Menu
Citát
Píšeš, že často prebývaš v spoločnosti, ktorá dáva popud na zlé myšlienky, ale ty nikdy nepociťuješ, aby sa to na tebe prejavilo. Nech bude aj tak. Ale ja chcem, aby každému bolo zrejmé to, že od vody sa stenčujú kamene a kvapky dažďa, ktoré často padajú na kameň, prebíjajú ho. Posúď sám, čo hovorím. Čo je tvrdšie ako kameň, a čo je mäkšie ako voda, a ešte ako kvapka vody? Keď kameň sa zdoláva kvapkami vody, teda ako vôľa človeka, ktorá je mäkšia a kolísavá, častou príležitosťou k hriechu by nebola premožená?
sv. Izidor Peluzský, + 4. st., odpoveď na list biskupa Palládia
Gréckokatolícka charita Prešov
Národné stretnutie mládeže
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.10.2014 | Čítanosť(2338)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Gréckokatolícki biskupi zo Slovenska na stretnutí v Ľvove

Gréckokatolícki biskupi zo Slovenska na stretnutí v Ľvove

Štyria gréckokatolícki biskupi zo Slovenska – arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, vladyka Milan Lach SJ, vladyka Milan Chautur CSsR a vladyka Peter Rusnák – sa od štvrtku od 23. do nedele 26. októbra 2014 zúčastnia na výročnom stretnutí katolíckych biskupov východného obradu v ukrajinskom Ľvove. Hostiteľom bude Ukrajinská gréckokatolícka cirkev na čele s vyšším arcibiskupom kyjevsko-haličským Svjatoslavom Ševčukom, ktorá si tohto roku pripomína 25. výročia prinavrátenia slobody. Zasadanie sa bude konať v exercičnom dome ľvovskej archieparchie v Brjuchovičach a jeho témou je „Úloha východných katolíckych cirkví pri hľadaní ciest znovuobnovenia jednoty kresťanov”.
Biskupi 14 východných katolíckych cirkví sui iuris z Európy si v rámci programu vypočujú prednášky na viaceré témy. Apoštolský exarcha z Grécka Dimitrios Salachas prednesie prednášku na tému „Poslanie a úloha východných katolíckych biskupov v ekumenickom dialógu: prekážka alebo príležitosť k zjednoteniu”. Rumunský biskup eparchie Oradea-Mare vladyka Virgil Bercea sa bude venovať téme „Vzťah východných katolíckych cirkví k štátu a spoločnosti”. Ukrajinský apoštolský exarcha z Paríža vladyka Boris Gudziak zasa poukáže na úlohu cirkví v ukrajinskej spoločnosti. Jeho prednáška nesie názov „Od legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi k revolúcii dôstojnosti.” Jednotlivé prednášky budú striedať diskusie a výmeny skúseností predstaviteľov východných katolíckych biskupov z rôznych krajín Európy.
Účastníci stretnutia navštívia aj Kňazský seminár Svätého Ducha v Ľvove i tamojšiu Ukrajinskú katolícku univerzitu. Absolvujú tiež stretnutie s primátorom mesta Ľvov Andryjovm Sadovyjom. Budú mať možnosť pozrieť si aj dokumentárny film o Majdane a vypočuť si svedectvá účastníkov Majdanu. V sobotu večer sa v Ľvovskom opernom divadle uskutoční slávnostný večer pri príležitosti 25. výročia legalizácie Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. V rámci programu sa bude konať aj udeľovanie cien blahoslaveného mučeníka Omeljana Kovča, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Majdanek a bude tiež otvorenie Roku Andreja Šeptického, slávneho ľvovského metropolitu.
V programe nebudú chýbať ani liturgické slávenia, a to v Chráme Premenenia Pána a v Katedrálnom sobore sv. Juraja. V tamojšej krypte sa tiež pomodlia panychýdu za Božieho služobníka metropolitu Andreja Šeptického (1900-1944).
Podujatie sa koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a zúčastní sa na ňom aj arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.
Pravidelné každoročné stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví sa konajú od roku 2005, kedy sa – z  iniciatívy ukrajinského kardinála Ľubomíra Huzara – uskutočnila púť gréckokatolíckych biskupov do Ríma. Na tomto stretnutí v Ríme sa biskupi dohodli, že sa budú stretávať pravidelne a budú sa zaoberať témami, ktoré sú pre gréckokatolícke cirkvi sui iuris v Európe spoločné. Na Ukrajine sa takéto stretnutie koná už po tretí krát: v roku 2006 bolo v Zarvanici (mariánske pútnické miesto) a v roku 2009 v Užhorode. V októbri 2005 sa stretnutie konalo v Prešove. Minuloročné stretnutie na tému „Evanjelizovať kultúru – inkulturovať evanjelium” sa konalo v dňoch 17.-20. októbra v Košiciach, európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013, a to pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Zdroj: CCEE / preklad: S. Gábor

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
23. október 2018 (utorok) Alojzia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 263. (1 Sol 1, 6 – 10); Lk zač. 55. (11, 1 – 10) (radové)
Ap. zač. 200. (Gal 1, 11 – 19); Mt zač. 56. (13, 54 – 58) (apoštolovi)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1170327 (35 %)
môže byť
1060977 (32 %)
nepáči
1068657 (32 %)
Hlasy: 3299961
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX