Menu
Citát
Je potrebné vedieť, že najťažšia vec je sám seba poznať a ovládať sa. Sebaláska je ľuďom vrodená a mnohí kvôli nej ustupujú od pravdivého úsudku o sebe.
sv. Bazil Veľký
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
Gréckokatolícke Mládežnícke Pastoračné Centrum
Gréckokatolícka charita Prešov
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

01.04.2015 | Erich Eštvan | Čítanosť(1944) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Kvetný víkend v Prešovskej archieparchii

Kvetný víkend v Prešovskej archieparchii

V dňoch 27. – 29. marca sa mladí z Prešovskej archieparchie stretli v Gréckokatolíckom mládežníckom centre (GMC) Bárka v Juskovej Voli na podujatí s názvom Kvetný víkend. Mottom tohtoročného stretnutia mládeže bolo: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (porov. Mt 5,8). O program v Bárke sa tentokrát postarali naši animátori a kňazi pracujúci s mládežou. Hudobne nás týmto víkendom sprevádzala kapela Onezim. Takmer 90 mladých účastníkov začalo víkendovku v piatok modlitbou Krížovej cesty za posvätenie rúk, ktorá sa odvíjala počas putovania mladých z centra – dedinou až do miestneho chrámu. V sobotu si účastníci vypočuli katechézy na tému: Čistota – bohatstvo ľudskej dôstojnosti, Ako si ťa vážim, Boží obraz – muž a žena, Dom nášho srdca. Poobede nechýbala ani možnosť prijať sviatosť zmierenia, či viesť duchovný rozhovor. V súvislosti v prebiehajúcim Rokom zasväteného života sme mohli v centre privítať zástupcov jednotlivých reholí, ktoré pôsobia v rámci našej Gréckokatolíckej cirkvi. Následne každý z nich prostredníctvom workshopov kreatívnym spôsobom predstavil svoju rehoľu. Program na sobotňajší večer si pripravili samotní účastníci. Čistota pohľadom mladých – bola téma, ktorú si navzájom prezentovali scénkami, básňou, piesňou i obrazom. Napokon sme deň zavŕšili adoráciou pred Najsvätejšou Eucharistiou.
V nedeľu sme sa všetci presunuli z Juskovej Voli do Prešova, kde sme sa pridali k ostatným mladým Prešovskej archieparchie. S otcom arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a pomocným biskupom Milanom Lachom SJ sme vytvorili takmer štyristo členné spoločenstvo. Po už tradičnom predstavení loga mladých Prešovskej archieparchie na obdobie rokov 2015-2016 a novej hymny z dielne Janky Demčákovej, sa k prítomným prihovoril vladyka Ján Babjak SJ.
V katechéze, ktorá vychádzala z posolstva pápeža Františka mladým, najviac zdôraznil potrebu neustále sa usilovať mať čisté srdce a naučiť sa správne chápať slovo láska. Následne vladykovia jednotlivo odpovedali aj na niekoľko vopred zozbieraných otázok, ktoré im položili mladí ľudia. Ďalší bod programu sa už niesol v duchu slávnostnej atmosféry, keď vladyka Ján odovzdal absolventské listy a certifikáty dvadsiatim šiestim účastníkom Archieparchiálnej školy animátora a dobrovoľníka (AŠAD). Celé popoludnie, ktoré mali v réžii naši animátori, bolo popretkávané piesňami v podaní už spomínanej hudobnej skupiny Onezim, rôznymi prezentáciami a pozvánkami na ďalšie mládežnícke akcie.
Na záver podujatia vladyka Ján poďakoval účinkujúcim i organizátorom za prípravu a po spoločnej adorácii udelil všetkým požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou. 

Jubilejný rok Prešovskej archieparchie
Dnes
26. január 2020 (nedeľa) Tamara
Liturgické čítania:
Ap. zač. 285b. (1 Tim 4, 9 – 15); Lk zač. 94. (19, 1 – 10)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1360391 (35 %)
môže byť
1240711 (32 %)
nepáči
1252406 (33 %)
Hlasy: 3853508
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX