Menu
Citát
Spomeň si na svoj posledný deň, lebo nebudeš tu žiť naveky. Spomeň si na strach, ktorý bude predchádzať tvoju smrť, uvedom si, že vtedy sa už nebudeš môcť od tejto ťažkej chvíle vzdialiť, spomeň si na hodinu svojej smrti! Spomeň si tiež na blízky Boží súd, na tam prítomných anjelov, na svoju vystrašenú dušu týmito strašnými skutočnosťami -útrapami a horkými výčitkami svedomia, ako so žiaľom budeš opúšťať túto zem.
sv. Bazil Veľký
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícky magazín
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

22.10.2014 | Ivana Halgašová | Čítanosť(2527) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Odpustová slávnosť a posviacka obnoveného interiéru chrámu v Ondavke

Odpustová slávnosť a posviacka obnoveného interiéru chrámu v Ondavke

V nedeľu 19. októbra 2014 sa v Ondavke, filiálnej obci gréckokatolíckej farnosti Becherov, konala odpustová slávnosť sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky spojená s posviackou obnoveného interiéru chrámu. Veriaci severovýchodnej dedinky Ondavka s radosťou v srdci privítali pomocného prešovského biskupa Mons. Milana Lacha SJ. Nasledovala posviacka obnoveného interiéru chrámu a archijerejská svätá liturgia, ktorú spolu s vladykom Milanom slúžili otec Ján Hromo, zástupca bardejovského protopresbytera, otec Jozef Urvinitka, vicerektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove a miestny správca farnosti otec Peter Halgaš.
V homílii sa pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ zameral na lásku, ktorá sa vie rozdávať pre všetkých rovnako, tak priateľov ako aj nepriateľov. „Nič si do neba nevezmeme. Jediné, čo si vezmeme, je láska.“ Spomenul aj to, aká je potrebná živá viera: „Vy, mamy, otcovia, ak chcete nechať vašim deťom niečo na zemi, nechajte im vieru. Veď každý, kto odreže svoje korene, stratí seba samého“.
Po archijerejskej svätej liturgii sa otec Peter všetkým poďakoval a prihovoril myšlienkou pápeža Pavla VI, ktorý bol práve v tom čase blahorečený v Ríme: „Dnešná doba nepotrebuje učiteľov, ale svedkov. A učiteľov potrebuje iba vtedy, ak sú zároveň aj svedkami.“ Táto myšlienka Pavla VI. je oslovujúca a aktuálna i dnes. Svedčiť – to neznamená iba hovoriť o svojom Učiteľovi. Svedčiť znamená hovoriť o sebe, o svojom vzťahu k Nemu a o tom ako mi pomáha. Túto Božiu pomoc zakúsili aj veriaci maličkej filiálky, a preto ich veľká vďaka patrí Bohu, otcovi biskupovi, ktorý ich obohatil a povzbudil svojou prítomnosťou ako aj štedrým darcom, ktorí sa starostlivo zaslúžili o obnovu Božieho príbytku.
Odpustová slávnosť bola zakončená myrovaním. Po slávnostnom obede vladyka Milan zavítal do farnosti Becherov, kde navštívil farský chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky a rodinu otca Petra. Bohu vďaka za požehnaný deň.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
18. január 2019 (piatok) Bohdana
Liturgické čítania:
Ap. zač. 327. (Hebr 11, 8. 11 – 16); Mk zač. 41. (9, 33 – 41) (z 30. týždňa)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1206275 (35 %)
môže byť
1094222 (32 %)
nepáči
1102620 (32 %)
Hlasy: 3403117
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX