Menu
Citát
Keď sa mstíš, trápiš predovšetkým seba samého, lebo či je niečo úbohejšieho ako rozhnevaný a mstiaci sa človek? Taký človek nemá pokoja.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.10.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2866)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Gréckokatolícki veriaci vo farnosti pri Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávili v nedeľu 5. októbra odpustovú slávnosť k sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý sa v homílii zameral na tajomstvo tohto sviatku, ktorý Gréckokatolícka cirkev slávi 1. októbra. Povedal, že aj dnes potrebujeme, aby nás niekto chránil. „Len silnejší môže chrániť slabšieho. Presvätá Bohorodička je tou, ktorá je silná a plná odvahy. Ona, ktorá chránila Ježiša, napríklad počas úteku do Egypta, vie, čo znamená chrániť niekoho v nebezpečenstve. Keď Cirkev pripisuje Panne Márii vlastnosť, že je ochrankyňou, hovorí, že táto jej vlastnosť vyplýva z jej viery. Sám Ježiš Kristus z kríža nás všetkých dáva pod ochranu Matky.“ Spomenul pútnické miesta, kde sa k Matke Božej pod jej ochranu utiekali naši predkovia. „Aj na týchto miestach nám Bohorodička dáva vedieť, že jej na nás záleží. Aj dnes potrebujeme, aby nás chránila. Vidíme, ako je dnes zo všetkých strán atakovaný život, ako je atakovaná rodina. Pred tridsiatimi rokmi nám ani nenapadlo, žeby niekto mohol spochybniť manželstvo a rodinu. Preto v tomto mesiaci október sa v našej Prešovskej archieparchii slávia sväté liturgie za kultúru života a za manželstvo a rodinu. Kto bojuje proti životu, bojuje proti Bohu. Dar života je od Boha, nie od človeka“, povedal vladyka Milan. Pozval prítomných k modlitbe v rodinách, k čítaniu Božieho slova, k svätej spovedi a k prijímaniu Eucharistie, aby sme si boli schopní navzájom odpúšťať, lebo zlý duch má záujem na tom, aby sa rodiny rozbíjali.
Na konci slávnosti prešovský farár a protopresbyter otec Daniel Galajda poďakoval za spoločné slávenie a tlmočil prosbu prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý odcestoval do Ríma na biskupskú synodu o rodine, aby veriaci sprevádzali synodu svojimi modlitbami. Vladyka Milan v mene svojom i v mene vladyku Jána, zídených kňazov a veriacich zablahoželal otcovi Danielovi k nedávnym 40-tym narodeninám. Odpustová archijerejská svätá liturgia na úmysel za kultúru života, za manželstvo a rodinu, ktorú svojím spevom sprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa a mládežníckymi piesňami obohatil aj zbor mladých z farnosti, bola zakončená myrovaním a obchodom – liturgickým sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií na štyri svetové strany.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
03. december 2020 (štvrtok) Oldrich
Liturgické čítania:
Ap. zač. 300b. (Tít 1, 5 – 2, 1); Lk zač. 100. (20, 9 – 18)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1392527 (35 %)
môže byť
1270111 (32 %)
nepáči
1285785 (33 %)
Hlasy: 3948423
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX