Menu
Citát
... pretože náš nepriateľ – diabol, nemá moc nútiť nás, ale iba hádže zlé myšlienky, ako rybár návnadu. A keď my súhlasíme a prijímame ich, vtedy nad nami vládnu. Keď ich odháňame modlitbou a vzývaním slávneho mena Pána nášho Ježiša Krista, vtedy zranený nepriateľ od nás uteká.
Sv. Teodor Studita (759 – 826)
Gréckokatolícky magazín
Rómska misia
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2997) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kardinál Stanisław Dziwisz prijal v Prešove čestný doktorát

Kardinál Stanisław Dziwisz prijal v Prešove čestný doktorát

V stredu 12. novembra Prešovská univerzita (PU) v Prešove, na návrh Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity (GTF PU), udelila na pôde GTF PU čestný titul doctor honoris causa kardinálovi Stanisławovi Dziwiszovi, krakovskému arcibiskupovi metropolitovi.
Čestný doktorát z katolíckej teológie prijal z rúk rektora PU prof. René Matloviča, ktorý v príhovore vysoko vyzdvihol osobnosť kardinála ako svetovo známej a uznávanej osobnosti. Laudatio predniesol dekan GTF PU Mons. prof. Peter Šturák, ktorý predostrel život a dielo kardinála, jeho vzťah k Slovensku a ku Gréckokatolíckej cirkvi, ako aj to, že viacerí gréckokatolícki kňazi mohli študovať a študujú práve v Krakove. Zároveň pripomenul aj skutočnosť, že pán kardinál bol až do smrti svätého Jána Pavla II. jeho osobným tajomníkom – najprv dvanásť rokov v Krakove a potom ďalších 27 vo Vatikáne.
Nový čestný doktor PU kardinál Stanisław Dziwisz v slávnostnej prednáške hovoril o svätom Jánovi Pavlovi II. ako pápežovi rodiny: „V homílii počas kanonizačnej svätej omše Svätý Otec František pripomenul, že nový svätý – Ján Pavol II. – sám kedysi povedal, že by chcel, aby si ho zapamätali ako pápeža rodiny. Právom mu teda patrí titul Patrón rodín.“ Citoval viaceré jeho vyjadrenia o rodine, ktorú nazval napr. Sanktuáriom života, či božskou a ľudskou architektúrou.
V závere slávnosti vystúpil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý zaspomínal na milú udalosť z Vatikánu, pri ktorej mohol osobne spoznať vtedajšieho osobného pápežského tajomníka. Pripomenul aj skutočnosť Božieho milosrdenstva, ktoré nás spája.
Na akademickej slávnosti sa zúčastnili osobnosti cirkevného, akademického a spoločenského života. Medzi inými košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, bratislavský eparchiálny biskup Mons. Peter Rusnák, spišský biskup Mons. Štefan Sečka, pomocný prešovský biskup Mons. Milan Lach SJ, pomocný krakovský biskup Mons. Ján Szkodoń, emeritný pražský pomocný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Mons. prof. Jozef Jarab a mnohí ďalší.
Udelenie čestného doktorátu kardinálovi Stanisławovi Dziwiszovi je zo strany PU prejavom uznania jeho neustáleho zasadzovania sa za pravdu, pokoj a spravodlivosť, je vyjadrením vďačnosti za jeho osobný vklad k budovaniu vzťahov medzi Poľskom a Slovenskom, medzi Krakovskou arcidiecézou a Prešovskou gréckokatolíckou archieparchiou, ako aj prejavom vďaky za pomoc, ktorú cirkev v Krakove preukázala a stále preukazuje pri štúdiu kňazov a laikov zo Slovenska v jej vzdelávacích inštitúciách. Kardinál Stanisław Dziwisz stojí na čele susednej arcidiecézy, s ktorou má Prešovská gréckokatolícka archieparchia úzke kontakty, a to po stránke duchovnej, cirkevnej, akademickej, spoločenskej i historickej. Je svetoznámou osobnosťou, ktorú poznajú aj obyvatelia Slovenska. Jeho meno sa spája s menom svätého Jána Pavla II., ktorý trikrát navštívil Slovensko, z čoho raz to bola aj návšteva gréckokatolíckych veriacich a všetkých Prešovčanov v Prešove v roku 1995.
Akademická slávnosť udelenia čestného doktorátu bola súčasťou nielen slávnostného zasadnutia Vedeckej rady PU a Vedeckej rady GTF PU, ale aj súčasťou druhého dňa Kongresu rodiny v rámci Roka rodiny v Prešovskej archieparchii.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
05. december 2019 (štvrtok) Oto
Liturgické čítania:
Ap. zač. 213. (Gal 5, 22 – 6, 2); Mt zač. 43. (11, 27 – 30) (prepodobnému)
Ap. zač. 315. (Hebr 7, 1 – 6); Lk zač. 107. (21, 28 – 33) (radové)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1341969 (35 %)
môže byť
1222917 (32 %)
nepáči
1233095 (32 %)
Hlasy: 3797981
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX