Menu
Citát
V pekle už nie je Zástupca a Spasiteľ, tam už neuvidíš miernu a tichú tvár Ježiša Krista. Tam už nie je možné prísť ku Kráľovi a prosiť ho a týmto spôsobom sa oslobodiť od okov. Tam už nie je to možné. Tu na zemi akékoľvek utrpenie trvá len krátky čas, a tam horiaci hriešnik horí večne a nezhorí.
sv. Ján Zlatoústy
Rómska misia
Gréckokatolícka charita Prešov
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2006) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Druhé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia Prešovskej archieparchie

Druhé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia Prešovskej archieparchie

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove sa v utorok 18. novembra uskutočnilo 2. stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia (AZ) Prešovskej archieparchie. Zaoberalo sa témami, ktoré na svojich pracovných zasadnutiach prerokovala Komisia AZ pre špeciálnu pastoráciu mládeže, Rómov a rodín.
Zúčastnilo sa na ňom 94 účastníkov, ktorí sú zástupcami jednotlivých protopresbyteriátov, reholí, hnutí a spoločenstiev, rôznych inštitúcií ako sú napr. cirkevné školy, charita a iné. Zaoberali sa už konkrétnymi návrhmi: formácia a evanjelizácia mládeže v spoločnom projekte centier, vytvorenie finančných bonusov pri poskytnutí zľavy viacpočetným rodinám na pobyty vo všetkých centrách archieparchie, duchovná formácia miništrantov, misijný rozmer života cirkvi v oblasti pastorácie Rómov, spôsoby a možnosti evanjelizácie a pastorácie Rómov vo farnosti, pastoračný plán pre formáciu a evanjelizáciu rodín, nové možnosti ako pomôcť kňazským rodinám žiť apoštolský rozmer ich kňazského a rodinného života.
Stretnutie začalo modlitbou Akatistu požehnania rodín. Úvodné slovo predniesol otec Peter Tirpák, sekretár AZ, a pozdravné slovo prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý okrem iného povedal: „Verím, že toto naše stretnutie bude prebiehať v duchu jednoty, nie nejakej nariadenej, ale jednoty v Kristovi pre dobro našej cirkvi.“ Pozval členov AZ k otvorenosti. Predseda komisie otec František Dancák predstavil tému, ktorou sa komisia zaoberala, a mená členov komisie.
Samotné celodenné rokovanie prebiehalo v príjemnej atmosfére, v ktorej ku každej téme zaznelo veľa návrhov, pripomienok a postrehov, ktoré budú zapracované do záverečného dokumentu AZ. Na konci stretnutia sa konalo tajné hlasovanie, ktorého výsledky budú zverejnené po vyjadrení prešovského arcibiskupa a metropolitu. Záver stretnutia patril ďalšej časti modlitby Akatistu požehnania rodín, ktorú sa modlil pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ.
Vladyka Ján Babjak SJ ešte v júli 2013 zriadil štyri komisie AZ – Komisiu AZ pre evanjelizáciu, Komisiu AZ pre špeciálnu pastoráciu mládeže, Rómov a rodín, Komisiu AZ pre pastoráciu a katechizáciu a Komisiu AZ pre správu hmotných dobier. Jednotlivé témy a podtémy vznikli na základe podnetov z radov kňazov a veriacich Prešovskej archieparchie. Nasledujúce dve stretnutia AZ sa budú venovať témam, na ktorých pracujú ďalšie dve komisie AZ – komisia pre správu hmotných dobier a komisia pre pastoráciu a katechizáciu. 3. stretnutie AZ sa uskutoční v januári 2015.
Archieparchiálne zhromaždenie Prešovskej archieparchie, ako aj eparchiálne zhromaždenia Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, sú prvou etapou Metropolitného zhromaždenia Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.
Metropolitné zhromaždenie je poradné spoločenstvo Cirkvi, ktorému predsedá metropolita, a ktoré Rade hierarchov poskytuje pomoc v záležitostiach väčšieho významu, najmä na primerané usporiadanie foriem a prostriedkov apoštolátu a cirkevnej disciplíny, berúc do úvahy okolnosti súčasnej doby a spoločné dobro Cirkvi (porov. kán. 172, resp. kán. 140 – 145 Kódexu kánonov východných cirkví – CCEO). Rada hierarchov ho má zvolať aspoň raz za obdobie piatich rokov.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358132 (35 %)
môže byť
1238607 (32 %)
nepáči
1250074 (32 %)
Hlasy: 3846813
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX