Menu
Citát
Niektorí by chceli robiť dobre ale nechcú trpieť zlo, chcú byť pokorní, ale aby nikto nimi neopovrhoval, chcú sa uspokojiť s tým, čo majú, ale aby im nikdy nechýbalo potrebné, chcú byť čistými ale bez umŕtvenia, trpezlivými, ale bez urážok. Chceli by získať čnosti, ale sa nenamáhajú pre ne, skrátka túžia po víťazných poctách v meste bez toho, aby poznali vojenské boje v poli.
sv. Gregor Veľký
Centrum pre rodinu Sigord
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka teologická fakulta
Gréckokatolícky magazín
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

02.03.2015 | Ľubomír Petrík | Čítanosť(1954) | Prílohy
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V mesiaci marec sú sväté liturgie za život slávené v Prešovskej archieparchii

V mesiaci marec sú sväté liturgie za život slávené v Prešovskej archieparchii

Na Slovensku aj tohto roku pokračuje projekt slávenia denných svätých liturgií na úmysel šírenia kultúry života a rodinu. Je duchovnou prípravou na druhý Národný pochod za život, ktorý sa uskutoční v septembri v Bratislave. Zároveň zdôrazňuje posolstvo encykliky Evangelium Vitae, ktorej 20. výročie oslávime práve tento rok.
Po Žilinskej diecéze projekt v mesiaci marec pokračuje v Prešovskej archieparchii. V druhú pôstnu nedeľu, 1. marca o 10:00, slávil prvú svätú liturgiu – archijerejskú svätú liturgiu na tento úmysel pomocný prešovský biskup Mons. Milan Lach SJ.
V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na nej v homílii povedal, vychádzajúc z evanjelia, že Ježiš chce vidieť našu vieru, ktorá je vynaliezavá a kreatívna. „Aj dnes sú «-isti» ako za komunistov a hovoria, aby sme si nechali svoju vieru v kostoloch, v chrámoch... Ale vieru musí byť vidieť. Začíname dnes sláviť sväté liturgie za život v našej archieparchii. Aj v tom musí byť viditeľná naša viera a dôvera v Boha. Ten, kto ide proti životu, ide proti Bohu.“ Potom povedal, že v sobotu 28. februára sa zúčastnil na stretnutí katolíckych gynekológov v Banskej Bystrici, ktorých sa zišlo šestnásť. Na stretnutí hovorili aj o výhrade vo svedomí nevykonávať interupcie, ktorá nie je vždy rešpektovaná. Pokračoval, že my veriaci veľakrát predstavujeme karikatúru Boha neveriacim. Ľudia okolo nás asi často nevidia našu vieru, ak, tak len akýsi zoschnutý skelet viery. V evanjeliu nedele však zaznelo, že Ježiš Kristus videl ich vieru – vieru štyroch, ktorí ochrnutého spustili otvorom v streche pred Ježiša, ktorý mu odpustil hriechy a uzdravil ho. „Preto nám Cirkev ponúka veľký pôst, pretože problémom je náš hriech. Nemajme pochybnosti, že Boh nám odpúšťa všetky hriechy. Diabol však spochybňuje človeka. Sme pozvaní znovu uveriť v nový život, ktorý nám Boh ponúka.“
V nasledujúcich dňoch mesiaca marec budú sväté liturgie „za šírenie kultúry života a požehnanie a posilnenie pre manželstvá a rodiny“ pokračovať v Prešovskej archieparchii podľa nasledujúceho harmonogramu z prílohy:

Prílohy

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
21. február 2020 (piatok) Eleonóra
Liturgické čítania:
Každodenná večiereň: radová katizma; Hospodi, vozzvách na 6 z triody pôstnikom, Sláva, pôstnikom, I teraz, dogmat z hlasu; prokimen prvý triody a parémia: Zach 8, 19 – 23; druhý prokimen z triody a nasleduje Spodóbi Hospodi (ekténia Rcém vsí sa vynecháva); veršové slohy z triody; na konci tropár pôstnikom, Sláva, I teraz, voskresný bohorodičník podľa hlasu tropára pôstnikov; ekténia Pomíluj nás Bože. Po ekténii Tri hlboké poklony. Modlitba Vsesvjatája Trojce, Budi imja Hospodne 3x; 33. žalm; Dostójno jésť, Sláva, I nyňi, Hospodi, pomiluj 3X, Blahosloví a prepustenie.
Liturgia sv. Jána Zlatoústeho (ak sa slávi): Ap. zač. 229. (Ef 5, 8b – 19); Jn zač. 61. (19, 25 – 37)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1369651 (35 %)
môže byť
1249412 (32 %)
nepáči
1262112 (33 %)
Hlasy: 3881175
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX