Menu
Citát
Pýcha je zapretie Boha, zoznámenie sa s diablom, pohŕdanie ľuďmi, matka skazy, znamenie neplodnosti duše, útek od Božej pomoci, prameň hnevu, bašta démonov, úschovňa hriechov, príčina nelásky.
sv. Ján Listvičník
Národné stretnutie mládeže
Rómska misia
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Centrum pre rodinu Sigord
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1167) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prvé novembrové dni

Prvé novembrové dni

Začiatok novembra má svoju výnimočnú atmosféru, aj keď ju o jej posvätné ticho a čaro oberajú nedočkavé vianočné reklamy, ale aj cudzí halloween, ktorý minimálne v tej podobe, aká sa nám ponúka, neprináša žiadne posolstvo. Keď hovorím o špecifickosti prvých novembrových dní, nemyslím ani tak na kvetmi vyzdobené a svetlom sviec osvetlené cintoríny, ako skôr na množstvo ľudí na cestách, z ktorých všetci vedia kam ísť. Každý má niekde kohosi, kto mu bol blízky. Stretnutia príbuzných a známych sa odohrávajú na miestach, kde na každom kroku leží jeden originálny a neopakovateľný ľudský príbeh. Istým spôsobom sa dni „dušičiek“ môžu zdať nostalgické a smutné, ale opak je pravdou. Tieto sviatky síce poukazujú na pominuteľnosť pozemského života, ale zároveň ponúkajú nádej a úžasnú perspektívu, ktorá nekončí ani smrťou. Ponúkajú pohľad doslova až za hrob, do večnosti, pohľad na Ježiša Krista, ktorý hovorí: „Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie.“ A pýta sa: „Veríš tomu?“ A sv. apoštol Pavol píše: „Ak len v tomto živote máme nádej v Kristovi, sme najúbohejší zo všetkých ľudí.“ Tieto dni nás pozývajú uveriť, že smrť nie je posledným slovom, pretože Boh nás povolal k večnému životu. Preto sa na cintorínoch a v chrámoch modlíme za večný život zomrelých a ďakujeme aj za svätých, ktorí sú nám vzormi v tom ako uverili v Božiu lásku, na ktorú dokázali vďaka Božej milosti odpovedať konaním dobra.
Prvý novembrový deň slávi latinská cirkev Sviatok všetkých svätých. Myslí sa nielen na tých, ktorí sú blahorečení a svätorečení Cirkvou, ale na všetkých, ktorí sú už v nebi. Máme nádej, že sú tam aj mnohí naši blízki, ktorí nás predišli z tohto sveta do nebeského kráľovstva. 2. novembra je Pamiatka zosnulých, kedy si v modlitbách spomíname na všetkých, ktorí už zomreli. S týmito sviatkami je spojená možnosť vyprosiť zosnulým odpustky, teda že sa im odpustia tresty za hriechy, čím im môžeme pomáhať v očistci na ich ceste do neba. Aby sme mohli počas prvých ôsmich dní získať pre duše v očistci tieto odpustky, je potrebné byť v stave posväcujúcej milosti, teda bez ťažkého hriechu, pomodliť sa v chráme alebo na cintoríne či pri hrobe za zomrelých a na úmysel Svätého Otca a prijať v ten deň Najsvätejšiu Eucharistiu. Sviatok všetkých svätých má svoje začiatky na Východe, odkiaľ sa rozšíril aj do západnej cirkvi. Už z prvých kresťanských storočí poznáme úctu k mučeníkom. Sv. Efrém Sýrsky a sv. Ján Zlatoústy v 4. storočí už poznajú sviatok všetkých svätých mučeníkov, ktorý sa slávil prvú nedeľu po sviatku Zoslania Svätého Ducha. V takomto čase slávia Nedeľu všetkých svätých gréckokatolícki a pravoslávni veriaci doteraz. Za zomrelých sa východní kresťania modlia predovšetkým počas piatich zádušných sobôt. 1. november je u nás Sviatok sv. Kozmu a Damiána, nezištných lekárov a divotvorcov. Ale aj gréckokatolícki veriaci v prvých novembrových dňoch chodia na cintoríny a modlia sa za zomrelých.
Prvé novembrové dni sú teda spojené s návštevou chrámov a cintorínov, sú pre človeka žijúceho v zhone vynikajúcou príležitosťou na chvíľu sa zastaviť, zamyslieť sa aj nad svojím životom a položiť si bytostné, existenciálne otázky: Kto som? Odkiaľ som? Kam spejem? Aký je zmysel môjho života? Prajem každému, aby našiel a prijal pravdivú odpoveď na tieto otázky, aby sme podobne ako v týchto dňoch vieme, kam cestujeme, poznali aj cieľ našej životnej púte. 

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
14. august 2018 (utorok) Mojmír
Svätý dňa: sv. Micheáš, prorok
Liturgické čítania:
Ap. zač. 187 (2 Kor 8, 16 – 9, 5); Mk zač. 12 (3, 13 – 19) (rad.)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1141039 (35 %)
môže byť
1033818 (32 %)
nepáči
1041202 (32 %)
Hlasy: 3216059
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX