Menu
Citát
Duša je predovšetkým povinná odsúdiť a znenávidieť si uplynulý hriešny život a zhnusiť si i sprotiviť akúkoľvek spomienku na neho. Ďalej je duša povinná vziať si za náuku strach - hrôzu z večného odsúdenia i z večného trestu a poznať, že čas pokánia je časom slz, ako učí Dávid v šiestom žalme.
sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

14.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(3336) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove ukončili bohatý a hodnotný program Kongresu rodiny

V Prešove ukončili bohatý a hodnotný program Kongresu rodiny

V stredu 12. novembra, popoludní, počas druhého dňa Kongresu rodiny v Prešove, po akademickej slávnosti udelenia čestného doktorátu kardinálovi Stanisławovi Dziwiszovi krakovskému arcibiskupovi metropolitovi, a pred večerným koncertom skupiny Anastasis, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ predsedal v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sláveniu archijerejskej svätej liturgii, pred ktorou sa veriaci modlili Akatist požehnania rodín. V liturgickej homílii sa prihovoril pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ, ktorý povedal, že dobrý pastier dáva život, pozná svoje ovce a ovce poznajú jeho. Táto skutočnosť sa zviditeľňuje aj v rodine, ktorá vyžaduje lásku, ktorá dáva život a ktorá pomáha vzájomne sa poznávať.
Tretí deň Kongresu rodiny na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU), vo štvrtok 13. novembra, bol koncipovaný prakticky pre kňazov v pastorácii, aby mali čo najviac impulzov k službe rodinám. Po modlitbe Akatistu požehnania rodín ho svojím príhovorom otvoril vladyka Milan Lach. Potom zazneli praktické prednášky o kurze prípravy na manželstvo, o rodine v službe evanjelizácie, o formácii mládeže v duchu budovania rodinného spoločenstva a o rómskej rodine v kontexte evanjelizácie. Veľmi intenzívne v auditóriu zarezonovali tri svedectvá – manželov, ktorí už majú dospelé deti, gréckokatolíckeho kňaza a jeho manželky, ktorí prijali ako Boží dar desať detí a svedectvo rómskej rodiny, ktorá zakúsila stretnutie s Kristom.
Súčasťou programu bolo aj kultúrne vystúpenie žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy Gabriela Rovňáka v Košiciach s názvom „Otvor srdce umeniu, ži krajší život“. Tento umelecký program vznikol ako súčasť diplomovej práce v rámci štúdia na GTF PU, prepojil štúdium probačnej a mediačnej práce a animácie voľnočasových aktivít s prácou jeho autorky Beáty Rovňákovej a chce byť povzbudením, aby sa mladí ľudia venovali umeniu, ktoré môže byť jednou z ciest ako odolávať rôznym závislostiam, s ktorými je dnes v rodinách veľa problémov. Zároveň zaznela aj pieseň k Roku rodiny, ktorú zložili a naspievali mladí ľudia z Prešovskej archieparchie. Vznikla ako hymna pri príležitosti letných stretnutí mládeže v Centre pre mládež v Juskovej Voli v tomto roku. Autorkou hudby je Janka Demčáková a textu Marta Sujová (Jalčaková).
Záverečnou bodkou trojdňového Kongresu rodiny v Prešove bola projekciu nového dokumentárneho filmu Oľšavica – ostrov nádeje, ktorý vynikajúcim spôsobom vypovedá o záchrane viac ako sto židovských spoluobčanov počas Druhej svetovej vojny v gréckokatolíckej obci Oľšavica. Bolo to v duchu pôsobenia blahoslaveného prešovského biskupa a mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM a na základe impulzu tamojšieho gréckokatolíckeho kňaza Michala Mašleja. Za prezentáciu Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku a vo svete a skutočných hodnôt prostredníctvom filmového dokumentu udelil vladyka Ján Babjak producentke filmu Eve Kratochvílovej Medailu blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča OSBM.
Už teraz možno konštatovať, že Kongres rodiny v rámci Roka rodiny v Prešovskej archieparchii sa zapíše do jej histórie ako prvé podujatie takéhoto charakteru. Z celého Kongresu bude vydaný aj zborník jednotlivých prednášok, príspevkov a svedectiev.
Poďakovanie patrí hlavným organizátorom, ktorými boli Gréckokatolícky arcibiskupský úrad v Prešove a GTF PU, ako aj spoluorganizátorom. Rok rodiny v Prešovskej archieparchii pokračuje ďalej a vladyka Ján sa vyjadril, že aj Kongres rodiny sa uskutoční aj v nasledujúcom roku.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
17. november 2019 (nedeľa) Klaudia
Liturgické čítania:
Ap. zač. 229. (Ef 5, 8b – 19); Lk zač. 66. (12, 16 – 21)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1335753 (35 %)
môže byť
1216719 (32 %)
nepáči
1226605 (32 %)
Hlasy: 3779077
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX