Menu
Citát
Radosť vychádza z objaveného zmyslu utrpenia, utrpenia ponúknutého z lásky.
Ján Pavol II.
Národné stretnutie mládeže
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1194) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prvé novembrové dni

Prvé novembrové dni

Začiatok novembra má svoju výnimočnú atmosféru, aj keď ju o jej posvätné ticho a čaro oberajú nedočkavé vianočné reklamy, ale aj cudzí halloween, ktorý minimálne v tej podobe, aká sa nám ponúka, neprináša žiadne posolstvo. Keď hovorím o špecifickosti prvých novembrových dní, nemyslím ani tak na kvetmi vyzdobené a svetlom sviec osvetlené cintoríny, ako skôr na množstvo ľudí na cestách, z ktorých všetci vedia kam ísť. Každý má niekde kohosi, kto mu bol blízky. Stretnutia príbuzných a známych sa odohrávajú na miestach, kde na každom kroku leží jeden originálny a neopakovateľný ľudský príbeh. Istým spôsobom sa dni „dušičiek“ môžu zdať nostalgické a smutné, ale opak je pravdou. Tieto sviatky síce poukazujú na pominuteľnosť pozemského života, ale zároveň ponúkajú nádej a úžasnú perspektívu, ktorá nekončí ani smrťou. Ponúkajú pohľad doslova až za hrob, do večnosti, pohľad na Ježiša Krista, ktorý hovorí: „Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie.“ A pýta sa: „Veríš tomu?“ A sv. apoštol Pavol píše: „Ak len v tomto živote máme nádej v Kristovi, sme najúbohejší zo všetkých ľudí.“ Tieto dni nás pozývajú uveriť, že smrť nie je posledným slovom, pretože Boh nás povolal k večnému životu. Preto sa na cintorínoch a v chrámoch modlíme za večný život zomrelých a ďakujeme aj za svätých, ktorí sú nám vzormi v tom ako uverili v Božiu lásku, na ktorú dokázali vďaka Božej milosti odpovedať konaním dobra.
Prvý novembrový deň slávi latinská cirkev Sviatok všetkých svätých. Myslí sa nielen na tých, ktorí sú blahorečení a svätorečení Cirkvou, ale na všetkých, ktorí sú už v nebi. Máme nádej, že sú tam aj mnohí naši blízki, ktorí nás predišli z tohto sveta do nebeského kráľovstva. 2. novembra je Pamiatka zosnulých, kedy si v modlitbách spomíname na všetkých, ktorí už zomreli. S týmito sviatkami je spojená možnosť vyprosiť zosnulým odpustky, teda že sa im odpustia tresty za hriechy, čím im môžeme pomáhať v očistci na ich ceste do neba. Aby sme mohli počas prvých ôsmich dní získať pre duše v očistci tieto odpustky, je potrebné byť v stave posväcujúcej milosti, teda bez ťažkého hriechu, pomodliť sa v chráme alebo na cintoríne či pri hrobe za zomrelých a na úmysel Svätého Otca a prijať v ten deň Najsvätejšiu Eucharistiu. Sviatok všetkých svätých má svoje začiatky na Východe, odkiaľ sa rozšíril aj do západnej cirkvi. Už z prvých kresťanských storočí poznáme úctu k mučeníkom. Sv. Efrém Sýrsky a sv. Ján Zlatoústy v 4. storočí už poznajú sviatok všetkých svätých mučeníkov, ktorý sa slávil prvú nedeľu po sviatku Zoslania Svätého Ducha. V takomto čase slávia Nedeľu všetkých svätých gréckokatolícki a pravoslávni veriaci doteraz. Za zomrelých sa východní kresťania modlia predovšetkým počas piatich zádušných sobôt. 1. november je u nás Sviatok sv. Kozmu a Damiána, nezištných lekárov a divotvorcov. Ale aj gréckokatolícki veriaci v prvých novembrových dňoch chodia na cintoríny a modlia sa za zomrelých.
Prvé novembrové dni sú teda spojené s návštevou chrámov a cintorínov, sú pre človeka žijúceho v zhone vynikajúcou príležitosťou na chvíľu sa zastaviť, zamyslieť sa aj nad svojím životom a položiť si bytostné, existenciálne otázky: Kto som? Odkiaľ som? Kam spejem? Aký je zmysel môjho života? Prajem každému, aby našiel a prijal pravdivú odpoveď na tieto otázky, aby sme podobne ako v týchto dňoch vieme, kam cestujeme, poznali aj cieľ našej životnej púte. 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
20. október 2018 (sobota) Vendelín
Liturgické čítania:
Ap. zač. 178. (2 Kor 5, 1 – 10a); Lk zač. 29. (7, 1b – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1169185 (35 %)
môže byť
1059811 (32 %)
nepáči
1067514 (32 %)
Hlasy: 3296510
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX