Menu
Citát
Pane, neusilujem sa preniknúť tvoju veľkosť, pretože môj rozum sa k nej nedá ani prirovnať. Ale túžim dosiahnuť aspoň okrajovú pravdu, v ktorú verím a ktorú miluje moje srdce.
sv. Anzelm
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.10.2014 | Čítanosť(2305)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki biskupi zo Slovenska na stretnutí v Ľvove

Gréckokatolícki biskupi zo Slovenska na stretnutí v Ľvove

Štyria gréckokatolícki biskupi zo Slovenska – arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, vladyka Milan Lach SJ, vladyka Milan Chautur CSsR a vladyka Peter Rusnák – sa od štvrtku od 23. do nedele 26. októbra 2014 zúčastnia na výročnom stretnutí katolíckych biskupov východného obradu v ukrajinskom Ľvove. Hostiteľom bude Ukrajinská gréckokatolícka cirkev na čele s vyšším arcibiskupom kyjevsko-haličským Svjatoslavom Ševčukom, ktorá si tohto roku pripomína 25. výročia prinavrátenia slobody. Zasadanie sa bude konať v exercičnom dome ľvovskej archieparchie v Brjuchovičach a jeho témou je „Úloha východných katolíckych cirkví pri hľadaní ciest znovuobnovenia jednoty kresťanov”.
Biskupi 14 východných katolíckych cirkví sui iuris z Európy si v rámci programu vypočujú prednášky na viaceré témy. Apoštolský exarcha z Grécka Dimitrios Salachas prednesie prednášku na tému „Poslanie a úloha východných katolíckych biskupov v ekumenickom dialógu: prekážka alebo príležitosť k zjednoteniu”. Rumunský biskup eparchie Oradea-Mare vladyka Virgil Bercea sa bude venovať téme „Vzťah východných katolíckych cirkví k štátu a spoločnosti”. Ukrajinský apoštolský exarcha z Paríža vladyka Boris Gudziak zasa poukáže na úlohu cirkví v ukrajinskej spoločnosti. Jeho prednáška nesie názov „Od legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi k revolúcii dôstojnosti.” Jednotlivé prednášky budú striedať diskusie a výmeny skúseností predstaviteľov východných katolíckych biskupov z rôznych krajín Európy.
Účastníci stretnutia navštívia aj Kňazský seminár Svätého Ducha v Ľvove i tamojšiu Ukrajinskú katolícku univerzitu. Absolvujú tiež stretnutie s primátorom mesta Ľvov Andryjovm Sadovyjom. Budú mať možnosť pozrieť si aj dokumentárny film o Majdane a vypočuť si svedectvá účastníkov Majdanu. V sobotu večer sa v Ľvovskom opernom divadle uskutoční slávnostný večer pri príležitosti 25. výročia legalizácie Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. V rámci programu sa bude konať aj udeľovanie cien blahoslaveného mučeníka Omeljana Kovča, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Majdanek a bude tiež otvorenie Roku Andreja Šeptického, slávneho ľvovského metropolitu.
V programe nebudú chýbať ani liturgické slávenia, a to v Chráme Premenenia Pána a v Katedrálnom sobore sv. Juraja. V tamojšej krypte sa tiež pomodlia panychýdu za Božieho služobníka metropolitu Andreja Šeptického (1900-1944).
Podujatie sa koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a zúčastní sa na ňom aj arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.
Pravidelné každoročné stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví sa konajú od roku 2005, kedy sa – z  iniciatívy ukrajinského kardinála Ľubomíra Huzara – uskutočnila púť gréckokatolíckych biskupov do Ríma. Na tomto stretnutí v Ríme sa biskupi dohodli, že sa budú stretávať pravidelne a budú sa zaoberať témami, ktoré sú pre gréckokatolícke cirkvi sui iuris v Európe spoločné. Na Ukrajine sa takéto stretnutie koná už po tretí krát: v roku 2006 bolo v Zarvanici (mariánske pútnické miesto) a v roku 2009 v Užhorode. V októbri 2005 sa stretnutie konalo v Prešove. Minuloročné stretnutie na tému „Evanjelizovať kultúru – inkulturovať evanjelium” sa konalo v dňoch 17.-20. októbra v Košiciach, európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013, a to pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Zdroj: CCEE / preklad: S. Gábor

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
16. august 2018 (štvrtok) Leonard
Liturgické čítania:
Ap. zač. 192 (2 Kor 11, 5 – 21a); Mk zač. 15 (4, 1 – 9)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1141611 (35 %)
môže byť
1034347 (32 %)
nepáči
1041719 (32 %)
Hlasy: 3217677
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX