Menu
Citát
Kresťan je človek, ktorému Boh zveril všetkých ľudí.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

19.11.2014 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(2060) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Druhé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia Prešovskej archieparchie

Druhé stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia Prešovskej archieparchie

Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove sa v utorok 18. novembra uskutočnilo 2. stretnutie Archieparchiálneho zhromaždenia (AZ) Prešovskej archieparchie. Zaoberalo sa témami, ktoré na svojich pracovných zasadnutiach prerokovala Komisia AZ pre špeciálnu pastoráciu mládeže, Rómov a rodín.
Zúčastnilo sa na ňom 94 účastníkov, ktorí sú zástupcami jednotlivých protopresbyteriátov, reholí, hnutí a spoločenstiev, rôznych inštitúcií ako sú napr. cirkevné školy, charita a iné. Zaoberali sa už konkrétnymi návrhmi: formácia a evanjelizácia mládeže v spoločnom projekte centier, vytvorenie finančných bonusov pri poskytnutí zľavy viacpočetným rodinám na pobyty vo všetkých centrách archieparchie, duchovná formácia miništrantov, misijný rozmer života cirkvi v oblasti pastorácie Rómov, spôsoby a možnosti evanjelizácie a pastorácie Rómov vo farnosti, pastoračný plán pre formáciu a evanjelizáciu rodín, nové možnosti ako pomôcť kňazským rodinám žiť apoštolský rozmer ich kňazského a rodinného života.
Stretnutie začalo modlitbou Akatistu požehnania rodín. Úvodné slovo predniesol otec Peter Tirpák, sekretár AZ, a pozdravné slovo prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý okrem iného povedal: „Verím, že toto naše stretnutie bude prebiehať v duchu jednoty, nie nejakej nariadenej, ale jednoty v Kristovi pre dobro našej cirkvi.“ Pozval členov AZ k otvorenosti. Predseda komisie otec František Dancák predstavil tému, ktorou sa komisia zaoberala, a mená členov komisie.
Samotné celodenné rokovanie prebiehalo v príjemnej atmosfére, v ktorej ku každej téme zaznelo veľa návrhov, pripomienok a postrehov, ktoré budú zapracované do záverečného dokumentu AZ. Na konci stretnutia sa konalo tajné hlasovanie, ktorého výsledky budú zverejnené po vyjadrení prešovského arcibiskupa a metropolitu. Záver stretnutia patril ďalšej časti modlitby Akatistu požehnania rodín, ktorú sa modlil pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ.
Vladyka Ján Babjak SJ ešte v júli 2013 zriadil štyri komisie AZ – Komisiu AZ pre evanjelizáciu, Komisiu AZ pre špeciálnu pastoráciu mládeže, Rómov a rodín, Komisiu AZ pre pastoráciu a katechizáciu a Komisiu AZ pre správu hmotných dobier. Jednotlivé témy a podtémy vznikli na základe podnetov z radov kňazov a veriacich Prešovskej archieparchie. Nasledujúce dve stretnutia AZ sa budú venovať témam, na ktorých pracujú ďalšie dve komisie AZ – komisia pre správu hmotných dobier a komisia pre pastoráciu a katechizáciu. 3. stretnutie AZ sa uskutoční v januári 2015.
Archieparchiálne zhromaždenie Prešovskej archieparchie, ako aj eparchiálne zhromaždenia Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, sú prvou etapou Metropolitného zhromaždenia Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.
Metropolitné zhromaždenie je poradné spoločenstvo Cirkvi, ktorému predsedá metropolita, a ktoré Rade hierarchov poskytuje pomoc v záležitostiach väčšieho významu, najmä na primerané usporiadanie foriem a prostriedkov apoštolátu a cirkevnej disciplíny, berúc do úvahy okolnosti súčasnej doby a spoločné dobro Cirkvi (porov. kán. 172, resp. kán. 140 – 145 Kódexu kánonov východných cirkví – CCEO). Rada hierarchov ho má zvolať aspoň raz za obdobie piatich rokov.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
11. august 2020 (utorok) Zuzana
Svätý dňa: Svätý mučeník Euplos.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 172. (1 Kor 2, 14 – 3, 3); Mt zač. 95. (23, 23 – 28)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1383371 (35 %)
môže byť
1261508 (32 %)
nepáči
1277745 (33 %)
Hlasy: 3922624
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX