Menu
Citát
Nestále opakuj tie isté povzbudenia a nikdy neprejavuj lenivosť; maj vždy láskavý a milý prístup. Či nevidíš, ako maliari, keď chcú vytvoriť pekný portrét, starostlivo niektoré črty zdôrazňujú a iné zasa retušujú? Nebuď horší od maliara. Keď toľko úsilia vkladajú do vykreslenia ľudskej podoby, o čo väčší dôvod máme na to my, keď formujeme podobu duše, aby sme ju vytvorili dokonalú.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Rómska misia
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.01.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1971)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vianoce v prešovskej katedrále

Vianoce v prešovskej katedrále

V predvečer Narodenia Pána, 24. decembra, sa spoločenstvo veriacich, spolu s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a jeho pomocným biskupom Milanom Lachom SJ, stretlo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove najprv ráno na kráľovských hodinkách. Popoludní obidvaja vladykovia slávili Večiereň s liturgiou sv. Bazila Veľkého, na ktorej sa v homílii Božiemu ľudu prihovoril vladyka Ján. „Prečo sa na Štedrý večer obdarovávame? Lebo Boh nám dáva najväčší dar – svojho Syna Ježiša Krista. Skutočné Vianoce sú Kristus v srdci človeka“, povedal otec arcibiskup. Večer sa spoločenstvo kňazov a veriacich opäť stretlo so svojimi biskupmi pri slávení Veľkého povečeria s lítijou, na konci ktorého sa prihovoril vladyka Milan. Predovšetkým vysvetlil zmysel tejto bohoslužby a povzbudil veriacich prijať narodené Božie dieťa za Pána svojho života. Nasledovala poklona Ježiškovi v jasličkách a spev kolied.
Na sviatok Narodenia Pána, 25. decembra, slávil otec arcibiskup a metropolita archijerejskú svätú liturgiu v katedrále a pomocný biskup v Chráme Povýšenia sv. Kríža na sídlisku Sekčov v Prešove. Vladyka Ján hovoril o rodine a nebezpečenstvách, ktoré na ňu číhajú. „Mnohí tieto nebezpečenstvá nevidíme. Mnohým sa nám ani nesníva o tom, ako sa dnes cieľavedome a premyslene pracuje na tom, aby rodina bola zničená. Otrava sa nám podáva dennodenne cez mnohé médiá a cez iné kanály. Náročky som použil tento výraz, lebo pod výrazom kanál vnímame aj stoku... Už nám mnohé neprekáža – život spolu pred manželstvom, deti narodené mimo manželstva, zmyselnosť a iné. Hriech musíme odsúdiť, ale hriešnika milovať.“ Potom arcibiskup a metropolita všetkých pozval, aby sa 7. februára 2015 zúčastnili na referende o rodine. „Môžeme tak obmedziť konanie zla. Viaže nás to vo svedomí“, povedal vladyka.
Večer sa obaja vladykovia zúčastnili na veľmi peknej vianočnej akadémii, ktorú pripravili deti z farnosti pri Katedrále sv. Jána Krstiteľa a následne na spoločnej modlitbe večierne.
26. decembra arcibiskup a metropolita Ján slávil archijerejskú svätú liturgiu v Kaplnke sv. Cyrila a Metoda v rímskokatolíckom Chráme sv. Jozefa vo Svite, 27. decembra v Chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Porúbke a v nedeľu 28. decembra otvoril pre slávenie bohoslužieb nový Chrám blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča v Starej Ľubovni. Pomocný biskup Milan slávil 26. decembra archijerejskú svätú liturgiu v Chráme Matky ustavičnej pomoci v Giraltovciach.

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
19. január 2020 (nedeľa) Drahomíra
Liturgické čítania:
Ap. zač. 280b. (1 Tim 1, 15 – 17); Lk 93. (18, 35 – 43)
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1358192 (35 %)
môže byť
1238664 (32 %)
nepáči
1250129 (32 %)
Hlasy: 3846985
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX