Menu
Citát
Nie je prakticky možné, aby ten, kto sa bude so zápalom a s veľkým úsilím zaoberať slovom Božím, bol niekedy zanechaný (Bohom) v nepovšimnutí. Naopak, i keby (nie pre našu chybu), nebolo pri nás duchovného vodcu, tak nám Boh bude prenikať do nášho srdca, presväcovať náš um, ožarovať našu myseľ, odkrývať skryté a takto sa stane našim vodcom v predmetoch nám neznámych.
sv. Ján Zlatoústy
Centrum pre rodinu Sigord
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícky magazín
Národné stretnutie mládeže
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.10.2014 | Ivana Halgašová | Čítanosť(2448) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť a posviacka obnoveného interiéru chrámu v Ondavke

Odpustová slávnosť a posviacka obnoveného interiéru chrámu v Ondavke

V nedeľu 19. októbra 2014 sa v Ondavke, filiálnej obci gréckokatolíckej farnosti Becherov, konala odpustová slávnosť sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky spojená s posviackou obnoveného interiéru chrámu. Veriaci severovýchodnej dedinky Ondavka s radosťou v srdci privítali pomocného prešovského biskupa Mons. Milana Lacha SJ. Nasledovala posviacka obnoveného interiéru chrámu a archijerejská svätá liturgia, ktorú spolu s vladykom Milanom slúžili otec Ján Hromo, zástupca bardejovského protopresbytera, otec Jozef Urvinitka, vicerektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove a miestny správca farnosti otec Peter Halgaš.
V homílii sa pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ zameral na lásku, ktorá sa vie rozdávať pre všetkých rovnako, tak priateľov ako aj nepriateľov. „Nič si do neba nevezmeme. Jediné, čo si vezmeme, je láska.“ Spomenul aj to, aká je potrebná živá viera: „Vy, mamy, otcovia, ak chcete nechať vašim deťom niečo na zemi, nechajte im vieru. Veď každý, kto odreže svoje korene, stratí seba samého“.
Po archijerejskej svätej liturgii sa otec Peter všetkým poďakoval a prihovoril myšlienkou pápeža Pavla VI, ktorý bol práve v tom čase blahorečený v Ríme: „Dnešná doba nepotrebuje učiteľov, ale svedkov. A učiteľov potrebuje iba vtedy, ak sú zároveň aj svedkami.“ Táto myšlienka Pavla VI. je oslovujúca a aktuálna i dnes. Svedčiť – to neznamená iba hovoriť o svojom Učiteľovi. Svedčiť znamená hovoriť o sebe, o svojom vzťahu k Nemu a o tom ako mi pomáha. Túto Božiu pomoc zakúsili aj veriaci maličkej filiálky, a preto ich veľká vďaka patrí Bohu, otcovi biskupovi, ktorý ich obohatil a povzbudil svojou prítomnosťou ako aj štedrým darcom, ktorí sa starostlivo zaslúžili o obnovu Božieho príbytku.
Odpustová slávnosť bola zakončená myrovaním. Po slávnostnom obede vladyka Milan zavítal do farnosti Becherov, kde navštívil farský chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky a rodinu otca Petra. Bohu vďaka za požehnaný deň.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
14. august 2018 (utorok) Mojmír
Svätý dňa: sv. Micheáš, prorok
Liturgické čítania:
Ap. zač. 187 (2 Kor 8, 16 – 9, 5); Mk zač. 12 (3, 13 – 19) (rad.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1141039 (35 %)
môže byť
1033818 (32 %)
nepáči
1041202 (32 %)
Hlasy: 3216059
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX