Menu
Citát
Kto vlastní, akoby nič nevlastnil (porov. 1 Kor 7, 30); kto si síce zhromažďuje všetko potrebné na užívanie, ale obozretne predvída, že to bude musieť čoskoro opustiť. Ten užíva tento svet, akoby ho neužíval; kto vlastní veci nevyhnutné pre život, ale nedovoľuje, aby ovládli jeho srdce, a snaží sa, aby to všetko slúžilo – a nie škodilo – na úžitok duši, ktorá sleduje vyššie ciele.
sv. Gregor Veľký
Centrum pre rodinu Sigord
Národný pochod za život
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

21.10.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2079) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa konalo piate kolokvium o Druhom vatikánskom koncile

V Prešove sa konalo piate kolokvium o Druhom vatikánskom koncile

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) sa 16. októbra konalo vedecké kolokvium na tému Dekrét Orientalium Ecclesiarum a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Bolo to v poradí piate kolokvium v rámci projektu Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, pri príležitosti 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu (2012 – 2015).
Úvodnou modlitbou a pozdravným slovom podujatie otvoril pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý zdôraznil závažnosť Dekrétu o východných katolíckych cirkvách a zaželal kolokviu, aby prispelo k poznaniu a k stále plnšej realizácii tohto učenia Druhého vatikánskeho koncilu (DVK) o východných katolíckych cirkvách.
V mene dekana GTF PU Mons. prof. Petra Šturáka účastníkov kolokvia pozdravil prodekan doc. Gabriel Paľa.
Prof. Jozef Jurko z Teologickej fakulty v Košiciach v prednáške na tému Reflexia o dekréte Orientalium Ecclesiarum na Druhom vatikánskom koncile a po ňom najprv uviedol širší kontext koncilu a následne sa venoval samotnému dekrétu. Okrem iného vyzdvihol, že práve niektorí hierarchovia východných katolíckych cirkví prispeli k prehĺbeniu poznania prameňov.
Doc. František Čitbaj z GTF PU prednášal o právnej situácii východných katolíckych cirkví po dekréte Orientalium Ecclesiarum (OE). Najprv vysvetlil dôvody, prečo po Tridentskom koncile ako reakcia na reformáciu bola zdôrazňovaná uniformita, ktorá mala vplyv aj na to, že latinský obrad bol považovaný za nadradený ostatným, s čím súvisela aj latinizácia gréckokatolíkov. DVK dekrétom OE oficiálne zrovnoprávnil východné katolícke cirkvi s latinskou cirkvou.
Doc. Marcel Mojzeš, hlavný riešiteľ projektu a organizátor kolokvia, vo svojom príspevku Riziká a perspektívy interpretácie dekrétu Orientalium Ecclesiarum z pohľadu spirituálnej teológie vysvetlil riziká nesprávnej interpretácie ako sú povrchnosť, pocit menejcennosti, pocit nadradenosti, prílišné zdôrazňovanie ekumenického aspektu. Zdôraznil tiež perspektívy, ktoré sa ponúkajú na základe správnej interpretácie dekrétu. Môže to byť zostúpenie na hlbinu, uvedomenie si vlastnej identity, impulz k rozvoju synodality, či budovanie jednoty s pravoslávnymi predovšetkým svedectvom lásky. Tieto skutočnosti ponúkol prostredníctvom základného pravidla interpretácie koncilu, ktorým je láska k Cirkvi.
Bohatá diskusia potvrdila stálu aktuálnosť dekrétu a jeho význam, ktorý siaha do konkrétnych situácií, v ktorých sa ocitá Cirkev aj na našom území.
Z kolokvia bude vydaná publikácia.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. september 2019 (štvrtok) Konštantín
Svätý dňa: Svätí mučeníci Trofim, Sabbatios a Dorymedont.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 232. (Ef 5, 33 – 6, 9); Lk zač. 13. (4, 16 – 22a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1313200 (35 %)
môže byť
1195335 (32 %)
nepáči
1204891 (32 %)
Hlasy: 3713426
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX