Menu
Citát
Iba čisté srdce môže povedať bez strachu: „príď kráľovstvo tvoje“. Je nám potrebné povedať spolu so sv. Pavlom: „Nech nevládne hriech vo vašom smrteľnom tele“ (Rim 6,12). Ten, kto sa zachováva čistým vo svojich skutkoch, myšlienkach a slovách, môže povedať Bohu: „príď tvoje kráľovstvo.“
sv. Cyril Jeruzalemský
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.10.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2818)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Odpustová slávnosť s liturgiou za kultúru života v Prešove s Mons. Milanom Lachom SJ

Gréckokatolícki veriaci vo farnosti pri Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávili v nedeľu 5. októbra odpustovú slávnosť k sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Hlavným slúžiacim archijerejskej svätej liturgie bol pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý sa v homílii zameral na tajomstvo tohto sviatku, ktorý Gréckokatolícka cirkev slávi 1. októbra. Povedal, že aj dnes potrebujeme, aby nás niekto chránil. „Len silnejší môže chrániť slabšieho. Presvätá Bohorodička je tou, ktorá je silná a plná odvahy. Ona, ktorá chránila Ježiša, napríklad počas úteku do Egypta, vie, čo znamená chrániť niekoho v nebezpečenstve. Keď Cirkev pripisuje Panne Márii vlastnosť, že je ochrankyňou, hovorí, že táto jej vlastnosť vyplýva z jej viery. Sám Ježiš Kristus z kríža nás všetkých dáva pod ochranu Matky.“ Spomenul pútnické miesta, kde sa k Matke Božej pod jej ochranu utiekali naši predkovia. „Aj na týchto miestach nám Bohorodička dáva vedieť, že jej na nás záleží. Aj dnes potrebujeme, aby nás chránila. Vidíme, ako je dnes zo všetkých strán atakovaný život, ako je atakovaná rodina. Pred tridsiatimi rokmi nám ani nenapadlo, žeby niekto mohol spochybniť manželstvo a rodinu. Preto v tomto mesiaci október sa v našej Prešovskej archieparchii slávia sväté liturgie za kultúru života a za manželstvo a rodinu. Kto bojuje proti životu, bojuje proti Bohu. Dar života je od Boha, nie od človeka“, povedal vladyka Milan. Pozval prítomných k modlitbe v rodinách, k čítaniu Božieho slova, k svätej spovedi a k prijímaniu Eucharistie, aby sme si boli schopní navzájom odpúšťať, lebo zlý duch má záujem na tom, aby sa rodiny rozbíjali.
Na konci slávnosti prešovský farár a protopresbyter otec Daniel Galajda poďakoval za spoločné slávenie a tlmočil prosbu prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ, ktorý odcestoval do Ríma na biskupskú synodu o rodine, aby veriaci sprevádzali synodu svojimi modlitbami. Vladyka Milan v mene svojom i v mene vladyku Jána, zídených kňazov a veriacich zablahoželal otcovi Danielovi k nedávnym 40-tym narodeninám. Odpustová archijerejská svätá liturgia na úmysel za kultúru života, za manželstvo a rodinu, ktorú svojím spevom sprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa a mládežníckymi piesňami obohatil aj zbor mladých z farnosti, bola zakončená myrovaním a obchodom – liturgickým sprievodom okolo chrámu s čítaním evanjelií na štyri svetové strany.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. február 2020 (utorok) Jaromír
Liturgické čítania:
Ap. zač. 77. (Júd 1, 1 – 10); Lk zač. 109. (22, 39 – 42. 45b – 71. 23, 1)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1368357 (35 %)
môže byť
1248145 (32 %)
nepáči
1260688 (33 %)
Hlasy: 3877190
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX