoby plevy nosil do vetra.
sv. Gregor Veľký
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Rómska misia
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.09.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2447) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki veriaci v Kamenici nad Cirochou majú svoj chrám

Gréckokatolícki veriaci v Kamenici nad Cirochou majú svoj chrám

V Kamenici nad Cirochou, filiálnej obci gréckokatolíckej farnosti Hažín nad Cirochou, v nedeľu 21. septembra veriaci privítali prešovského arcibiskupa a metropolitu Mons. Jána Babjaka SJ, ktorý prišiel, aby posvätil nový gréckokatolícky Chrám blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM.
Vladyku Jána privítal starosta obce Ing. Alexander Bugyi. Nasledovala posviacka nového chrámu, ktorej súčasťou bolo aj posvätenie oltára a sprievod okolo chrámu s relikviou blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča. Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval emeritný pražský pomocný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš a 15 kňazov, medzi ktorými nechýbali aj bývalí správcovia farnosti otec Ján Rusnák a otec Rastislav Baka, ako aj bývalý rímskokatolícky farár v Kamenici nad Cirochou Štefan Gábor, humenský protopresbyter Martin Zlacký a ďalší.
V homílii otec arcibiskup Ján povedal, že nie každej generácii sa podarí postaviť chrám, a preto je to osobitná milosť pre terajších obyvateľov obce. „Som vám vďačný, že ste mali silu a odvahu začať a dokončiť toto dielo“, povedal na ich adresu. „Chcem sa všetkým úprimne poďakovať. Tu, v Kamenici, som chodil do školy“, vyjadril vladyka svoj blízky vzťah k tejto obci. Potom sa venoval evanjeliu, v ktorom zaznelo najväčšie prikázanie milovať Boha nadovšetko a milovať blížneho ako seba samého. Zdôraznil práve lásku k blížnemu, ktorá je v našom živote kameňom úrazu. „K Bohu sa ide horizontálne – cez blížneho. Vyhoďme zo srdca nenávisť, neodpustenie, lebo veľkosť človeka je v odpúšťaní. Aby nebol rozpor medzi evanjeliom a naším životom.“ Zameral sa na vzájomné odpúšťanie si rôznych previnení a v tomto kontexte vyzdvihol biskupské heslo patróna nového chrámu „Boh je láska, milujme ho!“
Na konci slávnosti vladykovi Jánovi za jeho osobnú zaangažovanosť na stavbe chrámu, za modlitby a všetku pomoc poďakoval správca farnosti otec Matúš Nastišin a za veriacich Mária Gondová. Predovšetkým poďakoval Bohu, lebo ako povedal, toto je naozaj Božie dielo. Zároveň poďakoval všetkým jednotlivcom i firmám za pomoc a ženám z farnosti za zbierky, ktoré vykonali v iných farnostiach. Otec arcibiskup zablahoželal otcovi Matúšovi k meninám a osobitne mu poďakoval za stavbu chrámu a zároveň jemu a jeho rodine poprial radosť z dobre vykonaného diela. Veriacich povzbudil, aby počúvali Božie slovo, ktoré im ohlasuje, aby ich takto približoval k Bohu. Aj veriaci nezabudli vyjadriť vďaku svojmu duchovnému otcovi a jeho manželke. Vladyka odovzdal Medailu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM Mgr. Márii Gondovej, ktorá obetavo plní službu cerkovníčky, a ďakovné listy všetkým kurátorom, ktorí nezištne pomáhali pri stavbe chrámu, ako aj Ing. arch. Františkovi Sitarčikovi, ktorý bol stavebným dozorom.
V novodobej histórii začali gréckokatolícki veriaci sláviť bohoslužby v Kamenici nad Cirochou v roku 2002, a to najprv v rímskokatolíckom kostole a potom desať rokov na Obecnom úrade. Nový chrám začali stavať v máji 2012. V obci je podľa sčítania obyvateľov takmer dvesto gréckokatolíckych veriacich.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
25. január 2020 (sobota) Gejza
Liturgické čítania:
Ap. zač. 151. (1 Kor 12, 7 – 11); Jn zač. 36. (10, 9 – 16) (svätému)
Ap. zač. 273. (1 Sol 5, 14 – 23); Lk 84. (17, 3 – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360028 (35 %)
môže byť
1240357 (32 %)
nepáči
1252060 (33 %)
Hlasy: 3852445
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX